Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 7. 2018

V Česku najdete lecjaká kuriózní místa například v podobě vesniček se zajímavými, vtipnými a někdy až bizarními názvy. Jak je známo, Češi jsou národ vtipný a občas i zlomyslný. Jak jinak si vysvětlit, že někdo mohl obec nazvat Kunda, Šukačka, Hovnov či Veleprd? Musel to rozhodně být někdo s obrovským smyslem pro humor. Městeček, vesnic a samot s takovými názvy je v České republice celá řada. Je ale velká škoda, že mnoho z nich je už takřka vybydlených, zanikli nebo se přejmenovali. Tak je dnes ze Sračkova u Havličkova Brodu Malá Lípa a Mrdákov na Domažličku se přejmenoval na Mrákov. Některé ale stále existují. Přinášíme vám tipy, kam vyrazit na originální výlet.  

1. Řitka

Určitě každý zná slavnou umělkyni Helenu Vondráčkovou. Právě ta vlastní honosný dům v české obci Řitka u Prahy. Mnoha lidem se při zaslechnutí tohoto názvu roztáhnou koutky úst, ale oproti jiným vesnicím je Řitka pouze slabý odvar.

2. Držkov

O Držkově existuje první zmínka z roku 1352. Nálezy archeologů z tohoto místa ale přesvědčivě dokazují, že tu lidé žili mnohem dřív. Držkov se nachází v severních Čechách na hlavním tahu z Prahy do Harrachova. Podívat se tu můžete na novogotický kostel sv. Bartoloměje nebo na výrobu Technoskla.

Atlas jako pornografická literatura. Pobavte se originálními, vtipnými a sprostými názvy měst

3. Kozolupy

Kozu, která má lupy, potkáte asi jen těžko. Zato ale můžete navštívit vesničku s poetickým názvem Kozolupy, která se nachází v okrese Plzeň-sever. Žije zde poměrně slušný počet obyvatel (kolem tisícovky). První zmínky o vesnici pocházejí z roku 1186. To nejzajímavější, co můžete v obci vidět, je kostel sv. Štěpána a k němu patřící kaple.

4. Onen Svět

Na onen svět musím jednoho dne všichni. Jsou ale tací, kteří zde mají nebo měli svůj domov. Vesnička Onen Svět se nachází v katastrálním území Zahořany a obci Kovářov. Žijí tam už jen poslední dvě rodiny a stojí pár polorozpadlých stavení. Je ale častým cílem turistů, protože zde stojí poměrně nová Langova rozhledna. Pokud sem ale o dovolené pojedete, raději se šéfovi nezmiňujte, že se chystáte na Onen Svět, ještě by si mohl myslet, že si z něj chcete střílet.

Podle místních prý netradiční název vznikl tak, že zde stála šibenice a popravovali se lidé.

5. Hroby

Vesnice s vtipnými názvy

Obec Hroby, Autor: Jitka Erbenová, Commons Wikimedia

Z Onoho Světa rovnou na Hroby vesnice v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Existence této vesničky je doložená až do roku 1358. Podle pramenů nemá její název nic společného s hroby nebo hrobkami. Název vesnice měl vzniknout podle staročeského slova „hůbky“, což kdysi označovalo menší valy nebo náspy. Každopádně zde známá věta „Vrať se do hrobu!“ dostává úplně nový význam.

6. Kozodírky

Lupy z Kozolup sice kozy nemají, ale dírku bychom na ní asi už nějakou našli. Tak či onak to ale nemá nic společného se samotným názvem malinké vesničky, která je součástí obce Libáň v okrese Jičín. Stojí zde pouze několik stavení a celkem asi třicet adres. Celá vesnička je velká asi 6, 83 km2. Pokud byste se sem chtěli nastěhovat, máte asi smůlu.

7. Smraďavka

Jihozápadně od Buchlovic v údolí Dlouhé řeky leží lázně a rekreační oblast Smraďavka. Název je vskutku výstižný a obec si ho vysloužila díky sirným pramenům, které nevoní právě nejlépe. Jinak je ale ve Smraďavce krásně a můžete si tu užít chvilky pohody u vodní nádrže s travnatou pláží, kterou milují turisté i rybáři.

Nejkrásnější vesnice v Evropě podle CNN: Tak vypadá opravdový ráj

8. Šukačka

Šukačka je malá osada, kterou lemuje i stejnojmenný potok. Nachází se ve výšce 877 m n. m. a spadá pod obec Javorná v jihozápadních Čechách. Shodou okolností stojí nedaleko Šukačky i zmíněný Onen svět. O zábavu tak mají obyvatelé i návštěvníci postaráno.

V této obci žije jen jedna rodina, která zde i pracuje. Mají velké hospodářství a velkochov ovcí, takže práce se určitě najde. Majitelům patří v podstatě všechny pozemky v obci i mimo ní.

A jak název Šukačka vznikl? Podle pověstí pochází ze srbského „šuk“, což znamená koza. Majitel osady si to ale pamatuje jinak. Po válce se místu prý říkalo Na Soukáči, ale později se název zkomolil a vznikla Šukačka.

9. Pičín

Obec Pičín se nachází ve Středočeském kraji v okrese Příbram. Žije zde asi šest set starousedlíků. První zmínky o obci se datují k roku 1289. Název vesničky má pocházet z latinského „piscina“ (rybník) nebo se staroslověnského „pěčina“, což označuje hezké místo. O tom, zda je tam hezky nebo není, se můžete přijet přesvědčit i na vlastní oči.

Tajemná místa v Čechách. Kde vám bude běhat mráz po zádech

10. Polipsy

Až se někoho zeptáte, odkud pochází a on vám odpoví „Polipsy“, neurážejte se. S největší pravděpodobností se nejedná o nevychovance, ale o obyvatele vesničky nedaleko Kutné Hory s velmi zajímavým názvem Polipsy. Bydlí zde asi šedesát lidí a domů stojí devadesát.

I když řada vesnic pro jejich až příliš vulgární názvy zanikla nebo se přejmenovala, zůstalo často stejné jejich okolí. Důkazem je i osada „Kokot“, která už neexistuje, ale stále můžete navštívit Kokotský rybník nebo Kokotský les.

Láká vás, vydat se na zábavnou krasojízdu po vtipných vesnicích v naší zemi?

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic