Menu
JenProCestovatele
Slovensko

Banská Štiavnica. Hornické město ukrývá historické poklady i malebnou krajinu

Redakce

Redakce

2. 10. 2019

Slovenské město uprostřed bývalého vulkánu bývalo těžařským rájem. Dnes je oblíbeným cílem turistů a místem, kde se stále něco děje.

Historie Banské Štiavnice

Území dnešní Banské Štiavnice bylo osídleno už v období neolitu. Keltové si ve 3. století př. n. l. v těchto místech zřídili sezónní sídliště a během léta rýžovali v řece zlato. 12. století patřilo německým kolonistům a od poloviny 13. století získalo sídlo městská práva jako uherské horní město. Rok 1380 se stal velmi významným. Štiavnica společně s Banskou Bystricou a Kremnicou vytvořila spolek svobodných horních měst.

V dalších letech si Štiavnica prošla několika konflikty, požárem i obnovou, válkami a morem. V roce 1690 byla zaznamenána rekordní těžba, horníci odtud vytěžili 29 tun stříbra a 605 kg zlata. Místo začalo vzkvétat až po Satmárském míru roku 1711. Za další růst vděčí Štiavnica Marii Terezii, která z ní udělala třetí největší město v Uhrách hned po Bratislavě a Debrecínu.

Od 19. století těžba postupně upadala. Během 2. Světové války zde zemřelo více než 100 místních židů. Konec války znamenal odchod zbývajících Němců a další pozvolný úpadek města. Po rozdělení Československa roku 1993 bylo historické jádro města připsáno na seznam Světového dědictví UNESCO a jen o rok později skončila těžba drahých kovů nadobro.

Čtěte také: Osada Štrbské pleso láká turisty na panenskou přírodu a to v každém ročním období

Pověst o pastýři a počátek těžařství

Před milióny let vyvrhl výbuch sopky ze středu země na povrch drahé kovy a vzácné minerály. Do dnes bohužel není známo, kdo a kdy začal drahé kovy těžit jako první. K počátku těžby se však pojí stará pověst o pastýři, který pásl kozy na skalách, do kterých se opíralo slunce. Najednou spatřil dvě ještěrky. Jedna z nich byla jakoby posypaná stříbrným, druhá zlatým prachem. Pastýř se k ještěrkám rozběhl, ale ty se ukryli pod kámen. Mládenec kámen odvalil, ale oslepila ho zářící zlatá a stříbrná ruda.

Banská Štiavnica – doly, těžba a několik světových prvenství

Banská Štiavnica

V nejstarších listinách se dnešní Banská Štiavnica nazývala Bana a kraji kolem ní se říkalo Terra banensium neboli Zem horníků. V době nejvyššího rozkvětu hornictví zde žilo 24 000 obyvatel a horníci ve městě i přilehlých horách vyhloubili chodby dlouhé tisíce kilometrů. Štiavnica si do dnes drží několik prvenství. Poprvé na světě se tu použil na odstřel horniny střelný prach. Vznikl zde vodoenergetický systém s názvem „štiavnické tajchy“. Ve Štiavnici sídlila první vysoká škola technického zaměření na světě a vznikli tu mnohé vynálezy a technická zařízení. Město bylo plné útlaku a chudoby, ale zároveň silné víry, mistrovského řemesla a umění.

Doly, které by vám neměly uniknout

Banské muzeum v přírodě

Nejnavštěvovanější důl, ve kterém probíhají 1,5 hodiny dlouhé prohlídky. Najdete ho přibližně 1500 metrů od centra města.

Štola Glanzenberg

Nachází se přímo ve městě. Kdysi tu fárali císařská veličenstva, která Štiavnici návštěvovala. Díky hodinové prohlídce si můžete štolu pořádně prohlédnout a dozvědět se o místě spoustu zajímavých informací.

Štola Michal

Krátkou štolu najdete přímo u turistického informačního centra na náměstí Svaté Trojice. 10minutovou procházku štolou zvládnou i malé děti a senioři.

Důl Starovšechsvätých v Hodruši-Hámre

Pokud si děláte zálusk na návštěvu tohoto dolu, budete se muset objednat předem. Procházka dolem je možná pouze ve skupinách, zato však slibuje jedinečný a autentický zážitek.

Chcete se dozvědět více o historii hornictví? Navštivte expozici Banictvo na Slovensku v Kammerhofe. Památky na staré hornické časy najdete i v Hodruši-Hámroch, Štiavnických Banjach a Vyhniach.

Čtěte také: Spišsky hrad. Vydejte se na nejrozsáhlejší hradní zříceninu střední Evropy

Banská Štiavnica – památky

Nejvíce památek najdete v centru města a po obou stranách údolí Štiavnických vrchů. Nenechte si ujít zejména Radniční náměstí a náměstí sv. Trojice, kostel sv. Kateřiny, barokní morový sloup, Hellenbachův dům a Nový zámek.

Starý zámek

Zámek stojí nad náměstím a ze všech stran je obklopený hradbou a pěti věžemi. Dříve se zde nacházel městský kostel, ale v době tureckého nebezpečí prošel velkou přestavbou. Byl opevněn, strhla se jeho klenba a vytvořilo se vnitřní nádvoří. Z původní bránové věže se stala zvonice zastřešená barokní přilbicí. Uvnitř zámku si můžete prohlédnout expozice Slovenského báňského muzea.

Nový zámek

Šestipodlažní zámek zdobí čtyři rohové bašty. Výhodná strategická poloha sloužila k obraně v případě hrozícího nebezpečí.

Kalvárie Banská Štiavnica

Jedná se o rozlehlý barokní komplex zahrnující Dolní, Středí a Horní kostel a malebnou cestu s kapličkami.

Další památky, které stojí za návštěvu

  • Renesanční barokní věž Klopačka
  • Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Pozdně gotický kostel sv. Kateřiny
  • Marinin dom
  • Piargská brána
  • Synagoga
  • Jezero Počúvadlo

Banská Štiavnica: akce

5. 9. 2019 od 16:00 do 17:00 – uvítací ceremoniál ke Dnům evropského kulturního dědictví 2019

6. 9. – 7. 9. 2019 – Salamandrové dny

denně od 10:00 do 18:00 – Štiavnica z vláčku

Turistika

Okolí Banské Štiavnice okouzlí každého milovníka přírody. Kochat se můžete krásnou krajinou, lesy, loukami a kouzelnými zákoutími. Užijete si jaro, léto, podzim i zimu. Každé roční období má v této krajině něco do sebe.

Sitno

Výlet na Sitno je určený pro zdatnější turisty. Nejvyšší hora Štiavnických vrchů se zříceninou a krásnými výhledy je spojená s bájemi a pověstmi.

Naučná stezka Milana Zelí

Trasa na 2 – 3 hodinky je bezproblémová a hravě ji zvládnou malé děti i starší lidé. Při procházce si můžete prohlédnout pozůstatky nejstarší hornické činnosti a Ottergrundskou vodní nádrž.

Klingerská vycházka

Procházka trvá 1,5 hodiny a dovede vás až k vodní nádrži Klinger. V případě hezkého počasí se tu můžete také vykoupat a odpočinout si u vody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Banská Štiavnica. Hornické město ukrývá historické poklady i malebnou krajinu