Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Bývalý klášter v Chotěšově skýtá poučné prohlídky i kulturní akce. Proč se tam jet podívat?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 6. 2023

Obci Chotěšovu u Plzně dominuje historický komplex bývalého kláštera. Jako tip na výlet se toto místo hodí pro všechny, kdo mají rádi historické budovy, církevní památky, ale i pěkné parky a zahrady. Rozhodli jsme se vám o tomto místě něco málo povědět – o jeho dějinách i dnešním využití pro cestovní ruch. Kromě návštěvy příjemných klášterních zahrad se v Chotěšově můžete i zrelaxovat na procházce kolem řeky, rybníků či na kopec k rozhledně.

Jakou má obec a klášter Chotěšov historii?

Osada Chotěšov prokazatelně podle nejstarší dochované zmínky existovala už v roce 1115. Místní ženský premonstrátský klášter založil Hroznata z rodu Černínů kolem roku 1205. Nejbližší historická událost, o které víme, že se stala potom, bylo vyplenění kláštera po bitvě na Moravském poli. Vítězná vojska Rudolfa I. neušetřila ani druhý premonstrátský klášter v Teplé směrem na Karlovy Vary. Za necelé desetiletí se konvent vzpamatoval, ale na počátku 15. století nastaly husitské války. Jan Žižka a jeho vojsko klášter v roce 1421 nejen dobyli a vyvraždili, ale také vypálili a tím srovnali se zemí. Chotěšovského hejtmana, který se nezřekl víry a nenavedl husity k pokladu, upálili v zatlučeném sudu.

O 16. století zde víme, že vesnici postihl mor. Klášter fungoval nadále, jen s jinými budovami, které postihla další pohroma ve století sedmnáctém. Za třicetileté války jej vykradli dohromady pětkrát! V roce 1618 to byly stavovské oddíly, v roce 1620 císařské, a potom ještě třikrát Švédi. Ke konci období švédských nájezdů nastává druhá morová epidemie. V letech 1734–1756 vznikla nová konventní budova. Za sedmileté války se v klášteře usadil pruský vojenský sbor. Ještě horší byl hladomor v období 1770–1771. V roce 1782 reformátor Josef II. ruší všechny kláštery, kde se neprovozuje věda nebo zdravotnictví, tedy i tento. Chotěšov muselo opustit 44 jeptišek a statky konventu získal náboženský fond.

Město Borovany – Navštivte zoo, klášterní muzeum i rodiště Jana Žižky

V roce 1822 celý klášterní komplex a zemi kolem něj odkoupil kníže Karel Alexandr von Thurn-Taxis z Regensburgu. Roku 1878 Thurn-Taxisové areál pronajali řádu německých salesiánek, které tu provozovaly dívčí školu. Budovy se dočkaly modernizace v podobě kotelny a kanalizace i celkové rekonstrukce. Po pozemkové reformě přichází šlechtický rod o panství, ale klášter mu zůstává. Jeptišky provozující školu jej pak před 2. světovou válkou odkoupily, ale za války jim školu zrušili a zřídili jim tu starobinec, o který se měly starat. Po znárodnění a následném vyhoštění jeptišek do Litoměřic se v budovách usadila Československá lidová armáda. V 90. letech areál získává obec Chotěšov a odkoupenou část sesterský řád, který se jí však zřekl ve prospěch obce. Od roku 2017 jsou budovy pod neziskovkou, která postupně bývalý klášter Chotěšov rekonstruuje.

Navštivte klášter Chotěšov: Otevírací doba a co lze vidět

Co uvidíte v této historické a kulturní chloubě obce Chotěšov? Klášter zahradami a budovami dohromady zaujímá celkem velkou plochu, dodnes je však velká část poznamenaná zacházením armády. Z toho, co se povedlo opravit, je veřejně přístupná historická expozice a lapidárium v hlavní budově, vyhlídková věž a muzeum hasičství v budově barokního letohrádku. Celý areál má sezónu od dubna do října. Maximální otevírací doba platná v létě je od 10 do 17 hodin v pracovních dnech kromě pondělí a zkrácená o víkendech.

Prohlídková trasa kolem kláštera se prochází s elektronickým průvodcem – na příslušných místech se nachází QR kódy pro naskenování chytrým telefonem. O nedělích se konají dvě komentované prohlídky s průvodcem, které pořádá Spolek klášter Chotěšov. Ty se dají předem domluvit i online, je-li vás dostatečná skupina. Na prohlídkové trase uvidíte budovy v areálu, ve vnitřních prostorách pak historickou expozici, kapitulní síň a výstavní sály s různými přechodnými výstavami umění. Dále jsou tu architektonické modely, modely vojenské techniky a kopie obrazů F. X. Margolda.

Volně přístupné jsou v klášteře Chotěšov zahrady kromě jedné, která se otevírá při některých akcích. A jak už jsme zmínili, také se můžete po vlastní ose podívat na vyhlídkovou věž nebo hasičské muzeum. Barokní pavilon, ve které se nachází expozice hasičské techniky, míval ještě protějšek na druhé straně areálu, ten však už dnes nestojí. Věže existují obě; jako rozhledna slouží ta severní.

Další místa v Chotěšově: starý pivovar, Křížový vrch a kapličky

Na procházce po obci můžete vidět i několik drobných památek. U řeky a nádrží Velká a Malá Sakta míval kdysi Chotěšov pivovar. Budova je od roku 2003 chráněná jako památka díky romanitosti. Zachovaly se na ní prvky gotiky, renesance, baroka i novějších stylů.

Samozřejmostí jsou na katastru Chotěšova kaple, Boží muka a další náboženské stavby kromě kláštera. Mimo klášterní komplex stojí barokní kostel Narození Panny Marie, který však stojí na základech z roku 1366. Hřbitov Chotěšova se rozkládá kousek východně od centra směrem na Dobřany, cestou k němu lze vidět sochu Jana Nepomuckého a výklenkovou kapličku. Turisticky je zajímavější Křížový vrch. Kopec necelých 5 kilometrů od kláštera se hodí na výšlap. Na jeho vrcholu stojí bývalý kostel, jehož věž slouží dnes jako rozhledna.

Ke Křížovému vrchu vede z centra obce zelená turistická značka. Chotěšovem také prochází modrá značka do Stoda a naučné stezky Příroda a lidé a Stodsko. Za zmínku stojí i obecní část Mantov. Kromě velkých polí má tato část Chotěšova rybníky a historii těžby černého uhlí. Dva z domků tamější bývalé hornické kolonie Werk jsou památkově chráněné.

Jaké se konají v Chotěšově akce a události?

Kultura nesmí chybět. Čím se baví místní a přespolní v Chotěšově? Slavnosti slunovratu, masopustu a adventu jsou samozřejmostí, stejně jako v každém pořádném městečku nebo obci. Při příležitosti letního slunovratu dokonce klášter otevírá obvykle nepřístupné barokní podzemí svých objektů. Klášter má také svou událost na zviditelnění jeho kulturního dědictví.

Ob rok se konají Staročeské máje. Chotěšovem při nich chodí „král” a družina v krojích po domácnostech svobodných lidí. Zpívá se, pije se, tančí se – hlavně při druhé etapě, která probíhá v zahradě kláštera. Do oslav se svým vystoupením zapojují i děti ze základní a mateřské školy.

Také se koná v Chotěšově festival vína. Chotěšov je v květnu místem, kam se sjedou reprezentanti mnoha vinařství z Čech i Moravy. Není asi nutné dodat, že na místě je i doprovodný program s hudbou. Na podzim 2022 se také konal u kláštera Chotěšov street food festival nejen s jídlem.

Zámek Horšovský Týn skýtá 5 hodin prohlídek. Město má i historické kostely, poutní místo a pěkné výhledy

Kam se zastavit cestou z/do Chotěšova – výlety v okolí

  • zámek Horšovský Týn
  • městská památková zóna Dobřany
  • Šlovický vrch u Dobřan
  • muzeum hornictví Nýřany
  • muzeum hraček Nýřany
  • historická železniční zastávka Nýřany
  • rozhledna Heřmanova Huť
  • miniexpozice Štěpánky Haničincové v Kvíčovicích

Nesplést s dalšími Chotěšovy: u Vrbičan, u Velhartic, u Jesenice

Už název „Chotěšov u Stoda”, který má chotěšovské nádraží, nasvědčuje tomu, že to není jediná obec jménem Chotěšov. U Litoměřic můžeme najít stejnojmennou obec, která má podstatně méně obyvatel a menší významnost. Vlak tu zastavuje na zastávce „Chotěšov pod Hazmburkem”. Návštěvníci zde uvidí na návsi barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, zachovalou historickou studnu a minipivovar.

Existuje ještě další Chotěšov? Velhartice u Klatov a Sušice také jeden zahrnují jakožto místní část. Žije tam stovka lidí a mají tam pěknou modrou kapličku sv. Antonína Paduánského. Zajímavostí je, že tu měl prý chatu slavný skokan na lyžích Jiří Raška. Samotná osada nemá úplně co nabídnout turistům, ale dá se tu krásně projít po kopečcích a užít si výhledy. V sousedním Čachrově můžete dokonce navštívit Onen Svět a vrátit se z něj živí. Nebo se projít k Šukačce!

Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic

Poslední český Chotěšov je osada spadající dnes pod město Jesenice u Rakovníka. V tomto Chotěšově žilo v roce 2021 jen 39 obyvatel. Památkami tu jsou jedna kaple a jedna boží muka. Také se tu nachází velmi malebné jezírko v zatopeném lomu pod skálou, které si zahrálo v několika filmech. Kdybyste Chotěšovem u Jesenice projížděli, můžete se tu zastavit nebo si vyšlápnout k rozhledně Tobiášův vrch.

Zdroje:

Mapy.cz, Obec Chotěšov, Chotěšovský klášter, Wikipedia, Kudy z nudy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bývalý klášter v Chotěšově skýtá poučné prohlídky i kulturní akce. Proč se tam jet podívat?