Menu
JenProCestovatele
Anglie a Velká Británie

Bývalá německá rozhlasová věž na ostrově Jersey u Anglie je nyní k pronájmu. Stojí za návštěvu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 8. 2018

Na jihozápadním cípu drsného ostrůvku Jersey mezi Anglií a Francií stojí stará rozhlasová věž. Ta byla postavená na zakázku nacistů, kteří obsadili Jersey během druhé světové války. Nyní je tato impozantní betonová věž úžasně přebudována na rekreační objekt vhodný k pronájmu.

Nyní mohou lidé poznat i tuto nepěknou část historie velmi zblízka a zároveň ji i prožívat v mnohem pozitivnějším světle. Ti, kteří se sem vydají, si mohou užít úžasné výhledy na pobřeží ostrova i na bílý maják Corbère na obzoru.

Nehezká historie

Normanské ostrovy se dělí na dvě správní oblasti. Ty netvoří část Spojeného království, ale jsou dependencí britské koruny a jejich hlavou je britská královna Alžběta II. Mají status přidruženého člena Evropské unie.

Normanské ostrovy nejsou technicky součástí Spojeného království, ale jsou na něm závislé. To znamená, že je za ně Spojené království v podstatě odpovědné. A díky své izolované poloze mají svou vlastní výraznou atmosféru a samostatnou historii.

Jersey a sousední Guernesey, Alderney a Sark byly obsazeny německými silami za druhé světové válce a zbytky z tohoto těžkého období jsou na ostrově Jersey stále viditelně, a to včetně Radio Tower. Vojenská opevnění na Normanských ostrovech byla postavena zotročenými dělníky z jiných zajatých území. Přibližně 16 000 nucených pracovníků bylo přivezeno na Normanské ostrovy a nuceno pracovat v těchto často smrtelných pracovních táborech.

Tento smutný aspekt historie věže by mohl některé návštěvníky odradit, ale na ostrově je mnoho vojenských opevnění z druhé světové války, stovky po celém ostrově.

Rozhlasová věž byla postavena v roce 1941, po vstupu Spojených států do války. Je asi 60 stop vysoká a má šest stop dlouhé betonové stěny. Je navržena tak, aby připomínala věže z 18. století, aby zamaskovala svůj skutečný účel. V každém patře mohla být vlastní dělostřelecká baterie. Používala se na hlídání přístavů a ochranu. Jak pokročily technologie, staly se takové věže nadbytečné.

A společnost Jersey Heritage uviděla v této stavbě velký potenciál a jedinečnou možnost k pronájmu. Po pečlivém restaurování se stala jednou ze 14 charakteristických historických nemovitostí po celém ostrově. Cílem bylo najít způsob, jak tyto budovy upravit, aby je mohli lidé využívat. Peníze získané z pronájmu těchto historických nemovitostí směřují k renovaci a péči o další historické budovy po celém ostrově.

Kde se natáčel Harry Potter? I Bradavice můžete vidět na vlastní oči

Povedená renovace

Renovace starých a výrazných budov, jako je Radio Tower, není vůbec jednoduchá. Prostor uvnitř je velmi jedinečný a specificky. Je nutné udělat mnoho a mnoho kroků, aby se člověk dostal dovnitř. Architekti a dodavatelé se zkušenostmi s prací v neobvyklých budovách se do tohoto projektu zapojili, aby se zajistilo, že bude úspěšný.

Veškeré renovace byly velmi citlivě prováděny, což znamená, že to není pro každého, protože uvnitř to stále vypadá velmi autentický. Také příliš mnoho schodů znamená, že budova rozhodně není přístupná všem.

Na zaoblených stěnách budovy jsou umístěné tři dvoulůžkové ložnice a nechybí ani kuchyně. K dispozici je i topení, které vás udrží v teple, když je venku chladno. Část krásy ukrývá i kontrast mezi impozantní budovou a přírodní krásou venku. Vidíte těžkou a trochu děsivou budovu, ale když jste uvnitř a můžete se podívat na moře a slyšet ptáky ve větru, je to naprosto neuvěřitelné.

Navštivte Jersey

Jersey není tak často v hledáčku turistů jako některé z ostatních ostrovů v okolí Velké Británie, ale je tu hodně krásných míst, která si turisté mohou zamilovat. Ostrov má naprosto úžasné pláže, spoustu neuvěřitelných pobřežních částí, které jsou součástí Národní přírodní rezervace. Navíc je to doslova kulinářský ráj. Ochutnat zde můžete spoustu skvělých mořských plodů a místních produktů. Jersey Royals a mléko z krav chovaných na ostrově Jersey. Určitě navštivte místní fantastické restaurace. Nebudete litovat. V Radio Tower můžete přespat za pouhých 32 liber na osobu a noc.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bývalá německá rozhlasová věž na ostrově Jersey u Anglie je nyní k pronájmu. Stojí za návštěvu?