Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Co nabízí Hrubá Skála: Vyhlídky, skalní město i pohádkový zámek na útesu

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

8. 6. 2023

Navštívili jste už malebnou horskou obec Hrubá Skála? Český ráj z ní máte na dosah ruky. Můžete tu nejen zahájit kouzelnou túru mezi skalami, ale také se vydat do údolí k rybníkům nebo k hradu Trosky. A co takhle završit den v přírodě večeří na romantickém skalním zámku? Ať si užíváte Hrubou Skálu s dětmi, nebo sami, na tomto místě je toho zkrátka k vidění spousta.

Popularita obce Hrubá Skála ve filmu a v turistice

Co se člověku může vybavit, když se řekne Hrubá Skála? Turistické trasy do všech stran, a hlavně do hor, k typickým českorájským skalním útvarům. Opomenout nesmíme ani zámek, který se romanticky tyčí na skále nad vesnicí. Tato obec zkrátka představuje jednu z nejpopulárnějších bran do CHKO Český ráj. Oprávněně? To si každý musí zjistit sám.

Nejen horští turisté, ale také filmaři často zavítají na Hrubou Skálu. Pohádek a jiných snímků, kde se objevuje jako kulisa, je celkem dost. Jmenovitě například Tajemství hradu v Karpatech, Kočičí princ, O pokladech

Pro nás je asi nejznámější pohádkou natáčenou na Hrubé Skále Princ Bajaja. Točilo se nejen na zámku, ale také u skalní dutiny Adamovo lože, o které ještě bude řeč. Děti na výletě skály možná také poznají z rodinného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Zámek Hrubá Skála: Historie v kostce

Co ví historici o zámku na Hrubé skále? Lezení po skalách zjevně není nic nového, ale kdysi dávno sloužilo také strategickým účelům. Z útesu šlo dobře vidět, a tak tam v půlce 14. století vznikl hrad zvaný Skála. Původcem toho nápadu byl nejspíše Hynek z Valdštejna – jisté je, že hrad patřil jeho rodu, a to do roku 1417. Dalšími majiteli byli páni z Jenštejna a pak Zajícové z Házmburka. Těm však Skálu dobylo královské vojsko jako trest Janu Zajícovi za rebelii proti králi. Od konce 15. století panství spravují a rozšiřují Svojanovští z Boskovic.

Přestavby v renesančním stylu se sídlo dočkalo za Zikmunda Smiřického ze Smiřic, který je koupil roku 1524 kvůli dluhům předešlého majitele. V 17. století se zámek vrátil k Valdštejnům. Slavný Albrecht z Valdštejna si po stavovském povstání přišel na spoustu pozemků, a ani Skála nebyla výjimkou. Je tu však rozdíl. Většinou šlo o zkonfiskované statky pánů, kteří se na povstání podíleli. Ten zdejší, Albrecht Jan Smiřický, však stihl před plánovaným trestem zemřít. Majitelem se stal jeho „slabomyslný” bratr, od kterého zámek přešel k správě jeho poručníku Albrechtovi z Valdštejna.

Moderní dějiny Hrubé Skály – zámek mohl dávno zaniknout

Vajdštejnové se zde udrželi do 19. století. Po Albrechtovi to byl jeho vzdálený příbuzný Maxmilián, jenž od něj také dříve získal například Mnichovo Hradiště. Za třicetileté války Skálu vykradla hned dvě vojska, Švédové se tu rovnou usadili, a to dvakrát, mezi čímž zámek stihlo na chvíli dobýt i císařské vojsko. Maxmilián se sem z Vídně nevrátil a po jeho smrti chtěl císař poničený zámek nechat zbourat. Arnošt, vnuk Maxmiliána, však toto nesnesl. Valdštejnové si Skálu předávali dál, díky opravám ji nezničily ani dva požáry.

Novogotické prvky, jež můžete dnes na budově zámku vidět, nechali v půlce 19. století přistavět Aehrenthalové. Ti koupili zámek v roce 1821 a spravovali jej až do znárodnění po 2. světové válce. Za socialismu v jeho prostorách fungovalo rekreační zařízení odborářů. Po ukončení režimu odkoupil zámek soukromník.

V současnosti je na zámku hotel se čtyřmi hvězdičkami. Má však také dvouhvězdičkovou sekci s levnějšími pokoji vhodnými pro běžné horské turisty. Kromě pokojů má Hrubá Skála zámeckou restauraci i masáže a další wellness a místnosti k pronajmutí na meetingy či svatbu. Běžný neubytovaný turista má volný přístup na nádvoří zámku Hrubá Skála. Rozhledna, jež je jeho součástí, vám poskytne krásný výhled na okolí.

Túra od zámku Hrubá Skála: Stezky krásami Českého ráje

Kdo chce, může si prohlédnout hned u zámku Hrubá Skála kostel sv. Josefa. Stavba je klasicistní, s novogotickými prvky, a částečně je zanořená ve skále. Její vnitřní inventář je však velmi skromný. Mše se tu slouží jen od května do listopadu, jednou měsíčně. Zámek a kostel mají svou autobusovou zastávku, místo slouží často jako startovní bod. Severně odsud totiž už začínají lesy. Co v nich uvidíte?

Vydejme se k rozcestníku Hrubá Skála, Adamovo lože. Jmenuje se po nedalekém skalním útvaru vytesaném v 18. století. Původně to byl oltář lásky s kamennou pohovkou, lvy, amorkem a dvěma milenci. Dnes je skála značně zvětralá, ale stále na pohled zajímavá. A kam teď?

Jedna možnost je vydat se žlutou turistickou značkou. Je to taková hřebenovka s pár pěknými vyhlídkovými místy. U skalní věže Nekonečná se nachází originální pomník – symbolický hřbitov horolezců. Není snad nic překvapivého, že nebezpečné hobby si občas vyžádá oběť… Pokračujeme lesním chodníkem k Barbořinu a Antonínovu prameni. Těch studánek je zde mnohem více. Žlutá pokračuje k hradu Valdštejnu – vlastně paralelně s červenou, ale trochu bokem od lidí.

K Valdštejnu z Hrubé skály s kočárkem

Červená je pohodlnější a vhodná i pro dobrý set koleček. Trasa Hrubá Skála–Valdštejn je dlouhá 3 kilometry a pokrytá asfaltem, odradit vás může jen kopec. Od Adamova lože vede červená souběžně s modrou k arboretu Bukovina. Kdo si chce o kus dál sejít na vyhlídku Na Kapelu, ať vozítko ideálně nechá hlídat nahoře na cestě kvůli převýšení. Další malá zacházka je k vyhlídce U Lvíčka.

Minete také rozcestníky u Jižního sedla a Kavčin. Kavčiny jsou zřícenina hradu, z nějž opravdu nezbylo skoro nic, ale kdo nemá žádné vozítko, může se tam snadno zajít podívat. Na hradě je zajímavé to, že o něm historici skoro nic neví. Jediná zmínka je o jeho dobytí v 15. století. Od rozcestníku U Kavčin každopádně už za chvíli pohodlně dorazíte k Valdštejnu. Červená stezka pokračuje ještě mnohem dál. Jak napovídá její název Zlatá stezka Českého ráje, je to dlouhá trasa, která vám ukáže to nejlepší po celé délce dvou českorájských zalesněných oblastí i v obcích mezi nimi. Jste-li velcí dobrodruzi, klidně si ji projděte celou!

Dlouhodobě uzavřené Drábské světničky: Proč je turisté měli tak rádi a budou se moct vrátit?

Okruh u Hrubé Skály naučnou stezkou Hruboskalsko

V oblasti severně od obce je také naučná stezka – sedmikilometrový okruh se 16 zastaveními. Kromě toho, že zažijete túru po lesích u Hrubé Skály, skalní město a jeho okolí poznáte i z teoretické perspektivy. Oficiální začátek stezky je u lázní Sedmihorky, ale jak bylo řečeno, je to okruh, takže lze začít kdekoliv.

Za předpokladu, že člověk vyjde od Adamova lože, trasa se shoduje s červenou až k rozcestníku U Kavčin. Pak začíná klesání modrou Angrovou stezkou kolem Janovy vyhlídky. Uvidíte zblízka i skály Kapela a Kapelník, na něž jste mohli shlédnout z červené. NS pak vede také kolem vodních pramenů na žluté turistické značce.

Zanedlouho dorazíte k Sedmihorkám. Nejen že nabízí toto místo u Hrubé Skály koupání v rámci procedur, ale dá se sem zajít i na koupaliště. Někteří tu ostatně i přespávají – ve zdejším kempu. Pokračováním po naučné stezce ještě uvidíte cestou na Hrubou Skálu Dračí skály a sochu sv. Prokopa.

Prachovské skály v Českém ráji – co byste měli vědět, než se sem vydáte

Procházka podhorskými končinami Hrubé Skály – Borek, rybníky a rašeliniště

Prozkoumejte Hrubou Skálu na kole či pěšky. Samotná obec má spoustu pěkných míst i možností procházek do sousedních vesnic. Červená turistická značka vede od zámku na jih svahem dalších zalesněných kopečků až do Věžického údolí a k Věžickému rybníku. Tato místa jsou zhruba ve třetině naučné stezky Podtrosecká údolí. Podél ní je k vidění několik rybníků. Její poslední zastavení je u nádraží v Borku. Techničtí nadšenci zde ocení motomuzeum.

Podtrosecká údolí jsou přírodní rezervace. Přesněji řečeno, je to dlouhá „rozeklaná nudle” souvislého mokřadu. Táhne se od Poddoubí u Vyskeře až k Dolnímu mlýnu a její další větev k Rokytnickému rybníku. Je významná ornitologicky, botanicky i geologicky, proto se přísně držte cest a chovejte se k prostředí slušně.

Nabízí se tu také trasa Hrubá Skála – Trosky. Zřícenina se nachází na vršku nedaleko od okraje obce. Ke Troskám je nejkratší cesta od Vidláku po červené turistické značce.

Hrubá Skála a okolí: Tipy na výlety, co se nevešly

Přinesli jsme řadu tipů na místa v přírodě Českého ráje a Hrubé Skály. Výletů se tu však dá podniknout mnohem více – a to i v těsné blízkosti obce Hrubá Skála. Co vidět jako další? Výběr je těžký, člověk by tu snad mohl strávit celou dovolenou, a proč také ne. Zde je ještě pár zajímavých a pěkných míst.

  • empírová kaple a křížová cesta na Vyskeři
  • replika keltského hradiště Semín
  • zbytky skalního hrádku Nebákov
  • muzeum panenek a medvídků v Troskovicích
  • Borecké skály a vyhlídka Svatopluka Čecha
  • městské muzeum v Rovensku
  • dětský areál Šťastná země
  • skalní vyhlídka Hlavatice
  • zřícenina Chlum-Kozlov
  • muzeum Českého ráje v Turnově

Zdroje:

Mapy.cz, Obec Hrubá Skála, Hotel Hrubá Skála, Kudy z nudy, Ověřeno rodiči, Pohádková místa, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co nabízí Hrubá Skála: Vyhlídky, skalní město i pohádkový zámek na útesu