Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Valečov patří mezi krásy Českého ráje. Ve skalních místnostech kdysi ukrýval chudinu

Zřícenina hradu Valečov se nachází na skále v nadmořské výšce 320 metrů patřící pod obec Boseň poblíž města Mnichovo Hradiště v okrese Mladá Boleslav. A protože se jedná o oblast Českého ráje, patří Valečov k velmi navštěvovaným místům, která se těší velké oblibě. Jakou má tato zřícenina historii a co v jejím okolí stojí ještě za návštěvu?

Hrad Valečov a jeho historie

Hrad Valečov pochází ze začátku 14. století. Původně dřevěný hrad částečně vytesán i do pískovcových skal založili Valečovští z Valečova, kteří patřili k přívržencům Jana Žižky. Proto byl také později, v době husitských válek, hrad dobyt a vypálen Jindřichem z Vartenberka. Stalo se tak v roce 1439. Poté byl postupně přestavován již z kamene. Nový kamenný palác byl postaven v letech 1443 až 1444. Za Jiříka z Poděbrad na hradě žil Vaněk z Valečova, který byl podkomořím královských měst. Dále se majitelé hodně střídali, počátkem 17. století Valečov získali Valdštejnové i s celým panstvím. Nikdo na hradě ale nebydlel, sloužil spíše jako správní středisko šlechty.

Od roku 1652 se hrad uvádí v pramenech jako zpustlý a obývala jej průběžně po dvě stovky let chudina, která se ukrývala ve skalách. Násilně byla vykázána v roce 1892 dle nařízení do obecního chudobince. Zbytky hradu se pak už rozebíraly jako stavební materiál. V roce 1914 se však provedly první opravy a Klub českých turistů zajistil zříceninu tak, aby se zabránilo dalšímu rozebírání a odvozu materiálu. Další opravy probíhaly do roku 1933. Od roku 1994 hrad vlastní obec Boseň, kam územně zřícenina spadá, a je chráněnou kulturní památkou.

Prachovské skály v Českém ráji – co byste měli vědět, než se sem vydáte

Skalní světničky hradu Valečov

Zajímavostí je, že hrad tvořil velké množství skalních světniček, proto se stal místem úkrytu mnoha obyvatel bez domova. Dříve se v nich ukrývali i husitští vojáci. V 16. století měl hrad dva majitele zároveň, proto byl Nový i Starý palác (hlavní obyvatelné části) upraveny tak, aby měly samostatné vchody. V těsné blízkosti byly další menší stavby sloužící k různým účelům, například i ubytovna pro ženy, v předhradí pak byla různá stavení a opravdu desítky vytesaných skalních místností. Různé skalní místnosti hradu sloužily třeba jako zásobárny, konírna, psinec nebo vězení.

Hrad Valečov dnes

Zřícenina je přístupná jen přes sezonu a za vstupné. Konají se zde také různé kulturní akce. Parkoviště se nachází 300 metrů pod hradem a na hrad se dá dostat například po červené značce Zlaté stezky Českého ráje, která dále vede na Klamornu a k Drábským světničkám. Zelená značka vede na Branžež. V okolí je ostatně spousta jiných cyklistických a pěších turistických tras. Na hradě je také expozice archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea Mladá Boleslav. Pokud si chcete lépe užít krásný výhled z vyhlídky, k zapůjčení je i dalekohled.

Pohádky natáčené na hradě Valečov

Na hradě Valečov se například natáčely pohádky Dešťová víla, Rumplcimprcampr a Lotrando a Zubejda.

Tipy na výlety v okolí: Drábské světničky, Kost, Hrubá Skála, Zvířetice nebo Mnichovo Hradiště

Poblíž zříceniny Valečova je spousta krásných míst k vidění, hrady i zámky, které byste rozhodně neměli minout. Jsou to například Drábské světničky, které se nacházejí asi 4 km od Mnichova Hradiště. Jedná se o nádherné skalní městečko s mnoha působivými výhledy na celý Český ráj. Svatyně, která byla objevena v době po 1. světové válce, měří 7 metrů a je široká 4 metry. Uvnitř ní se nachází dochovaná kamenná lavice a oltář. Pravděpodobně šlo o kapli katolického typu a ve vedlejším prostoru byla dokonce místnost k ubytování kněze. V dalších prostorách skalního městečka bylo třeba i vězení, anebo mohly sloužit jako úkryt během třicetileté války. Byla zde nalezena i nějaká keramika.

Skalní městečko bylo pravděpodobně vybudováno a osídleno již od 12. století, poblíž byl i hrad, který vznikl v první čtvrtině 15. století. Při návštěvě Drábských světniček dávejte pozor hlavně v zimě, abyste někde neuklouzli, dodržujte vyznačené cesty a pevně se držte zabudovaných opor a řetězů.

V okolí Valečova a Drábských světniček můžete třeba také navštívit hrad Kost s proslulou mučírnou, romantický zámek Hrubá Skála kousek od Turnova, zříceninu hradu Zvířetice, hrad Valdštejn nebo zámek Mnichovo Hradiště.

Zřícenina zámku Zvířetice: Romantický výhled a prohlídka 3D rekonstrukce sídla

Zdroje: Wikipedie, hradvalecov.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Valečov patří mezi krásy Českého ráje. Ve skalních místnostech kdysi ukrýval chudinu