Menu
JenProCestovatele
Chorvatsko

Chorvatská Pula byla důležitým přístavním městem pro staré Římany i Rakousko-Uhersko

Petr Gorás

Petr Gorás

5. 8. 2022

Pula je padesátitisícové přístavní město, které se nachází na severu Jaderského moře. Historicky je to takový kus Itálie v Chorvatsku. Po starých Římanech tu ostatně zůstalo mnoho nádherných památek, včetně velkého amfiteátru, kde se můžete na gladiátory podívat i dnes. Habsburkové zde zase později postavili mohutné pevnosti. A také zde naleznete mnoho nádherných jadranských pláží, poblíž hotelů i těch zcela obklopených přírodou.

Pula měla vždy blízko k Itálii

Pula se nachází na jižním cípu poloostrova Istrie v severní části Chorvatska. Do Italského Terstu jsou to odsud pouhé 2 hodiny autem, do Benátek se dá dopravit trajektem za 3,5 hodiny. Avšak nejen svou polohou, nýbrž i historicky a kulturně má toto antické město k Itálii velice blízko. Původně se jednalo o Římany založenou kolonii v dobách, kdy se celého Středozemí zmocňoval Julius Caesar. Díky své strategické poloze na severu Jadranu se Pula stala význačným přístavním městem.

Právě z dob Římanů pochází většina památek, které sem jezdí obdivovat návštěvníci z celého světa. Zejména slavný amfiteátr, který je vyobrazen i na zadní straně desetikunové bankovky. A pokud třeba ovládáte současnou italštinu, v Pule se s ní hravě dorozumíte. Za dob Rakousko-Uherska, ke kterému celé Chorvatsko náleželo, zde italsky mluvil každý druhý obyvatel, za Mussoliniho se zase celá Istrie stala součástí Itálie. Dodnes je město oficiálně dvojjazyčné.

7 ostrovů v Chorvatsku, které neoslní velikostí, ale krásou určitě

Amfiteátr v Pule hostí gladiátorské souboje i dnes

Hned ze začátku je třeba si u této nejvýznačnější pulské památky vyjasnit jednu věc. Ačkoli této stavbě mnoho Čechů říká „koloseum“, správný termín je amfiteátr. Koloseum je pouze název největšího a nejslavnějšího amfiteátru světa v Římě. Nicméně i amfiteátr v Pule patří mezi světové unikáty. Ačkoli bylo v celém Středomoří nalezeno na 230 takových staveb určených na krvavé hry, skvěle zachovalý pulský amfiteátr patří mezi šest největších.

Výstavba se datuje mezi léta 27 př. n. l. až 68 n. l. Gladiátorské souboje zde mohlo v dobách své slávy najednou sledovat kolem 20 000 návštěvníků a konaly se zde do zhruba 7. století. Následně se za středověké éry používal pro lehce kultivovanější rytířské souboje a jarmarky. Kulturním akcím slouží amfiteátr dodnes. Ať už to jsou koncerty současné hudby, filmový festival nebo třeba speciální historické rekonstrukce gladiátorských zápasů Spectacvla Antiqva konané pravidelně každý týden letní sezóny.

Další zajímavá místa a památky v Pule

Staronový Augustův chrám

Na počest vůbec prvního císaře římské říše byl v Pule postaven chrám, patrně ještě za Augustova života někdy kolem počátku letopočtu. Později sloužil i jako křesťanský chrám či sýpka, dnes se jedná o jednu z nejzachovalejších římských památek mimo území samotné Itálie. Tedy jak se to vezme. V roce 1944 jej totiž zasáhla letecká bomba a chrám byl vážně poškozen. Během následujících dvou let byl naštěstí kámen po kameni zrekonstruován do přibližně původní podoby.

Pula a její rozmanité pláže

V Pule a jejím blízkém okolí je na výběr z mnoha druhů a typů pláží. Jsou tu různé populární pláže se zázemím, třeba i jen pár kroků od hotelu, jsou tu však i poněkud skrytější pláže obklopené přírodou. A z hlediska složení tu naleznete pláže písčité, oblázkové i skalnaté. Mezi nejpopulárnější „koupaliště“ patří Valkane chráněný zátokou, vhodný pro děti i dospělé, doplněný zázemím a písčitým dětským hřištěm.  Podobně je na tom třeba i oblázková Hawaii Beach, která svůj název nedostala náhodou. A pokud si zajedete trochu dál od Puly až na nejjižnější cíp Istrie, naleznete nespočet pláží, kde ani v sezóně nenarazíte na množství lidí.

Pevnost Kaštel chránila i rakouskou-uherské námořnictvo

Kvůli své poloze na cípu Istrie byla Pula důležitým strategickým bodem na severu Jadranu. Uvědomovali si to Římané, jejichž pozůstatky hradeb a bran můžete navštívit dodnes, uvědomovali si to i jejich následníci. Vystřídali se tu porůznu Rakušané, Italové i Francouzi. Roku 1630 tu Benátčané začali na kopci nad přístavem stavět obří pevnost (Castello či také Kaštel), která měla být toho času obranou před Turky i Španěly. Přizvali si k tomu válečného inženýra až z Francie, ten jim postavil skutečně masivní dílo se čtyřmi bastiony. Dnes stojí za navštívení i kvůli skvělým výhledům na město i na přístav. Mnohé další pevnosti zde nicméně přibily i v pozdějších dobách, zejména když se Pula stala hlavním přístavem rakouské flotily.

10 oblíbených míst v krásném Chorvatsku. Kam vyrazit na výlet?

Tržnica – pulský trh se stoletou historií

Za navštívení rozhodně stojí pulská „Tržnica“ v centru města, která tu stojí již od roku 1903. Ve své době to bylo nadčasové dílo a svou architekturou fascinuje dodnes. Kombinace skla a ocelové konstrukce vytváří obrovský vzdušný prostor, který chrání obchodníky i návštěvníky před horkým sluncem a dešti. Stejně jako tehdy tu i dnes naleznete zelný trh, rybí trh, obchodníky s balenými potravinami i několik restaurací.

Světelní obři v Pule (Lighting Giants)

Pokud se budete procházet po rozlehlé pulské zátoce, z jedné strany uvidíte dominanty jako je zmiňovaný amfiteátr či pevnost. Z druhé strany zase uvidíte na malém ostrůvku uprostřed historické doky s velkými nákladními jeřáby, které mnoho lidí považuje spíše za nezajímavé či dokonce ošklivé. To se však mění po západu slunce. Každý večer se obrovské jeřáby mění v atmosférické umělecké dílo díky speciálnímu nasvětlení. Jedná se o projekt, který roku 2014 vytvořil světoznámý světelný designér Dean Skira a od té doby tvoří neodmyslitelnou součást Puly. Každodenní představení si můžete vychutnat třeba při večerní procházce.

 

Zdroje: pulainfo.hr, placesofjuma.com, .starforts.com, chorvatsko.cz, trznica-pula.hr, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chorvatská Pula byla důležitým přístavním městem pro staré Římany i Rakousko-Uhersko