Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Dlouhodobě uzavřené Drábské světničky: Proč je turisté měli tak rádi a budou se moct vrátit?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

27. 9. 2022

Zbytky hradu Drábské světničky a okolí tohoto místa patří k často navštěvovaným dominantám Českého ráje. Důvodem je pravděpodobně krása místních skal, výhled do kraje i historický genius loci. Navíc si člověk pěkně protáhne tělo… Protáhlo se jich tu však až moc, takže se nahoru momentálně nedostanete – ale areál je stále průchozí. Místo i širší lokalitu vám teď přiblížíme a poskytneme i pár náhradních tipů, kam se vydat v okolí.

Jakou mají Drábské světničky historii?

Drábské světničky u Mnichova Hradiště leží na kraji městské části Dneboh. Jedná se o pozůstatek skalního hradu při hradišti Hrada a Klamorna. Stavba byla dřevěná, takže se z ní moc nedochovalo. Byly tu různé ochozy a lávky. I dnes tu však uvidíte opracovanou skálu s vytesanými místnostmi a schodišti, později doplněnými zábradlími. Jsou tam i různé chodby. V celém komplexu je asi 30 místností.

A jaký že je původ Drábských světniček? Hrad vznikl podle archeologických důkazů nejspíše ve 13. století. Tehdy se po okolí značně roztahoval mnišský řád hradišťských cisterciáků. Staveb tohoto typu bylo ve skalách více – o některých se ještě zmíníme. Tyto hrádky plnily hlavně strážní funkci, protože z nich je dobře vidět dolů. Stavba zjevně vydržela jen do 15. století. Ve skalních prostorách pod ní se však asi scházely protestantské církve ještě v 16. a 17. století.

Valečov patří mezi krásy Českého ráje. Ve skalních místnostech kdysi ukrýval chudinu

Turistika na Drábských světničkách = výlet hlavně pro zdatné

Kudy na Drábské světničky? S kočárkem, je-li terénně vhodný, se nejlépe dostanete od východu po modré. Samotný kočárek však je třeba pohlídat někde kousek pod hradem. Skalní prostory a schodiště se samozřejmě pro takové vozidlo vůbec nehodí. Výstup může v závislosti na kondici dát zabrat i pěším dospělým lidem. Kdo se chystá na Drábské světničky s dětmi, možná by si je měl jistit na laně.

Druhá možnost přístupu je z jihozápadní strany. Zdejší stoupání je mnohem kratší, ale také prudší. Ke světničkám vede také červená turistická značka – „hřebenová” Zlatá stezka Českého ráje. To je pravý trail pro ty, jimž jde o celkový pobyt na horách a neženou se jen do jednoho cíle.

Drábské světničky v zimě nejsou bezpečné, na skalách se dá snadno uklouznout. Dokud byl skalní hrad přístupný turistům, sezóna začínala v dubnu a končila v říjnu.

Proč jsou Drábské světničky zavřené?

Drábské světničky a Příhrazské skály leží v CHKO, takže jsou zákonem chráněny před různými typy ničení přírody. Nesmí se tu provádět horolezectví na některých věžích, tábořit ani létat s dronem. To však nemění nic na tom, že světničky byly donedávna volně přístupné a lidem se tam zkrátka líbí. Pískovec, jímž jsou skály tvořeny, snadno zvětrává, a zástupy tvrdých outdoorových bot mu zkrátka dlouhodobě nesvědčí. Stalo se to dokonce čím dál nebezpečnějším.

Lesy ČR proto před pár lety přestaly o sezóně otevírat vstupní bránu hradu turistům. Mělo by být možné projít po stezce přímo kolem Drábských světniček. Lezení po schodech a vstup do jiných částí objektu však ještě nějakou dobu nezažijete. Plán je takový, že se provede přestavba a nástavba, díky které turisté nepřijdou do přímého styku se skalním podložím. Má to trvat několik let.

Přístupné turistické cíle u Drábských světniček – trasa aktivního odpočinku

Můžete se aspoň projít v blízkosti Drábských světniček turistickými trasami vedoucími k jiným zajímavým místům. Parkujete-li na Krásné vyhlídce, máte tam možnost navštívit minizoo a dát si něco na zub v restauraci. Cestou ke světničkám potkáte například majestátní skalní kaňon Studený průchod a o kus dál takzvaná Ženská vrata. Pod vámi bude spousta skal, které však je lépe vidět zespod. Kolem světniček pak můžete pokračovat směrem na jih.

Jistě si také všimnete informačních cedulí mezi Krásnou vyhlídkou a Drábskými světničkami. Okruh naučné stezky je celkově mnohem delší než tento úsek. Trasa měří 9 km, přičemž začátek a konec najdete pod zříceninou Valečov. Pokud sem směřujete od světniček, uvidíte ještě rozvaliny někdejšího Píčova statku a můžete si zajít na skalní ostroh Klamorna. Horská trasa bude ústit na cestě, k Valečovu je to však ještě půldruhého kilometru. Zřícenina má zachovalé kamenné zdivo a vstupné k ní dělá 50 Kč.

V opačné polovině okruhu se jde kolem starobylé osady Mužský s velmi zachovalými chaloupkami. Místo je proto chráněné jakožto vesnická památková rezervace. To by tedy byla ukázka pěkného procházkového okruhu na západním okraji Českého ráje. Zajímavé věci však uvidíte i dále na východ, například zříceninu hradu Hynšta, chráněný mokřad V Dubech či hrad Kost.

Hrad Kost proslul svou nedobytností a výroky Jana Žižky na jeho adresu. Co dnes nabízí?

Výlety v okolí Drábských světniček, Mnichova Hradiště a Turnova

Přestože jsou Drábské světničky uzavřeny, nic vám nebrání dát si do těla na horách. Kopců a skal je kolem dost. Zajímavé turistické cíle ale najdete i v obcích a městech. Můžete vyzkoušet a využít například tyto tipy na výlet:

 • Lhotické minimuzeum
 • muzeum města Mnichovo Hradiště
 • zámek Mnichovo Hradiště
 • zřícenina zámečku Zásadka
 • zámek Svijany
 • hrad Valdštejn
 • zřícenina skalního hrádku Kavčiny
 • zřícenina hradu Chlum-Kozlov
 • křížová cesta na Vyskeř
 • Muzeum Českého ráje v Turnově
 • hvězdárna Turnov
 • umělá jeskyně Adamovo lože

Zdroje:

Mapy.cz, Drábské světničky, Turistika.cz, Kudy z nudy, Novinky.cz, S dětmi v báglu, Wikipedia,

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dlouhodobě uzavřené Drábské světničky: Proč je turisté měli tak rádi a budou se moct vrátit?