Menu
JenProCestovatele

Co dnes stojí na místě Dvojčat v New Yorku?

Petr Gorás

Petr Gorás

10. 8. 2022

Předtím než se newyorkská Dvojčata zřítila po teroristickém útoku 11. září, tvořila zásadní prvek v panoramatu New Yorku. Při dostavbě v 70. letech byly svou výškou 415 metrů nejvyššími budovami planety. Téměř identické mrakodrapy s prostým designem se vypínaly nad Manhattanem jako dva nezaměnitelné monolity. Co dnes zaplňuje prázdné místo po jejich pádu?

Zbrusu nové Světové obchodní centrum

Není zas tolik známo, že komplex Světového obchodního centra (WTC) se skládal celkem ze sedmi budov. Dvojčata byla hlavními budovami WTC 1 a WTC 2, přičemž při jejich pádu se značně poničily i přilehlé budovy. Mrakodrap WTC 7 vysoký 100 metrů se zřítil již v den útoku, další budovy komplexu byly později cíleně strženy kvůli porušené statice.

Dnes už celý areál Světového obchodního centra vypadá k nepoznání jinak. Postupně se staví nové budovy Světového obchodního centra a k tomu navíc přibyl i futuristický dopravní terminál Oculus, téměř hotové umělecké centrum a především pak monumentální památník s muzeem. A namísto původních Dvojčat ze 70. let dnes dominantu jižního Manhattanu tvoří jeden osamělý mrakodrap, vystavěný v poměrně futuristickém stylu.

Manhattan – lesk mrakodrapů, esence bohémských čtvrtí a největší muzeum na kontinentu

Díry po mrakodrapech

Na místě spadlých Dvojčat dnes stojí Národní památník a muzeum 11. září, zkráceně označovaný i jako 9/11 Memorial & Museum. Památník má podobu dvou čtvercových jam, které se nachází přesně v těch místech, kde stály oba mrakodrapy. Jsou hluboké zhruba 21 metrů a vytvářejí dojem, jako by byla Dvojčata doslova vytrhnuta ze země a přemístěna pryč. Po stěnách památníku teče voda na jeho dno, z kterého se díky tomu odráží obloha a okolní mrakodrapy. Památník nese příznačný název Reflecting Absence (Reflexe Nepřítomnosti či Odrážení Absence).

Jámy obklopuje kolem dokola hrazení, na kterém jsou vyryta jména téměř třech tisíců obětí útoků 11. září, a k tomu i několik obětí méně známého bombového útoku z roku 1993 – už tehdy měla dodávka naložená trhavinami obě Dvojčata poslat k zemi. Statika stavby naštěstí nebyla zásadně narušena, zemřelo však 6 lidí a dalších tisíc jich bylo zraněno.

Schodiště přeživších, požární přilba, hadrová panenka

Mezi dvěma památníky stojí muzeum, které se návštěvníkům otevřelo v září roku 2014, na výročí útoků. Z vnějšku je to postmoderní dekonstruktivistická budova, která částečně vypadá, jako by se právě zbortila. Uvnitř se pak nachází expozice artefaktů, fotografií a děl upomínajících na události 11. září.

Survivor stairs

Zdroj: Shutterstock

Mezi nejzajímavější artefakty rozhodně patří Survivors’ Staircase neboli Schodiště přeživších. Jedná se dochované původní schody, které vedly z areálu WTC na ulici. Během útoku po nich seběhly stovky lidí, kteří se stačili evakuovat ještě před zřícením věží. Sbírky muzea pak zahrnují tisíce upomínkových předmětů jako jsou helmy a náčiní zesnulých záchranářů, dětské hračky vytažené ze sutin, ohořelý kus letadla, i umělecká díla, která vznikla v reakci na událost.

Nový a ještě vyšší mrakodrap

Se stavbou nového mrakodrapu, který by nahradil původní Dvojčata, se začalo poměrně brzy po útoku. Základní kámen byl položen na Den nezávislosti roku 2004, budova pak byla dokončena o celých 10 let později kvůli zdržením a komplikacím. Nachází se v areálu Světového obchodního centra v místech, kde stála původně osmipatrová budova WTC 6. Původně se mrakodrap jmenoval Freedom Tower, po dostavbě však byl k nelibosti mnoha obyvatel metropole přejmenován na One World Trade Center, zkráceně One WTC.

Výškou střechy je sice jen o pár metrů vyšší než původní Dvojčata, avšak i s obrovským stometrovým stožárem měří 546 m. To z něj činí nejvyšší mrakodrap na západní polokouli a zároveň sedmou nejvyšší budovu světa.

 

Zdroje: 911memorial.org, wtc.com/memorial, history.com, en.wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dnes stojí na místě Dvojčat v New Yorku?