Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

7 tipů na výlety na lodi. Plavby jsou trendem současnosti

Redakce

Redakce

30. 10. 2017

Možná už jste slyšeli o novém trendu ve způsobu trávení dovolené. Proč byste měli být celou dobu na jednom místě, když toho za stejnou dobu můžete vidět mnohem víc? Řeč není o cestě kolem světa, ale o plavbách na lodích, dříve tak trochu opomíjených dopravních prostředcích.

Nezáleží na tom, jestli se chystáte na zaoceánskou plavbu nebo se spokojíte s českými řekami, možností je více než dost.

1. České řeky

Nejdelší a nejzajímavější plavební oblast v Čechách tvoří Dolní Vltava, Labe a jejich soutok. Trasa měří 250 km a hlavními zastávkami jsou Poděbrady, Mělník, Píšťany, Týnec nad Labem a samozřejmě Praha. Plavby se uskutečňují v menších skupinkách od dvou do dvanácti osob a možné je zúčastnit se i jednosměrné plavby.

Výjimkou v tomto ohledu nejsou ani mezinárodní plavby. Můžete si tak udělat výlet i do některých německých měst, třeba Drážďan.

2. Holandské kanály

Holandsko nabízí nespočet tras pro milovníky lodí a díky hustému zalidnění a možnosti dělat časté zastávky je ideální destinací pro rodiny s malými dětmi. Můžete se plavit velkoměsty jako je Amsterdam či Utrecht nebo objevovat krásy romantických městeček a vesnic. Můžou tudy plout i úplní začátečníci a kromě kanálů a řek se zde nachází i několik jezer.

Autorské právo: feedough / 123RF Reklamní fotografie

Autorské právo: feedough / 123RF Reklamní fotografie

3. Exotický Karibik

A nyní tip pro náročnější cestovatele, zejména pro ty, kteří se rádi vydají po stopách pirátů z Karibiku na luxusní lodi s vlastní kajutou. Součástí plavby v Karibiku je potápění a šnorchlování v moři, opalování se na písečných plážích některých z karibských ostrovů a samozřejmě koupání se ve zdejší křišťálově čisté vodě.

Většina plaveb začíná v malebných přístavech Fort Lauderdale nebo Miami. Během cesty můžete navštívit třeba soukromé ostrovy jednotlivých lodních společností (například ostrov Harvest Caye v Belize, který vlastní společnost Norwegian Cruise Line nebo ostrov Labadee na Haiti, který je dítětem společnosti  Royal Caribbean Cruises) či ostrov vlaštovek Cozumel.

Pokud ale nehledáte pouze polehávání na karibských plážích, ale láká vás i kultura a historie, pak můžete v rámci karibské plavby zamířit třeba do živé metropole Kajmanských ostrovů Georgetownu, kde najdete pozůstatky pevnosti George, která spatřila světlo světa už v 2. polovině 18. století a vznikla tehdy z vápence a korálového kamene.

Za zmínku jistě stojí i hlavní město souostroví Baham – Nassau, kde vás hned na první dobrou zaujme pevnost z 18. století, jejíž název je Fort Fincastle. Pokud dáváte přednost adrenalinové zábavě, pak se v Nassau poohlédněte po obřím vodním parku Aquaventure Water Park.

4. Rozmanité Středomoří

Chcete během jedné dovolené poznávat hned 3 kontinenty? Pak je pro vás plavba po Středozemním moři jako stvořená – zastávky jsou na italské Sicílii, řeckých ostrůvcích, nádherných plážích Tuniska i Turecka. Ne třeba dodávat, že romantický západ i východ slunce se ve Středomoří pozoruje nejlépe z lodní přídě.

Prvním, co vás na takové plavbě zaujme, jsou nepochybně malebné přístavy, z nichž jednotlivé lodě vyplouvají. Za zmínku stojí například přístav Mandraki ve městě Rhodos, jehož stará část je pod ochranou UNESCA. Není se tak čemu divit, že tady běžně najdete i budovy ze 14. století. Neméně půvabný je i přístav Monte Carlo, z něhož uvidíte nezapomenutelnou scenerii plnou luxusních jachet nebo blikající světýlka zdejšího Grand Casina.

Pokud se vydáte na plavbu východním Středomořím a milujete historii, porozhlédněte se po nabídkách, které zahrnují města Benátky, Atény, Katakolon (poblíž Olympie), Istanbul, Dubrovník, případně izraelské přístavy Haifa a Ašdod, které ale spíše spadají do níže uvedené oblasti Středního Východu. Ostatní trasy (např. řecké ostrovy) jsou zaměřeny spíše na pláže, vodní sporty, zábavu a opalování.

Tento článek vznikl ve spolupráci s cestovní kaneláří ESO travel – expertem na okružní plavby po celém světě.

Autorské právo: yaryhee / 123RF Reklamní fotografie

Autorské právo: yaryhee / 123RF Reklamní fotografie

5. Střední Východ

Koho lákají arabské země, určitě nebude litovat, rozhodne-li se pro plavbu podél pobřeží Arabského poloostrova. Většinou se vyplouvá z hypermoderního tepajícího velkoměsta Dubaje a dále se navštěvují destinace v Ománu či Spojených arabských emirátech. Za zmínku stojí ománské hlavní město Maskat, které vás přenese do pohádky, v níž vás ohromí krásná architektura, svůdná vůně aromatického kadidla a vodních dýmek a všudypřítomnost bíle oděných mužů.

Nesmírně zajímavý je také zdejší obchodní přístav, který na vás dýchne svou starobylostí. Díky této jedinečné scenerii se lehce přenesete do časů, kdy se zde naloďovali ušlechtilí arabští koně spolu s voňavou pryskyřicí či hedvábím, aby se oproti tomu z Indie dovezlo aromatické koření.

Okouzlující je i návštěva království Bahrajn, které se skládá ze třiceti tří ostrovů v Perském zálivu. Turisty láká zejména svou pohostinností, památkami, kulturou, luxusními resorty a nákupy. V Bahrajnu jistě stojí za návštěvu pevnost Qal’at al–Bahrain, která je od roku 2005 na seznamu UNESCO, tržiště  Souk of Muharraq nebo pevnost Arad Fort a největší bahrajnské mešity Al Fateh.

6. Tajemný Nil

Plavba po nejdelší africké řece vám umožní vidět na vlastní oči nepřeberné množství historických i přírodních krás úchvatného Egypta. Nejluxusnější lodě vyplouvají z říčního přístavu Asuán a dále pokračují směrem na sever ke Středozemnímu moři. Z pamětihodností můžeme jmenovat Údolí Králů či starověký Luxor.

Slavný Nil. Proč by měl každý vidět egyptskou magickou řeku alespoň jednou za život?

7. Baťův kanál

A na závěr budeme zase objevovat krásy naší vlastní země, tentokrát pro změnu na Moravě. Vodní cesta v blízkosti Zlína v Jihomoravském kraji měří 55 km a je překlenuta padesáti šesti mosty. Obvykle se vyplouvá z přístavu Vnorovy, který je ze tří stran obklopen vodou. Předem ale varujeme všechny milovníky vysoké rychlosti – v Baťově kanále je maximální povolená rychlost všech plavidel omezena na 8 km/h.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 tipů na výlety na lodi. Plavby jsou trendem současnosti