Menu
JenProCestovatele
Chorvatsko

Autem do Chorvatska. Kudy jet a za kolik v roce 2018?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 5. 2018

Chorvatsko je u Čechů velmi oblíbenou destinací a každoročně sem míří davy turistů. Někteří volí leteckou dopravu, jiní dají přednost autobusu nebo dokonce vlaku a ostatní využijí svůj automobil. Při jízdě autem vás určitě zajímá, jak vybrat rychlou cestu, která bude co nejlevnější a nejkratší. Záleží na tom, odkud, kdy a kam jedete. S dobře naplánovanou cestou nemusí být cestování autem do Chorvatska noční můra.

Pokud jste se rozhodli jet do Chorvatska po vlastní ose, máte možností, jak se dostat k cíli, hned několik. Nejznámější a nejoblíbenější trasy vedou přes Rakousko a Slovinsko a přes Slovensko a Maďarsko. Průměrná cena za cestu autem do Chorvatska a zpět i se všemi poplatky se pohybuje mezi 5000 až 8000 Kč.

Co potřebujete při cestě do Chorvatska?

Na cestu do Chorvatska si nesmíte zapomenout řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Jestliže auto, kterým cestujete, není vaše, je lepší mít s sebou ověřené svolení o používání vozidla.

Při jízdě myslete na bezpečnost. Za volant sedejte jen odpočinutí a v dobré kondici. Při jízdě často odpočívejte na bezinkách a odpočívadlech. Pravidelně pijte, a především nikdy nepřeceňujte své síly.

Zdražování na chorvatských dálnicích o sezónně

Již v loňském roce si v Chorvatsku připravili novinku. Od 3.4. 2017 se navýšily ceny o 5 % za mýtné. Druhé zdražení pak přišlo v hlavní sezónně a platí i letos. Od 1.7. – 30.9. 2018 si tak za chorvatské dálnice připlatíte 10 %. Toto zdražení se vztahuje pouze na osobní automobily.

Kam na dovolenou do Chorvatska?

Kudy do Chorvatska?

Do Chorvatska se nejčastěji jede přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Každá z tras má své pro a proti. Častěji využívaná je ale první zmíněná.

Trasa přes Rakousko a Slovinsko

V tomto případě máte na výběr minimálně 4 různé trasy. Samozřejmě jich může být i více v závislosti na kombinaci cest.

Trasa A) První trasa vede pro Pražáky po D1 do Brna a odtud pojedete přes Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb a dál po chorvatské dálnici. Tato trasa je vedená jako nejrychlejší. Samozřejmě pokud se neobjeví nějaké zádrhely. Z Prahy do Splitu to je 1091 km.

Trasa B) Kdo není zrovna příznivcem naší dálnice D1, může u Jihlavy sjet a vydat se cestou na Znojmo a do Vídně. Dál už je cesta stejná a trasa o něco kratší 1053 km.

Trasa C) Jihočeši a ti, kdo přes dálnici D1 nechtějí jet vůbec, se vydají z Prahy (nebo odjinud) na České Budějovice – Linz – Wels – Graz. Trasa z Prahy do Splitu vychází na 1042 km. Po cestě vás ale čekají placené rakouské tunely:

  • Gleinalm za cenu 8,50 EUR (můžete ho objet přes Bruck an der Mur)
  • Bosruck za cenu 5 EUR (je možné objet skrz město)

Trasa D) Kdo nemusí jet směrem na Split (pokud míříte třeba na Istrii), můžete využít trasu České Budějovice – Salzburg – Villach – Ljubljana. Tato trasa je nejkratší a jede se po ní dobře. I na ní vás ale čekají tunely, které musíte zaplatit:

  • Tauern a Katschberk za cenu 11,50 EUR (opět lze objet přes Radstadt a St. Michael im Lungau)
  • Karawanken za cenu 7,20 EUR (objedete kolem Faaker See)

Platby za dálnice

V Rakousku i ve Slovinsku musíte mít dálniční známku. Desetidenní rakouská známka vyjde na 9 EUR, dvouměsíční 26,20 EUR. Za roční pak zaplatíte 87,3 EUR. Od nového roku lze v Rakousku koupit digitální známku online. Ušetříte tím mnoho času a nemusíte se bát, že na benzínce zrovna nebude známka dostupná.

Týdenní slovinská známka stojí 15 EUR a pro auta do 3,5 t a s výškou nad 1,3 metru od přední nápravy 30 EUR. Měsíční známka vyjde na 30 EUR a 60 EUR pro auta do 3,5 t a výšku nad 1,3 metru od přední nápravy.

Tip na cestu: Buďte při cestě po Slovinsku opatrní na případné opuštění Schengenského prostoru na hranici Slovinska a Chorvatska mimo povolený přechod. Mohli byste dostat pokutu až 400 EUR.

Chorvatsko. Mobilní domy pro okouzlující dovolenou

Trasa přes Slovensko a Maďarsko

Trasa oblíbená především pro turisty z Moravy vede přes Slovensko a Maďarsko: Brno (popřípadě Praha) – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb a dál. Výhodou této trasy jsou ušetřené peníze za dálnici, protože v Maďarsku to zvládnete i bez ní. Také bývají menší kolony na hranicích s Chorvatskem. Z Prahy do Splitu je to 1108 km.

Platby za dálnice

Na Slovensku nekupujete klasické známky jako u nás či jinde. Jedná se jen o zaplacení elektronického poplatku. Na 14 dní stojí známka 10 EUR, měsíční 14 EUR a roční 50 EUR. Slovenskou dálniční známku také můžete koupit online.

Průjezd Maďarskem po dálnici vás vyjde na devět dní na 2975 HUF v případě auta do 3,5 t a maximálně 7 osob. Pokud auto uveze více než 7 osob, zaplatíte už 5950 HUF. Za měsíční známku u běžného auta dáte 4780 HUF a u většího 9560 HUF. Na jeden rok zaplatíte 42 980 HUF pro oba druhy vozidel. I v Maďarsku platíte pouze elektronický poplatek a známku můžete koupit online.

Tip na cestu: Kdo chce ušetřit za dálnici, nepojede z Bratislavy na Gyor, ale vydá se přes Mosonmagyaróvár na Szombathely. Pojedete mimo dálnici a nemusíte platit.

Kam se vydat na dovolenou bez pasu? Objevte neuvěřitelná místa

Kolik zaplatíte za dálnice v Chorvatsku

Až se dostanete na chorvatské dálnice, jistě budete nadšeni, že se dovolená blíží. Bohužel i tady vás čekají poplatky na dálnicích. Chorvati nemají známky. Platí se mýtné, a to hned několika způsoby. Platit můžete v kunách, v eurech i platební kartou. Cena se odvíjí od druhu a velikosti vozu i délky úseky.

Od slovinské hranice po dálnici A2 (Macelj) zaplatíte při cestě do Záhřebu asi 50 HRK, od maďarské hranice po dálnici A4 (Goričan) do Záhřebu to bude asi 48 HRK.

Ze Zábřehu na Zadar vás vyjde cesta na 135 HRK, na Šibenik 170 HRK, na Makarskou riviéru asi 220 HRK a na Split 200 HRK. Dálnice končí mezi Makarskou riviérou a Ploče. Neplatíte tedy víc než 260 HRK.

Chystáte-li se na ostrov Krk, zaplatíte za využití mostu asi 35 HRK. Od nového roku už nemusíte platit za tunel na Makarskou riviéru Sveti Ilja.

Tip: Podívejte se na kompletní ceník nebo si nechte vypočítat cenu mýtného podle cílové destinace.

Do Chorvatska autobusem nebo vlakem

Do Chorvatska můžete vyrazit i autobusem nebo vlakem a klidně na vlastní pěst. Autobusy jezdí v sezónně hned od několika společností. Velmi oblíbená je Regiojet, která má zastávky asi v deseti oblíbených destinacích. Na cestě budete asi 14 až 17 hodin. Zpáteční lístek vyjde poměrně levně. V sezónně zaplatíte asi 2500 Kč.

Vlakem dojedete z Prahy do Rijeky za 16 hodin, do Splitu za 20 hodin. Na cestě musíte dvakrát přestupovat. V sezónně vypravují České dráhy lůžkový spoj do Splitu dvakrát týdně. Cena je asi dvakrát tak dražší než v autobusu. 

Tip na cestu: Až budete předběžně počítat náklady na cestu, nezapomeňte počítat nejen cestu tam, ale i zpátky.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Autem do Chorvatska. Kudy jet a za kolik v roce 2018?