Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Mnichovo Hradiště – výlet nejen za historií rodu Valdštejnů

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

18. 2. 2023

Na břehu řeky Jizery mezi Mladou Boleslaví a Turnovem leží malé historické město Mnichovo Hradiště. Co vidět v tomto městě a kdo žil na místním zámku? To vám právě chceme stručně přiblížit. Výlet do Mnichova Hradiště rádi podniknou i milovníci lesů a skal, neboť je to jedna ze vstupních bran do CHKO Český ráj.

Jakou má Mnichovo Hradiště historii?

Co víme o dějinách Mnichova Hradiště? Hrad, jenž je často předchůdcem současného zámku, v nich v tomto případě nenajdeme. Ne že by jakousi tvrz prameny nezmiňovaly – je jich však málo a existují logické důkazy proti její existenci. Vznik města je spjatý s klášterem. Mnichovo hradiště bylo původně poddanská osada u kláštera v sousední obci dnes zvané Klášter Hradiště nad Jizerou. Založení se odhaduje na polovinu 13. století, nejstarší dochovaná zmínka je z roku 1279 a pojednává o návštěvě kláštera a Hradiště Kunhutou, vdovou Přemysla Otakara II. V samotném Mnichově Hradišti klášter vznikl až za doby baroka a přívlastek Mnichovo město kupodivu získalo ještě později.

Původně Hradiště nepatřilo dědičně žádnému šlechtickému rodu a bylo spravováno střídavě kdekým jako zástava. V roce 1420 husité vypálili tehdejší klášter a oblast obsadili. Pozůstatek městečka střídalo majitele, většinou to byli husitští hejtmani. Další velkou spoušť zde napáchali lužičtí křižáci v roce 1468. Následovalo další časté střídání, dokud se z města nestal konfiskát u Ferdinanda I. V roce 1556 Hradiště koupil Jindřich Žibřid z Velechova.

První rod, který Hradišti řádně a dědičně panoval, byli Budovcové z Budova. Jeho poslední člen zvaný Václav tu nechal na počátku 17. století postavil luxusní renesanční zámek. Kromě toho finančně pozvedl panství a udělil městu různá nová práva. Po popravě Václava Budovce za účast na povstání přešlo Hradiště slavnému Albrechtu z Valdštejna, který je předal vzdálenému příbuznému Maxmiliánovi.

Mnichovo Hradiště pod správou Valdštejnů

V rukou rodu Valdštejnů panství setrvalo až do znárodnění ve 40. letech 20. století. První správce Maxmilián dokázal získat hned několik okolních osad a vybudovat si tak celkem velké panství. V polovině 17. století, kdy tudy procházeli Švédi bojující ve třicetileté válce, jakýsi služebník omylem nechal zámek začít hořet. Jižní křídlo pak bylo třeba opravit a z celkové škody požáru se město vzpamatovávalo dlouho.

Maxmilián zemřel v roce 1655, dalším pánem zde byl Karel Ferdinand z Valdštejna. Ten zámek a město prodal roku 1675 synovci Arnoštu Josefovi, v jehož přímé rodové linii Hradiště už zůstalo. Arnošt zde dal založit kapucínský klášter. Ten fungoval necelé století a jeho budova je dnes pečovatelský ústav. Vznikl také kostel Tří králů a nová úřednická čtvrť. Další velikou zásluhou tohoto šlechtice je radikální barokní přestavba zámku – pravděpodobně aby budova více ladila se sousedícím klášterem.

Podoba zámeckého komplexu je od té doby až na občasnou opravu stejná. Mnichovo Hradiště bylo největším a nejvýznamnějším valdštejnským panstvím. Na zámku se v roce 1833 odehrálo diplomatické setkání císaře, cara, pruského prince a dvou německých vévodů, kde bylo podepsáno obnovení Svaté aliance. Touto dobou se z tanečního sálu stává zámecké divadlo, které se i dnes využívá k představením.

Návštěva zámku Mnichovo Hradiště: Park a prohlídkové okruhy

Zámek se hned po znárodnění stal turistickou atrakcí. Nejdříve tu fungovalo městské muzeum. Dnes jsou vám tu k dispozici tři prohlídkové okruhy. Ten první je základní padesátiminutová komentovaná prohlídka zámeckých interiérů. Koná se každou hodinu. Druhý okruh se věnuje převážně schůzce Svaté aliance – uvidíte na něm mimo jiné divadlo či salonek se sbírkou antických nádob. Třetí není tolik prohlídkou zámku jako prohlídkou neméně zajímavého kostela a kaple ze 17. století.

Stejně jako u jiných státních památek má i v Mnichově Hradišti zámek otevírací dobu výrazně ovlivněnou sezónami. Zavřeno je od listopadu do konce března. Zámecký park je přístupný celoročně, v sezóně je dokonce možné zamluvit si jeho komentovanou prohlídku.

Městské muzeum v Mnichově Hradišti stále existuje a zaujímá část prostor zámeckého komplexu. I tam se můžete leccos dozvědět. V expozici je například sbírka obrazů regionálních umělců, model Drábských světniček či pozůstatek středověkého kláštera v Hradišti nad Jizerou.

Kam vyrazit v Českém ráji? 7 míst, která byste určitě neměli vynechat

Další památky v Mnichově Hradišti – hřbitov Židů a křesťanské kostely

Kostel při zámku a bývalém klášteře je raně barokní a přiléhá přímo na budovu kláštera. Uvnitř jsou nejvýznamnějšími uměleckými díly obrazy svatých Tří králů a socha Jana Nepomuckého. Součástí stavby je také mariánská kaple. Obojí, jak bylo řečeno, je možné vidět v rámci zámeckého prohlídkového okruhu. Blíže k náměstí můžete vidět kostel sv. Jakuba, taktéž barokní. Na tom samém místě před ním stával kostel gotický, který vznikl přibližně ve stejné době jako samo městečko.

Svou stopu zde zanechala i židovská komunita. První Židé do Hradiště přišli v 16. století za Václava Budovce. Z počátku byli rozmístění přirozeně, později na místě dnešní Havlíčkovy ulice vzniklo ghetto. V 19. a 20. století nad svahem u řeky Jizery existoval židovský hřbitov, na jehož připomínku v těchto místech dnes uvidíte pomník.

Zámecké divadlo Mnichova Hradiště, kino a další kultura

Už tu padlo, že má zámek Mnichovo Hradiště divadlo. Sál se občas využívá k pořádání kulturních akcí. Zámek má také speciální prohlídky – na konci října je to například Otevření 13.komnaty zámku, kde mají účastníci výjimečnou možnost vidět obvykle nepřístupné prostory. I městské muzeum u zámku koná různé akce – výstavy, a nejen ty.

Místní mají samozřejmě i klasické kulturní vyžití v kině a působí tu také divadelní spolek sídlící na náměstí. Kromě toho pořádá město Mnichovo Hradiště trhy a také sousedské slavnosti orientované na výměnu názorů ohledně komunální politiky a rozvoje.

Přírodní chlouba Mnichova Hradiště – skály a Drábské světničky

Nyní ještě k horské či lesní turistice u Mnichova Hradiště. Trasa značená červeně, zvaná Zlatá stezka Českého ráje, vede z Mladé Boleslavi přes Hradiště a pak kolem Valečova a Drábských světniček dále skalami. Tu outdooroví nadšenci jistě rádi využijí.

Drábské světničky tu patří k nejpopulárnějším místům, leč ty už jsou pár let zavřené. Byly totiž tak frekventované, že se to na citlivém pískovcovém podloží začalo podepisovat. Zpracovali jsme o nich samostatný článek, kde se dozvíte více – včetně toho, co se dá pro záchranu této populární památky udělat.

Dlouhodobě uzavřené Drábské světničky: Proč je turisté měli tak rádi a budou se moct vrátit?

Na trase Český ráj – Mnichovo Hradiště turistika stále kvete, a samozřejmě i v opačném směru. K vidění jsou tu totiž i další skály než ty u Světniček, a dokonce několik pozůstatků skalních hrádků a krásné výhledy.

Co ještě najdete v okolí Mnichova Hradiště? Tipy na výlety

Mnichovo Hradiště a okolí poskytuje vyžití kulturní i sportovní. Milovníci přírody nechť se vydají od Dnebohu hlouběji do lesa plného skalních útvarů. Také však poskytneme tipy na místa v dalších okolních obcích pro ty, kdo si chtějí udělat výlet někde blíže civilizaci.

  • zřícenina Staré Hrady u Příhraz
  • zřícenina hradu Hynšta
  • skalní hrad Valečov
  • Příhrazské skály
  • zřícenina zámečku Zásadka
  • hrad Bezděz
  • Muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem
  • muzeum mlynářství v Bakově nad Jizerou
  • letecké muzeum v Mladé Boleslavi
  • Muzeum Mladoboleslavska
  • zřícenina hradu Michalovice

Valečov patří mezi krásy Českého ráje. Ve skalních místnostech kdysi ukrýval chudinu

Zdroje:

Mapy.cz, Město Mnichovo Hradiště, Zámek Mnichovo Hradiště, Kudy z nudy, Wikipedia,

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Mnichovo Hradiště – výlet nejen za historií rodu Valdštejnů