Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Co nabízí bohatý ministát Lucembursko? Hrady, vojenské dějiny i malebné cyklostezky

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 10. 2023

Pod pojmem Lucembursko si leckdo vybaví ekonomickou prosperitu, případně rod Lucemburků. Památky, kultura i příroda této země nejsou často v hledáčku českých turistů, ale kdo si to může dovolit, ten si tam dovolenou užije. Cyklisté i historici si přijdou na své – a ti ostatní určitě také. Jak se tedy dá dojet do Lucemburska a na co se můžete těšit?

Proč je Lucembursko bohaté a jak to tam funguje?

Když ušetříte na dopravě, je to jen dobře. Vězte však, že v samotném Lucembursku ceny potravin dosahují o něco výše než v Praze, a to má naše hlavní město o dost vyšší náklady než zbytek republiky. Když člověk cestuje levně, vyžije v Lucembursku denně ze 40 eur, což je asi 1000 Kč. To znamená spát někde v B&B a nakupovat si potraviny… Neznamená to, že si dovolenou neužijete, hlavně když se zaměříte na cyklistiku spíše než za návštěvy placených atrakcí. Je však více než jasné, že Benelux je zkrátka bohatá oblast. Průměrný denní budget se blíží spíše 3000 Kč. Lucembursko se dokonce umístilo v žebříčku z roku 2020 jako sedmá nejdražší země světa!

Vzhledem k tomu, jaké má Lucembursko bohatství, občané sice žijí nákladně, ale také vydělávají více než my a mají vysokou životní úroveň. Země má vysoké HDP z několika důvodů. Historickým faktorem je zde tradiční zpracovávání oceli, které už však upadá. Další příjmy přinášejí pobočky velkých korporací, ale i to, že je Lucembursko daňovým rájem a vhodným prostředím pro lokální podnikání. Systém vlastně umí efektivně krmit sám sebe.

Dobře je na tom také lucemburská bezpečnost a lidská práva. Politicky reprezentuje Lucembursko hlava státu Henri de Luxembourg, který má titul velkovévody. Monarchie je konstituční, takže prakticky funguje na základě parlamentu. Lucemburčanů co do národnosti je v zemi asi polovina populace, je tu také významná portugalská a francouzská menšina. Většina občanů ovládá aspoň tři jazyky, obvykle lucemburštinu, němčinu a francouzštinu.

Malá ale zajímavá Belgie. Vydejte se za čokoládou, hranolky a Šmouly

Dominanta Lucemburska = hlavní město Lucemburk

Pro svou historickou významnost je centrum metropole Lucemburska památkou UNESCO. Osada, pravděpodobně římanská, zvaná Lucilinburhuc tu existovala dle dokladů už v 10. století, ale dost možná mnohem dříve. Rod Lucemburků se jmenuje přesně podle města, které kolem osady vyrostlo. Jak víme z našich vlastních dějin, dostali se vskutku daleko.

Hradby a celek mezi nimi, který představuje UNESCO zónu, se označují jako Lucemburská pevnost. V 17. století se pro ně díky nedobytnosti používal termín „Gibraltar severu“, i když je pak stejně překonali francouzští revolucionáři a od 19. století jsou zdi pobořené. Na ostrohu v meandru řeky, kde stála vojenská pevnost, je dnes krásný výhled do krajiny. Ale nejen z tohoto místa je v Lucemburku co vidět. Celé město má překrásnou architekturu, jakou u nás neuvidíte, a unikátní ráz mu dodává také velké množství mostů.

Navštivte v Lucemburku katedrálu, kulturní centra a akce, které se tam konají, i lesopark na břehu řeky Alzetty. Internetoví uživatelé velmi kladně hodnotí tyto atrakce:

  • katedrála Notre Dame s kryptou Jana Lucemburského
  • náměstí Place d’Armes – kavárny, trhy, pomník Jana Palacha
  • vyhlídka Le Chemin de la Corniche
  • vojenský hřbitov s hrobem generála Pattona
  • kasematy pod opevněním
  • čtvrť Grund
  • národní muzeum
  • přírodovědecké muzeum
  • Fort Thungen
  • muzeum Dräi Eechelen
  • bankovní muzeum

Lucemburské Ardeny: Bitvy a pomníky, ale i mnoho dalšího

Nejen že je v Lucembursku turistickým cílem hrob generála Pattona, ale také má tato země spoustu dalších upomínek na 2. světovou válku. Severozápad Lucemburska totiž je součástí historické oblasti Ardeny (většina leží v Belgii), která proslula boji v tomto období. Půjdete-li po stopách moderních dějin, najdete například:

  • Musée de la Bataille des Ardennes – Clervaux
  • fotografická expozice The Family of Man – Clervaux
  • WWII 385th Bomb Group Museum – Perlé
  • Bunker Trail – Schlindermanderscheid
  • město Wiltz
  • Musée national de la résistance – Esch-sur-Alzette (jih Lucemburska)

Na severu Lucemburska se však také nachází pár hradů nebo jiných starých historických památek. Asi nejpopulárější je Clervaux, nedaleko od kterého stojí také klášter a další turistické atrakce. Severněji lze vidět také zámeček Urspelt, který však funguje jako hotel. Ve Wiltzu si můžete prohlédnout Schloss Wiltz, kde se ročně koná hudební festival. Romanticky působí zřícenina Esch-sur-Sûre nad řekou, jejíž břehy skýtají také výhledy, muzejní expozice a kilometry procházek v zeleni.

Skvost Lucemburska: Hrad Vianden a jeho okolí

U hranic s Německem má Lucembursko nejznámější památku ze všech: pohádkový hrad Vianden. Proč se o něm tolik mluví? Jedním z důvodů je jeho stáří. Na kopci bylo opevnění už ve starověku a základy současného hradu nejspíše vznikly už za Merovejců – možná tak v 7. století. Prvního hrabě z Viandenu máme doloženého na konci 11. století. Ve 13. století se tu prý měl narodit Jan Lucemburský – to však není fakt, který by byl na internetu jasně daný.

Je to každopádně jeden z největších a nejikoničtější gotických hradů v zemi. Hrabata hrad opustila někdy v 16. století, kdy byla spřízněná s rodem Nassau i s Oranžskými. Vilém I. Oranžský si dělal na Vianden zálusk, ale pak tento nápad nechal být a hrad si pro sebe shrábnul španělský král Filip. Ve 17. století už se na hradě nebydlelo. Nejhorší byl v 19. století nový majitel Wenzel Coster, který budovy hradu bořil a materiály i mobiliář rozprodával. Od 20. století se toto důležité kulturní dědictví zrekonstruovalo. Návštěvníci tak mohou obdivovat nádhernou kapli, rytířské sály i šlechtické komnaty.

Když už vás zaujme v Lucembursku Vianden, neváhejte se také porozhlédnout po jeho okolí. Mezi nejzajímavější turistické atrakce zde patří:

  • viandenské ořechové trhy v říjnu
  • dům Victora Huga, který místo navštěvoval
  • muzeum karikatur
  • obecní muzeum
  • Stolzembourg – měděné doly a tematická expozice
  • zřícenina Brandenbourg
  • hrad Falkenstein (za hranicí v Německu)

Údolí sedmi hradů = lucemburský říční trail

Další oblast, kde můžete navštěvovat v Lucembursku hrady a zříceniny, je údolí řeky Eisch. Ta teče v západní části země. Jejím údolím vede modře značená trasa dlouhá necelých 40 kilometrů. Na 25 kilometrech této stezky se setkáte hned se sedmi různými lucemburskými hrady. Všechny z nich jsou na pohled překrásné a některé z nich můžete také navštívit. Výšlap údolím je jedna z možností, jak si aktivně odpočinout a něco se snad i naučit. Jde o tyto hrady:

  • Mersch – nepřístupný, funguje jako radnice
  • Schoenfels – nepřístupný, chystají návštěvnické centrum přírodní rezervace
  • Hollenfels – nepřístupný, funguje jako komunitní centrum pro mládež
  • Ansembourg – nepřístupný, soukromý
  • Nový Ansembourg – festivaly, veřejné zahrady
  • Septfontaines – nepřístupný, soukromý
  • Koerich – zřícenina přístupná zdarma

Kromě této má však Lucembursko tras mnohem více, a to pro pěší i pro cyklisty. Vyhlášený je obzvlášť region Mullerthal, kde uvidíte všelijaké zajímavé skalní útvary.

Turistika v Lucembursku: Co vidět v přírodě?

Země má hustou síť silnic, ale zároveň je velmi přívětivá k cyklistice i pěší turistice. Stejně jako v nedalekém Nizozemsku, cestuje se v Lucembursku na kole velmi často. Na celém území se nachází zhruba 600 kilometrů cyklostezek, které se neustále rozrůstají. Některé vedou před malé obecní lesy, ale jinde budete mít možnost užít si opravdovou přírodu.

Co Čechům bude asi chybět, jsou v Lucembursku hory. Nenechte se zmást – terén je tu členitý, na pahorcích lucemburské krajiny si rozhodně dáte aspoň trochu do těla. Nemůžeme však mluvit o nějaké horské turistice nebo výšlapu. Nejvyšší vrchol je Kneiff na severu země, který leží ve výšce 560 metrů nad mořem. Je to takové pozvolné zvlnění krajiny ani ne 200 metrů od nejbližší silnice, takže při výstupu na něj se jeden fakt nezapotí.

Řeky a lesy však jsou pěkné a lákají k procházkám. I zdejší biodiverzita je velmi cenná. Láká-li vás v Lucembursku turistika a zeleň, zvažte výlet na některé z těchto míst:

  • plavba po řece Moselle
  • národní park Lac de la Haute-Sûre
  • Escapardenne Lee Trail = 53 km lesů a výhledů na údolí
  • Mullerthal Trail = 112 km po oblíbeném turistickém regionu
  • národní rezervace Haff + návštěvnické vzdělávací centrum
  • zřícenina Buurschter Schlass
  • Gorges du Loup = procházka mezi skalami
  • vodopád Schiessentumpel
  • údolí Pétrusse

Nejvíce ekologické země světa. Kam by se měli vydat milovníci čistého životního prostředí

Kde je Lucembursko, cestovní doklady ke vstupu a kudy jet

Vzhledem k tomu, že je Lucembursko v EU – dokonce ji spoluzakládalo, nemusíte pro povolení ke vstupu nic řešit. Dostanete se tam na občanku – dětem pod 15 let ale také předem vyřiďte jejich vlastní doklad. Pokud nepřespávate na veřejném ubytování, pak platí takzvaná přihlašovací povinnost, na kterou ale mají cizinci 8 dní. Pohyb přes hranice však je pro občany EU neomezený a bezproblémový.

Vydáte-li se do Lucemburska autem, asi uděláte nejlépe. Trasa Praha–Lucemburk vychází na sedm hodin čistého času, takže si realisticky vyhraďte půl dne. Dálnice v Německu se však těší celkem dobré pověsti, stačí si zajistit mýtné. V samotném Lucembursku dálnice fungují pod systémem takzvané euroviněty.

Nejrychlejší je vydat se vzdušnou cestou do Lucemburku. Letiště u hlavního města je jediné mezinárodní letiště v zemi a létají tam přímé spoje z Prahy asi za 6000 Kč. Nízkonákladově a pomaleji si můžete zvolit trasu přes Milán – tehdy může let vyjít na pouhých 900 Kč.

Existují však i ekologičtější možnosti cestování do Lucemburska. Busy „žluté“ i „zelené“ jsou vám k dispozici a umožňují dostat se tam do 10 hodin. O něco pomalejší je cesta německými vlaky – asi 12–13 hodin. Na cestu autobusem či vlakem si odložte zhruba 1500–3000 Kč.

Zdroje:

Mapy.cz, Visit Luxembourg, Luxembourg City, Trip Advisor, Cestuj levně, Mundo.cz, Rady na cestu, Castle Vianden, Rome2Rio, Landof Memory.eu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co nabízí bohatý ministát Lucembursko? Hrady, vojenské dějiny i malebné cyklostezky