Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Hrad Kost proslul svou nedobytností a výroky Jana Žižky na jeho adresu. Co dnes nabízí?

V Českém ráji nedaleko obce Libošovice se nachází velice populární a zachovalý gotický hrad Kost, který v restituci získal rod Kinských. Byl postaven v pískovcovém ostrohu, kde se stýkají tři údolí – Svatoprokopské údolí, Plakánek a Turnovské údolí. A stejně tak hrad kdysi obklopovaly tři rybníky – Bílý, Černý a Labutí. Co všechno mohou spatřit turisté dnes, jaká je historie hradu a jaké pohádky nebo filmy se na hradě natáčely?

Historie hradu Kost

V historii hradu je zásadní rok 1349, kdy existuje první zmínka o této stavbě. Uvádí se, že hrad založil Beneš mladší z Vartemberka pocházející z tvrzi v Sobotce. Na základě dochované listiny je právě on uveden jako majitel hradu Kost v roce 1349. Postupně docházelo k dalšímu rozšiřování hradu, stavbu pak dokončili jeho synové Petr a Markvart. Koncem 14. století přibyla na čtvrtém nádvoří kaple Panny Marie, která byla později přesvěcena na kapli svaté Anny.

Když se vdova po Petrovi z Vartemberka znovu vdala, hrad přešel do držav rodu Zajíců z Hazmburku. Později se stal jeho majitelem Lev z Rožmitálu a následně Jan ze Šelmberka. Dále hrad až do znárodnění střídá majitele jako na běžícím pásu. Jsou jimi například páni z Biberštejna, knížata z Lobkovic, Albert z Valdštejna, Černínové z Chudenic, Eisenberkové a Borgo-Netoličtí.

V restituci byl pak hrad Kost v roce 1992 vrácen potomku rodiny Borgo-Netolických a Kinských. Majitel Giovanni Kinský dal Borgo (*1949), který je starším synem Václava Norberta Kinského (1924–2008) a poslední majitelky hradu Anny Marie z rodu Borgo-Netolický (1925–1980) pak nechal Kost přepsat polovinou vlastnictví na svého bratra Pia Kinského. Hrad spravuje jejich rodinná společnost Kinský dal Borgo.

Rekonstrukce hradu Kost

V letech 1953–1962 proběhla rozsáhlá rekonstrukce hradu, která pokračovala až do roku 2021, kdy ještě došlo k odvodnění areálu, stabilizaci zdí a podloží a opravě hradeb. Cena všech úprav z poslední doby přesáhla částku 100 milionů Kč.

Tvrdý jako kost, řekl Jan Žižka

O hradu prý kdysi Jan Žižka prohlásil, že je „tvrdý jako kost” a že „skála patří čertu a kost psu”. Tyto výroky šířil Mikuláš Zajíc z Hazmburka o Žižkovi, který Kost v roce 1420 obléhal, ale nedobyl.

O historii hradu existuje skvělá publikace nazvaná Kniha o Kosti, kterou napsal český historik prof. Josef Pekař.

Hrad Kost a prohlídkové okruhy

Hrad je přístupný standardně přes sezonu od dubna do konce října. Nabízí čtyři prohlídkové okruhy:

Okruh nazvaný Hradní paláce představuje všechny pokoje, zbrojnici, nádvoří, kapli svaté Anny a černou kuchyni. Středověká mučírna pak umožňuje prohlídku všech mučících nástrojů, například klece na čarodějnice, gilotiny nebo palečnice. Do tohoto okruhu patří i kaple svaté Anny, černá kuchyně a Velká bílá věž, která sloužila k obraně hradu, má půdorys lichoběžníku a je vysoká 32 metrů. Další Velký okruh nabízí všechno dohromady, anebo je ještě k dispozici Zkrácený okruh, který zpřístupňuje jen vybrané atrakce, pokud turisté spěchají a nemají čas na prohlídku celého hradu.

Svatby na hradě Kost

Na hradě Kost se můžete samozřejmě také vdát nebo oženit, pronajmout si nějaké prostory, anebo se rovnou ubytovat. Rovněž se zde konají nejrůznější akce, například koncerty, divadelní představení a podobně. Parkování je hned v blízkosti hradu a vstup s pejsky je povolen.

Filmy a pohádky natáčené na hradu Kost

Hrad svým vzhledem i dobrou polohou láká filmaře. Z nejznámějších pohádek a filmů, které zde byly natáčeny v průběhu let, můžeme uvést například tyto: Radúz a Mahulena (1970), S čerty nejsou žerty (1984), Červený Bedrník (1999), O ztracené lásce (2002), Kletba bratří Grimmů (2005), O uloupené divožence (2007), Hannibal/Zrození (2007), Kouzla králů (2008), Ztracený princ (2008), Odkaz hříšnice (2012), Jan Hus (2015), Řachanda (2016), Soumrak templářů a mnohé další.

Tipy na výlety v okolí hradu Kost

Nádherné prostředí Českého ráje má rozhodně co nabídnout a také okolí hradu Kost láká k mnoha výletům. Na co se můžete těšit a co stojí za návštěvu? Určitě stojí za to projít si okolí Bílého rybníka a údolí Plakánek. Dále vás mohou zaujmout: pískovcový lom Střeleč, vrch Brada, Byšičky, rybník Obora, Valdštejnská lipová alej, zaniklá sopka Zebín, Prachovské skály, zámek Humprecht, Chyjická stráň, Staré Hrady, zámek Dětenice nebo zámek Kopidlno.

Valečov patří mezi krásy Českého ráje. Ve skalních místnostech kdysi ukrýval chudinu

Zdroje: wikipedie, itras.cz, kost-hrad.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Kost proslul svou nedobytností a výroky Jana Žižky na jeho adresu. Co dnes nabízí?