Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zřícenina zámku Zvířetice: Romantický výhled a prohlídka 3D rekonstrukce sídla

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

3. 8. 2022

Osada Zvířetice u Bakova nad Jizerou bývala domovem hradu a poté renesančního zámku. Dějiny zde však stále žijí díky rovněž impozantní zřícenině s funkční rozhlednou. Město Bakov pro vás má navíc majestátní model zámku v době jeho největší slávy. Nechte se zlákat k návštěvě Zvířetic a dáme vám k tomu pár tipů na výlety v okolí!

Jak vznikly Zvířetice? Historie v kostce

Dnes patří obec Zvířetice Bakovu nad Jizerou – městu s asi pěti tisíci obyvatel. Původní vesnice mohla vzniknout na začátku 14. století. Nejstarší dochovaná zmínka o Zvířeticích pochází z roku 1318. Původní gotická tvrz však pravděpodobně stála už před rokem 1287 a na webu hradu se dočtete, že vesnice je starší než hrad.

Stavba vznikla na podnět Zdislava z Lemberka, ale ten ji ještě nepojmenoval Zvířetice. Hrad se jmenuje po Zvěratovi, zakladateli obce. Šlo o pevnost se dvěma věžemi, strategicky umístěnou nad kupeckou cestou. Zdislavův rok z Lemberka si časem začal říkat „ze Zvířetic”. Hrad rodu patřil do roku 1504, kdy jej převzali Vartenberkové.

Na nádvoří stály pravděpodobně jen hospodářské budovy, ale vnitřní prostor hradu se postupně rozvíjel. Koncem 16. století zde už vznikl plnohodnotný renesanční zámek. Na počátku 17. století se tu krátce vystřídali jako majitelé Jiří Vratislav z Mitrovic a Jan Vlk z Kvítkova. Posledními majiteli byl rod Valdštejnů, kterým stavba vděčila za zámeckou kapli. Koncem 17. století tu už však byly jen prostory pro úředníky. Od roku 1720, kdy zámek zasáhl blesk, ho správa přestala udržovat.

Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách

Prohlídkové okruhy hradu Zvířetice

Dnes, jak víme, jsou Zvířetice zříceninou, ale projekt Vision 21 se snaží o jejich záchranu. Od roku 2015 také existuje virtuální model rekonstrukce zámku tak, jak vypadal v roce 1683. Informační centrum nabízí dva možné prohlídkové okruhy, na kterých si můžete prohlédnout jak samotnou ruinu, tak i model.

Malý prohlídkový okruh začíná v informačním centru v Podhradí. V projekční místnosti vás se zámkem seznámí krátký dokument a pak vás čeká prohlídka 3D modelu zámku ve virtuální realitě. Následuje prohlídka expozice obrazů hradu/zámku, řemeslných výrobků a také fyzického modelu rekonstruované podoby zámku. Potom si můžete zajít k samotné zřícenině. V létě je navíc možnost absolvovat velký okruh. Ten se liší v tom, že u zříceniny čeká průvodce, který vám tam všechno ukáže a okomentuje.

Jakou má hrad Zvířetice otevírací dobu a kolik stojí okruhy?

Sezóna probíhá od dubna do konce října, přičemž hlavní je období července a srpna. Otevřeno bývá klasicky každý den kromě pondělí. Zříceninu můžete o hlavní sezóně navštívit od 9:30 do 17:30 s polední pauzou.

Na samotnou zříceninu Zvířetice vstupné dělá 45 Kč, máte-li zájem o návštěvu bez průvodce. Malý prohlídkový okruh stojí 45 a velký prohlídkový okruh 85 Kč v plné výši vstupného. Pro ty, kteří absolvovali prohlídku v informačním centru, je samotná návštěva zříceniny v ceně. Nezapomeňte zdolat na Zvířeticích rozhlednu, odkud je krásný výhled do kraje.

Žebrák i Točník byly hrady krále Václava IV. s moderním topením. Navštivte místo, kde se točí pohádky a jsou tam medvědi

Hrnčířský dvůr Zvířetice: Akce, tradiční keramika i cukrárna

Druhou hlavní atrakcí je ve Zvířeticích keramika. Té se zde věnuje Hrnčířský dvůr, podnik historicky dohledatelný až do středověku. Dnes zde najdete keramický ateliér s prodejnou výrobků, penzionem, kavárnou a klubovnou. Firma vyrábí keramiku technikou volné ruky na hrnčířském kruhu a zdejší umělci pak produkty zdobí ručně. Můžete si tu koupit nějaký pěkný ozdobný předmět, dát si kávu či něco na zub a třeba se i zúčastnit některé z událostí.

Zahradní železnice Zvířetice se příležitostně otevírá veřejnosti

Nadšenci pro železniční dopravu nechť si prohlédnou ve Zvířeticích vláček na jedné zahradě. Po předchozí domluvě si můžete zblízka přijít prohlédnout vlak a projet se po 170 metrů dlouhé dráze. Majitel, dle jeho webu fotograf historických vlaků a správný takzvaný „šotouš”, vláček navíc několikrát ročně zpřístupňuje pro veřejné jízdy.

Kam za vlaky a vláčky. Tipy na výlety po České republice nejen pro kluky

Kulturní akce a napínavé hry plné hádanek

Zde je ještě pár příkladů různých kulturních událostí, které lze zažít na zámku nebo v jeho okolí. Aktuálně je nejbližší akce na zřícenině Zvířetice Divadelní den, který se koná každoročně v srpnu. V minulých letech tu proběhla například oslava třístého výročí zámku s rodinnou hledací hrou či Noc pro netopýry s přednáškou a ukázkou ochočených netopýrů, kteří se kvůli zranění nemohli vrátit do přírody.

Skupiny dětí se zde již pátým rokem mohou až do konce sezóny pokusit vyluštit tajemství hraběnky Eleonory. Do konce října také máte možnost zajít si do městské knihovny v Bakově a absolvovat rodinnou honbu za pokladem, tajuplně nazvanou Velmistrova šifra.

Jak jsme zmínili, akce se pořádají i na Hrnčířském dvoře. Naposledy to byl Začátek prázdnin, tedy program nejen pro děti s výstavou a různými dílničkami. Obzvláště vyhlášená je prosincová výstava betlémů. Zvířetice za účelem jejího zhlédnutí navštěvují tisíce lidí!

Zvířetice a okolí – zajímavá místa k navštívení

Udělejte si v okolí Zvířetic výlet i k dalším turistickým atrakcím a památkám. V této oblasti je celá řada hradů, zámků a muzeí. Zde je pár tipů na nedaleká místa:

 • muzeum mlynářství v Bakově
 • soukromé muzeum historických předmětů v Bakově – nutno objednat předem
 • Muzeum Bakovska
 • kaple sv. Stapina u obory Klokočka
 • zámek v Mnichově Hradišti
 • muzeum Kosmonosy
 • hrad Michalovice
 • zámek Bělá pod Bezdězem
 • hvězdárna Mladá Boleslav
 • městská památková zóna Mladá Boleslav
 • hrad Bezděz

Zdroje:

Mapy.cz, Zvířetice.cz, Kudy z nudy, Hrnčířský dvůr Zvířetice, Zahradní železnice Podhradí, Soukromé muzeum Bakov nad Jizerou, Wikipedia,
Z. K. Zelenková. OBRAZEM: Za betlémy z Hrnčířského dvora jezdí do Zvířetic tisíce lidí. Deník.cz, 29.12.2019

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Zřícenina zámku Zvířetice: Romantický výhled a prohlídka 3D rekonstrukce sídla