Menu
JenProCestovatele
USA

Alabama = zákaz potratů či bitevní loď. Co vše bychom o ní měli vědět?

Alabama je stát v USA. Nebo také řeka. Nakonec je to i pěkná písnička, tedy přesněji Sweet Home Alabama, a to od kapely Lynyrd Skynyrd. Pokud se někdy do Ameriky vypravíte, proč byste měli navštívit právě Alabamu a co tam všechno mají k vidění?

Stát Alabama a co o něm víme

Alabama je stát, který se nachází na jihu USA. Má skoro 5 milionů obyvatel. Hlavním městem je Montgomery. Město Montgomery se například proslavilo tím, že v roce 1886 zprovoznilo systém elektrických tramvají. Významným městem je i Birmingham, který je považován za největší město Alabamy. Alabama hraničí se státy Florida, Mississippi, Tennessee a Georgia. Státem Alabama protéká několik řek, z nichž jedna nese stejnojmenný název. Pro zajímavost nejnižším bodem je Mexický záliv, nejvyšším Cheaha Mountain (736 m . n. m.). Alabama je 30. největším státem USA. Tolik k faktickým údajům.

Pokud se do Alabamy někdy vypravíte, měli byste se připravit na častý výskyt tornád a bouří, hlavně v průběhu horkého léta. Zimy bývají chladné, ale většinou nikdy nesněží. V Alabamě se nachází tato letiště, na jednom z nich můžete přistát: Birmingham-Shuttlesworth International Airport, Huntsville International Airport, Mobile Regional Airport, Montgomery Regional Airport, Dothan Regional Airport. A jestliže byste chtěli v Alabamě studovat, možnosti máte hned tři: University of Alabama, Troy University a Auburn University.

20 tipů, jak ušetřit při plánování dovolené (nejen v USA)

Historie Alabamy

Historie Alabamy je poněkud barvitá, stejně jako v jiných zemích i zde figurovaly značné spory o území. Od 16. století bylo území Alabamy španělskou kolonií, později se do hry přidali Francouzi. 14. prosince 1819 se Alabama stala 22. státem USA, za americké občanské války byly součástí Konfederace.

Alabama: památky a zajímavosti

A teď přijde to nejzajímavější: jaké památky můžete v Alabamě navštívit?

Bitevní loď USS ALABAMA ve městě Mobile

Tuto bitevní loď můžete spatřit v muzeu Battleship Memorial Park, jehož hlavní expozicí je právě krasavice, která byla spuštěna na vodu 16. února 1942 a o půl roku později zařazena do provozu. V Mobile Bay kotví od 1. června 1962 a od roku 1965 je přístupná veřejnosti jako hlavní atrakce. Na loď lze vstoupit a celou si ji prohlédnout. Podívat se ale můžete také na ponorku nebo různá letadla.

Největší památky v Birminghamu

Muzeum umění patří v Birminghamu mezi největší atrakce tohoto města. Kromě muzea si můžete prohlédnout také Alabama Jazz Hall of Fame (jazzovou síň slávy) v historickém divadle Carver, 16. ulici baptistické církve (16th Street Baptist Church), která byla bombardována Ku Klux Klanem 15. září 1963 a skončila smrtí čtyř dívek. Za návštěvu také stojí Birminghamský institut pro lidská práva, McWane Science Center s dinosaury, Vulcan Park, Jižní muzeum letu, Sportovní síň slávy, ZOO nebo přírodní park Ruffner Mountain Nature Centre.

Příroda v Alabamě

Kromě Birmingham ZOO a Ruffner Mountain Nature Centre se může Alabama pyšnit Botanickou zahradou v Huntsville, národní rezervací Little River Canyon nebo státním parkem Cheaha.

Pevnost Fort Gaines z počátku 19. století na ostrově Dauphin Island

Dauphin Island vás může zcela uchvátit a neměli byste jeho návštěvu vynechat. K vidění je tam toho spousta, nejvíce obdivovaná je stará opevněná pevnost Fort Gaines, která se nachází na východním konci ostrova. Zaujmout také může The Estuarium, sladkovodní a mořské akvárium s druhy ryb pocházejícími z Alabamy. Dauphin Island Heritage and Arts Council nabízí díla místních umělců, stejně jako informace o historii Dauphin Island. Pořádá se tam každoroční Indiánský festival.

Muzeum U. S. Space and Rocket Center v Huntsville

Za pozornost určitě také stojí Americké vesmírné a raketové centrum v Huntsville v Alabamě provozované vládou Alabamy, které představuje rakety, úspěchy a artefakty amerického vesmírného programu.

Alabama a zákony

V Alabamě guvernérka Kay Ivey v květnu roku 2019 zakázala potraty, což tehdy vyvolalo velké protesty. Řešilo se, že pokud někdo provede těhotné ženě potrat, bude mu hrozit trest v odnětí svobody od 10 do 99 let. Žena, která interrupci podstoupí trestně odpovědná nebude. Zajímavé je, že schválení tohoto zákonu v převážné většině odhlasovali muži a díky tomu byla Alabama považována za “nejhorší americký stát pro ženy”. Tento status získala Alabama v roce 2015. Rozhodně lépe na tom byl například stát Georgia, který se ohrazoval pojmem “heartbeat bill”, což znamená, že se potrat nesmí ženě provést od okamžiku, kdy dítěti začíná bít srdce.

Potrat v Alabamě měl být povolen pouze z jediné příčiny, a sice když bude těhotná žena prokazatelně ohrožená na životě. Pro případy znásilnění nebo incestu v Alabamě žádné výjimky platit neměly. Tyto informace uvedl v květnu roku 2019 server idnes.cz v článku: Oběti znásilnění i incestu. Donuceny rodit budou v Alabamě všechny ženy.

Protože tento zákon vyvolal velmi bouřlivé protesty, neúnosná situace pro ženy našla své řešení. Soud brzy toto velmi přísné nařízení zrušil a tento zákon ani nevešel v platnost, jak uvedl server seznamzopravy.cz v článku: Nejvyšší soud řeší potraty v Alabamě. Putuje k němu i druhý, přísnější zákon. Napomohlo tomu i precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které interrupce v USA v podstatě legalizovalo. Jednalo se o případ znásilněné ženy, která podala k soudu žádost o potrat, který jí nebyl v nemocnici umožněn.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Alabama = zákaz potratů či bitevní loď. Co vše bychom o ní měli vědět?