Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Autismus a cestování. Jde to dohromady?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 8. 2018

Jedna věc je jistá. Cestování je nejlepší učitel, průvodce, trenér a přítel, kterého můžete mít. Své o tom ví i rodina, která cestuje se svou osmiletou dcerou Iris Graceovou, které byl ve věku dvou let diagnostikován těžký autismus. I přes tuto nepříjemnou diagnózu si rodiče i dcera užívají každého dne. Cestování jim všem nadmíru svědčí.

Iris je nádherná, zábavná, klidná, inteligentní a úžasná holčička. Miluje přírodu, knihy, umění a zvířata. Na první pohled byste neřekli, že není úplně stejná, jako ostatní děti. Ale na ten druhý už jsou její potíže mnohem více znát. Má potíže s interakcí s ostatními a s mluvením celkově. Od její diagnózy v roce 2011 kdy jí byly dva roky, se její rodiče neustále snažili vymyslet, jak by své dceři pomohli. Teď už je to mnohem lepší. Začíná komunikovat, lépe spí a už se tolik nebrání kontaktům.

Cestování jako „lék“

Když byl u Iris diagnostikován autismus, její matka si nedokázala představit, že o šest let později budou moci zažívat taková dobrodružství, jako zažívají teď. Všechno to začalo tím, že rodiče začali pozorovat její zájmy, učit se vnímat svět, ve kterém žije jejíma očima. Každá cesta, na kterou se vydávají, je přizpůsobena zájmům Iris. Během cesty se spolu s matkou učí, snaží se být co nejvíce samostatná, aby se o sebe dokázala postarat, jak to jen jde. A skutečně se dokáže učit.

Autismus u dětí. Jak se projevuje a mění v průběhu věku

Aby i ostatní viděli, že kvůli nepříjemné diagnóze nemusí skončit svět, začali Iris na cestách pravidelně fotografovat a inspirovat tak ostatní na svých internetových stránkách. Ukazují všem krásu v našem světě, který musí být chráněn pro budoucí generace. Věří, že rozdíl je opravdu velký a díky sdílení s ostatními lidmi zvyšuje i pozitivní povědomí o autismu. A ostatním se stejným problémem doporučují jednu věc. Vždy stavte na silných stránkách namísto toho, abyste se zaměřovali na slabé stránky.

Očkování způsobuje autismus: pravda nebo pověra?

Láska k přírodě malé Iris je základem jejího vývoje a inspirací pro obrazy, které maluje. Na jejich posledním dobrodružství v dubnu 2018, kdy byli na dvoutýdenním výletu v Řecku, navštívili mnoho lesů, z nichž některé patří k nejstarším evropským bukům a dubům v Evropě. Celá rodina mohla obdivovat starobylé zříceniny, krásné pláže, olivové háje a historická města.

Kam asi vyrazí příště?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Autismus a cestování. Jde to dohromady?