Menu
JenProCestovatele
Dovolená u moře

8 tipů kam za potápěním. Vydejte se objevovat podmořský svět!

Redakce

Redakce

9. 6. 2015

Pokud jste příznivcem vodních aktivit a teplých krajin a už vás nebaví pouhé povalování na pláži nebo toužíte po nějakém akčnějším zážitku, měli byste vyrazit na dovolenou za potápěním. Vybrali jsme pro vás osm míst z celého světa, kde je pod mořskou hladinou rozhodně co vidět!

1. Ambergris Caye nebo Velká modrá díra, Belize

Pokud hledáte rozmanité mořské ekosystémy a dáváte přednost teplým vodám, Belize je tím pravým místem pro vás. Nejdete zde množství korálových útesů a atolů, které například v oblasti Hol Chan leží v tak malé hloubce, že je je možné pozorovat pouhým šnorchlováním.

V Shark Ray Alley také kromě koupání můžete pomáhat s ošetřováním žraloků a rejnoků. Ovšem nejznámějším místem je Velká modrá díra, která je jedním z nejlépe zachovaných ekosystémů.

2. Cozumel, Mexiko

Cozumel je populární přímořské letovisko, určené především právě pro milovníky šnorchlování a potápění. Potápěči si zde mohou prohlédnout 19 neobvyklých útesů, jeskyní a podvodních jeskyní, což je nezapomenutelným letním zážitkem. Ostrov se stal populárním také díky Jasquesu Costeauovi, potápěči, který tam natáčel jeden ze svých proslulých dokumentů.

3. Gili Islands, Indonésie

O potápění na Bali jsme už všichni slyšeli, ale jenom kousek dál se nachází Gili Islands, které má přezdívku turtle capital of the world. Nabízí úžasný podvodní svět s velkým množstvím rostlin a živočichů, jako manty, papouščí ryby či širokou škálu korálů.

4. Maaya Thila, Maledivy

Maledivy jsou další z populárních potápěčských lokalit s exotickou podvodní faunou, florou a řadou obdivuhodných korálových útesů. Vzhledem k tomu, že jsou izolovány od kontinentu, nachází se zde sezónní mořské proudy, které vytvářejí různé atoly hemžící se bohatými mořskými ekosystémy.

Můžeme se setkat s fascinujícími druhy ryb, jako je Wahoo nebo unikátní Pyskoun obrovský Napoleon. Dále také obřími rejnoky, manty, sasankami či mořskými želvami.

5. Silfra, Island

Jednou z evropských destinací překvapivě vhodnou k potápění je Island, především místo zvané Silfra. Jedná se o obrovskou trhlinu, která odděluje Evropu od Severní Ameriky. Setkávají se zde tektonické desky, které tvoří oba kontinenty. Každý rok se od sebe přibližně dva centimetry vzdálí a trhlina se o něco rozšíří.

Leží v jezeře Þingvallavatn, jehož voda pochází z ledovce Lángjökull a protéká pod zemí krajinou tvořenou především ztuhlou lávou. Díky tomu je voda v jezeře i v trhlině naprosto čistá. Ovšem můžeme čekat teplotu pouze mezi dvěma až mínus čtyřmi stupni, za to viditelnost dosahuje místy až 350 metrů.

6. Šarm el-Šejk, Egypt

Rudé moře je celkově vyhlášeno za jednu z nejlepších destinací pro potápění. Nabízí bohatý podmořský svět, vraky potopených lodí či korálové útesy. Egypt je také vyhledávanou lokalitou Čechů už jenom z toho důvodu, že oproti většině ostatních destinací, je nám relativně blízký. Kromě potápění a šnorchlování je zde k dispozici mnoho dalších aktivit jako například windsurfing, jízda na velbloudech a projížďky v poušti.

7. Grand Turk, Turk a Caicos

Pokud toužíte po bílých a liduprázdných plážích, tak ostrovy Turks a Caicos jsou tou pravou volbou. Toto souostroví v Karibiku se teprve stává populární destinací pro turisty. Díky tomu zde najdeme průzračně čistou vodu se stovkami mil nedotčených korálových útesů.

8. Velký bariérový útes, Austrálie

Jestliže vás láká návštěva protinožců, určitě nevynechejte Velký bariérový útes, jenž je největším korálovým útesem na světě měřícím 2000 km. K vidění je kolem čtyř stovek druhů korálů, přes tisíc druhů ryb, mořské želvy, velryby, delfíni a potkat můžeme i žraloka bílého.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 tipů kam za potápěním. Vydejte se objevovat podmořský svět!