Menu
JenProCestovatele
Francie

Bretaň: historický přístav Brest a jeho okolí. Která místa stojí za návštěvu?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

5. 3. 2020

O slavných turistických destinacích ve Francii, jako je Paříž a oblast Provence, toho už každý slyšel mnoho. Tato velká země ale skýtá mnohem více. Podívejme se spolu na skalnaté severní pobřeží Bretaně, romantického regionu s keltskou duší…

Maják a pevnost Petit Minou možná znáte z fotek. Co takhle je vidět naživo?

Maják Peti Minou

Na mysu Petit Minou se tyčí jeden z bretaňských nejslavnějších majáků, který přitáhne nejednoho fotografa. Od poloviny předminulého století lucerna této žulové věže svítí na cestu lodím mířícím do Brestu, přístavního města na nejzápadnějším cípu francouzské pevniny. O dvě století starší je kamenná pevnost poblíž majáku, která měla střežit Brestskou úžinu. Od roku 2007 je otevřená veřejnosti.

Majáků je po celém mořském břehu více. Turisty láká jejich majestátní a zároveň melancholická atmosféra umocněná dramatickými vlnami rozbíjejícími se o skály a výhledem do kraje. Například majáky Saint-Mathieu, Île Vierge anebo Créac’h na ostrově Ouessant, který má jedno z nejsilnějších světel na světě – je vidět na více než 60 km. Při něm se nachází také muzeum, kde se můžete dozvědět více o světelné signalizaci.

Přístav Brest a jeho historické památky

Přístav Brest

Bretaňské město Brest je přístavem nejen obchodním, ale také významným přístavem vojenským. Slavný je hlavně pro nacistickou ponorkovou základnu, která zde vznikla za 2. světové války – a proto, že byl za bitvy o Normandii zničen bombardováním. Válečnou historii si návštěvníci připomínají v Brestském námořním muzeu.

Nejstarší stavbou v Brestu je Château de Brest. Tento hrad má původ v opevnění starých Římanů ze 3. století. Za tu dobu stihl patřit několik let Španělům a později Britům, a samozřejmě prodělat mnohá rozšíření a přestavby. Největší rekonstrukcí však musel projít v minulém století.

Milovníci přírody se ve městě mohou podívat do botanické zahrady nebo navštívit Océanopolis, významný akvarijní park s vodními živočichy. Je tam k vidění tisíc živočišných druhů ze všech koutů světa včetně vyder, tuleňů, tropických rybek a korýšů.

Slavné megality v Carnacu: Obřadní místa pohanů, nebo astronomické hodiny?

Megality v Carnacu

Přímořská obec Carnac a sousední ves La Trinité-sur-Mer jsou slavné svými prehistorickými megalitickými stavbami. V oblasti jsou zhruba tři tisíce kamenných bloků uspořádaných do řad, dolmenů a jiných útvarů, či stojících o samotě – menhirů. Jejich vznik je datován kolem roku 3300 př. n. l., některé jsou však ještě starší. Vznikly tedy ještě před příchodem keltských kmenů.

Účel těchto staveb dosud nebyl úplně rozkryt. Učenec z Napoleonova dvora La Tour d’ Auvergne prý soudil, že sloužily druidům, podle Henriho de Cleuziou měly znázorňovat polohu Slunce při slunovratu. Pierre Méreaux zase tvrdí, že kameny sloužily k pozorování seismické aktivity v oblasti.
Pro informace o kamenech a jejich výzkumu můžete navštívit v Carnacu Muzeum prehistorie.

Zatímco kolem některých kamenných útvarů se dennodenně procházejí turisté, jiné stojí na soukromých pozemcích a v místech ukrytých před zraky lidí. Otázkou je, jak s těmito památkami nakládat. Už tak byly některé poškozeny – ve 4. století je například nechával z náboženských důvodů ničit sv. Martin z Tours. Některé z nich byly rozebrány a použity jako stavebnina. Většina je dnes chráněna plotem.

Kamenná rybářská vesnice Meneham

Meneham rybářská vesnice

Severně od Brestu, na opačném konci poloostrova, se nachází přímo pohádkové místo k procházce s drahou polovičkou, s rodinou i o samotě. Osada z malých domků stojících mezi skalami, balvany a písečnými dunami vypadá jako vystřižená z fantasy filmu…

Ikonickou budovou Menehamu je strážní pozorovatelna na kopci z 18. století. Poblíž vznikly další stavby, odkud se hlídala případná pašerácká činnost. Později se osada stala domovem rybářů a sběračů mořských řas. V 70. letech minulého století byla opuštěna, avšak mezi lety 2004-9 zde vznikla turistická atrakce. Můžete se nejen pokochat prostředím, ale také se seznámit s tradičními řemesly a dát si něco dobrého v hostinci.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Bretaň: historický přístav Brest a jeho okolí. Která místa stojí za návštěvu?