Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Brumov-Bylnice: Prohlédněte si zříceninu hradu a vychutnejte si přírodu Bílých Karpat

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 9. 2022

Valašské městečko Brumov-Bylnice je jednou ze vstupních bran do CHKO Bílé Karpaty. Než se však vydáte na výšlap, doporučujeme se porozhlédnout po historickém centru. Těch pár památek za to stojí – hlavně zbytek královského hradu. Potom vás čeká cesta více i méně zastavěnými čtvrtěmi až do kopců, kde bývá rajský klid.

Kdy vznikl Brumov? Historie v kostce

Město Brumov-Bylnice leží u Valašských Klobouk a sousedí také se Slovenskem. Má přes 5000 obyvatel a tvoří je části Brumov, Bylnice, Sidonie a Svatý Štěpán. Brumov a Bylnice tvoří jeden celek od roku 1964, další dvě osady přibyly v roce 1976. Na území dnešního města žili první lidé už v paleolitu. Civilizované osídlení bylo dáno vznikem strážního hradu. Údolí kolem řeky Vláry je totiž průsmyk, jímž se od nepaměti cestovalo mezi Moravou a Slovenskem.

Brumov je doložený nejstarší zmínkou z roku 1255, Bylnice 1424. Brumov se stal městem na počátku 16. století. Sidonie a Svatý Štěpán vznikly jako dělnické osady v letech 1788 a 1815. Bylo totiž třeba někam nastěhovat pracovníky místní sklárny. V Brumově byl také už odedávna pivovar, Bylnice byla zase známá zpracováním dřeva. Pivovarnictví se v 21. století znovuzrodilo v Bylnici s malým pivovarem, který ale v roce 2020 ukončil činnost.

Historická dominanta Brumova-Bylnice – hrad z 13. století

Hrad, jak už jsme nastínili, fungoval pro hlídání vstupu do Vlárského průsmyku. Ve 12. století na jeho místě pravděpodobně stála dřevěná ostrožna. Hrad pak dal v raném 13. století vystavět markrabě Vladislav Jindřich. Podle opavské listiny z roku 1224 tu působil purkrabí Svěslav. V 50.–70. letech je v pramenech zmiňovaný purkrabí Smil, který také dal založit klášter ve Vizovicích.

V roce 1294 král Václav II. dal Brumov významnému šlechtici Oldřichu z Hradce. Ve 14. století víme o vpádech Matúše Čáka Trenčanského a o jmenování Brumova královským hradem. V raném 15. století jej měli husité, ale král Zikmund jim ho brzy zabavil. Na hradě se od té doby vystřídalo ještě několik rodů. Můžeme jmenovat pány z Cimburka, z Podmanína, z Lomnice, z Říčan a z Gymeše. Fyzická podoba objektu prodělala významná vylepšení v 16. století za Jana z Lomnice a také po třicetileté válce. Opevnění koncem 17. století úspěšně odrazilo Turky a Tatary, pak už se hrad ale přestal používat.

Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?

Panství ještě do roku 1945 vystřídalo pár urozených majitelů, než je získalo město. Hrad už tou dobou dávno sloužil jen jako zdroj kamení. Dnes je veřejně přístupný od dubna do října, základní vstupenka stojí 50 Kč. Uvidíte zachovalé zdivo, sklepení, a expozice obsahuje i různé informace o historii, městě i CHKO. Hrad také disponuje bufetem, amfiteátrem a dalšími prostorami sloužícími pořadatelům kulturních akcí.

Jak se kdysi žilo v Brumově? Muzeum vám to přiblíží

Při infocentru Brumov-Bylnice existuje také městské muzeum. Jeho stálá expozice je souborem historických předmětů, které vám ilustrují, jak se kdysi žilo v podhradí. Uvidíte tedy staré předměty z domácností či věci týkající se řemesel. Jsou tu také vystaveny nějaké archeologické nálezy a setkáte se i s exponáty zaměřenými na vlastivědné vzdělání. Část muzea je věnovaná životu, dílu a pozůstalosti místního spisovatele Ludvíka Vaculíka.

Rožnov pod Radhoštěm. Navštivte jeho chloubu skanzen Valašské muzeum v přírodě

Další památky v Brumově: Kostel, křížová cesta i židovský hřbitov

Jak už tomu obvykle bývá, téměř nejvíce významnou památkou historické architektury je místní kostel. Brumovský chrám je zasvěcený sv. Václavovi a jeho zvon ze 17. století Nejsvětější Trojici. Kostel stojí na gotickém základu ze 14. století, poslední velká přestavba proběhla roku 1834.

Ze všudypřítomných drobných křesťanských památek oku lahodí například zdobná kaple sv. Anny a svatoštěpánská kaple. Zajímavá je i kaplička Panny Marie stojící na pohřebišti obětí kuruckých bitev. Na úpatí svahu Březové v Bylnici se tyčí 14 zastavení křížové cesty.

Místní židovská komunita měla hřbitov na kopci Dubníku. Cesta tam je celkem pěkná procházka. Pohřebiště je celkem malé, se 75 náhrobky. Nejstarší čitelný náhrobní kámen je z roku 1785, ty nejnovější pocházejí z doby těsněji před 2. světovou válkou.

Kultura a sport v Brumově – akce zažijete v kulturáku i na hradě

V teplých měsících bývá na zřícenině hradu Brumov letní kino. Konají se tu však také koncerty nebo jiné akce. Jedná se hlavně o historicky laděné události. Letos v červnu to byl například Hrad Brumov dětem se šermem, lukostřelbou, řemesly a další středověkou tematikou.

Kromě toho má Brumov-Bylnice kulturní dům a knihovnu. Nějakou tou uměleckou výstavkou se můžete pokochat třeba i v muzeu.

Pro místní sportovce, kterým nestačí hory, má Brumov koupaliště i celou řadu hřišť. Můžete si zahrát volejbal, fotbal, tenis nebo i zimní sporty. Jako turisty vás však asi nejvíce zajímá ta okolní příroda. Nuže…

Putování po Brumově-Bylnici: Vyražte do Karpat!

Lesy na horách a kopcích tvoří velkou část turistického vyžití v Brumově. Rybníky, jež sloužily dříve pivovaru a dnes složí chovu ryb, vás zavedou po cyklostezce do údolí Hložeckého potoka. Odsud můžete vystoupat na vrcholy Matka a Stráně nebo projet mezi horami do Popova.

Větší zalesněná oblast leží mezi Bylnicí a hranicí se Slovenskem. Kdo se mnou sdílí lásku pro horské zapadákovy, nechť se podívá na Svatého Štěpána a Sidonii. Obě osady jsou dopravními prostředky dobře přístupné, ale také leží hluboko v lesích. Můžete v nich započít stoupání na karpatské vrcholy. Toto pohoří v Česku celkově patří k méně navštěvovaným.

Větrný mlýn Jalubí připomíná dávné řemeslné umění

Další tipy na výlety v okolí Brumova-Bylnice

  • minimuzeum Gabry a Málinky ve Štítné nad Vláří
  • Vlárský průsmyk
  • Hložecká kaple
  • Klobucké stezky
  • rozhledna Královec
  • městské muzeum Valašské Klobouky
  • poutní místo Dělanovec
  • muzeum vojenské techniky ve Slavičíně
  • muzeum Letecké bitvy nad Bílými Karpaty

Zdroje:

Mapy.cz, Brumov-Bylnice.cz, Hrad Brumov, Wikipedia, Kudy z nudy, Zlínský Deník, Farnost Brumov

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Brumov-Bylnice: Prohlédněte si zříceninu hradu a vychutnejte si přírodu Bílých Karpat