Menu
JenProCestovatele
Chorvatsko

7 ostrovů v Chorvatsku, které neoslní velikostí, ale krásou určitě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 7. 2018

V Chorvatsku je mnoho úžasných ostrovů, větších i menších. Na nich si užijete skvělé koupání, pohodovou atmosféru, historii i spoustu zábavy. Tentokrát jsme se zaměřili na ty menší, které zároveň bývají i klidnější. Možná, že vás některý nadchne natolik, že ještě změníte cíl své dovolené.

Chorvatsko má celou řadu ostrovů a ostrůvku, jen krásnější než druhý. Vybrali jsme sedm úžasných míst, která si zaslouží svou pozornost.

1. Zlarin

Malý ostrov v Severní Dalmácii je jen 5 km dlouhý a 2,5 km široký. Nachází se naproti městu Šibenik a je jedním z mála chorvatských ostrovů, kterému se podařilo uchovat si svou autenticitu a výraznou architekturu v čele s kamennými domy, jejichž základy byly položeny už ve 13. století. Na ostrově nesmí jezdit automobily, i když zde existuje asi deset kilometrů silnic a cest. Proto ho tak milují cyklisté i pěší turisté. Zlarin je znám pro korály i krásné pláže, obvykle se štěrkem. Když vstoupíte do vody, ucítíte pod nohama jemný písek. Pláže pro koupání se nachází podél celého levého břehu ostrova, zatímco napravo jsou spíše divoké pláže a zátoky.

2. Biševo

Ostrůvek Biševo najdete jihozápadně od ostrova Vis. Uprostřed ostrova je nevelké úrodné pole s vinnou révou a olivovníky, jinak je ostrov převážně kopcovitý. Sever ostrova pokrývá borový porost. Obyvatelé jsou především zemědělci a rybáři a v posledních letech také poskytují služby cestovního ruchu.

Turisty na ostrov láká 14 jeskyň, z nichž nejznámější je Modrá jeskyně přístupná úzkou a nízkou skalní branou, ale pouze za klidného moře. Jeskyně je dlouhá 31 metrů a široká 18 metrů. Uvnitř díky hře světla a vody vzniká nádherná hra barev. Nejhezčí podívaná se turistům nabízí mezi desátou a dvanáctou hodinou.

Za první obyvatele Biševa se označují benediktinští mniši, kteří se tu měli usadit již v 9. století. Na troskách byzantské pevnosti postavili klášter s kostelíkem sv. Silvestra. Ten se dochoval dodnes.

10 oblíbených míst v krásném Chorvatsku. Kam vyrazit na výlet?

3. Lopud

Druhý největší ostrov z Elafitských ostrovů, které patří do Jihodalmatské ostrovní skupiny leží severozápadně od Dubrovníku a je od něho vzdálen asi 6,5 nám. mil. Jediná obec na ostrově, Lopud, leží na severozápadě u Lopudského zálivu. Zde se nachází i přístav.

Na ostrově mají 2584 hodin slunečního svitu za rok a vlastní zdroje vody. Díky dobrým klimatickým podmínkám zde roste bujná vegetace. Daří se hlavně dovezeným subtropickým rostlinám či olivovníků, z kterých se vyrábí velmi kvalitní olej.

Turisté mohou na ostrově navštívit zříceniny několika středověkých kostelíků: kostelík sv. Petra, sv. Mikuláše, sv. Eliáše, sv. Jana. Nejčastěji sem lidé jezdí lodí s Dubrovníku na jednodenní výlet, protože zde fungují pouze dva hotely. Ostrov Lopud nemá žádný automobilový provoz.

4. Sveti Nikola

Malý idylický ostrůvek Sveti Nikola(svatý Mikuláš) se nachází nedaleko Poreče. Dostanete se na něj za pár minut lodí pravidelnými lodními spoji. Jeho bohatá vegetace, krásné prostředí i úžasné pláže jsou takovým malým rájem na zemi. Na ostrově nechybí upravené zahrady a mnoho zábavných aktivit, které nabízí zdejší renovované resorty.

Autem do Chorvatska. Kudy jet a za kolik v roce 2018?

5. Veliki Brijun

Spolu s Malim Brijunem a dalšími 13 maličkými ostrůvky tvoří úchvatný pás ostrovů, které jsou porostlé různými druhy rostlin, které jen tak někde vidět nemůžete. Souostroví se nachází nedaleko přístavního města Pula, od kterého jej odděluje Fažanský průliv. Na ostrovy vyráží každý den loď s turisty, aby mohli vidět krásy tohoto místa. Nejkrásnější část ostrova je Národním parkem.

Mimo odpočinku na úžasných plážích nebo potápění se v čisté vodě můžete navštívit nejednu historickou památku. Některé už z dob starého Říma. Fascinující je třeba opevnění Minor z konce 19. století.

Milovníci golfu mohou navštívit zdejší golfový areál. Další možností je tenis nebo romantická projížďka na hřbetech koní podél pobřeží jaderského moře, návštěva zoo či safari parku. Na ostrově se můžete věnovat windsurfingu, potápění nebo rybaření.

6. Proizd

Proizd se řadí k nejhezčím malým ostrůvkům v Chorvatsku a je oblíbený zejména pro své krásné moře. Je určen hlavně k bohatým vodním radovánkám a milují ho také nadšenci do šnorchlování. Na plážích jsou kamínky. Ostrov se nachází nedaleko ostrova Korčula na jihu Chorvatska a často ho navštěvují turisté z městečka Vela Luka. Na ostrově je nudistická pláž. Možná proto je Proizd nazýván občas i ostrovem lásky. Pohádkové pláže ostrova zaujaly reprezentativní místo mezi pěti nejlepšími plážemi Jadranu. Na pláži nečekejte žádné vybavení, vše si musíte přivézt s sebou. Můžete se zde ale občerstvit v místní restauraci a dát si nějakou dalmatskou specialitu.

Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

7. Susak

Malý ostrov Sudak se nachází jihozápadně od ostrova Lošinj a je součástí cresko-lošinjského souostroví. Největší jeho geologickou pozoruhodností je písečný povrch, kterým je ostrov opravdu výjimečný. Přezdívá se mu proto také Písečný ostrov.

Jeho půda je velmi úrodná a daří se zde vinné révě, která se zde pěstuje takřka na celé ploše ostrova. Nejezdí zde auta a chybí asfaltové silnice. Na východním pobřeží se nachází jediné městečko, Susak. V něm si můžete prohlédnout zbytky benediktského kláštera z 11. století.

Turisté místo navštěvují především díky krásným ženským krojům pestrých barev, které obyvatelé ostrova vyrábí v zimě a oblékají při slavnostních příležitostech. Ostrované mluví zajímavým nářečím. Jedná se o směs starochorvatštiny, angličtiny, italštiny a francouzštiny. V rámci archeologických výzkumů zde byly odhaleny pravěké a římské artefakty.

Ostrov vás ohromí svou nedotčenou přírodou a čistým mořem. Je velmi vyhledávaný potápěči. Lokalita je vhodná i pro začátečníky. Na Susak se dostanete linkovými loděmi, které vyplouvají z ostrova Lošinj

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

7 ostrovů v Chorvatsku, které neoslní velikostí, ale krásou určitě