Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Do Nymburka za Bohumilem Hrabalem, do Kerska za Slavnostmi sněženek

Petr Gorás

Petr Gorás

29. 7. 2022

Severozápadně od Prahy na řece Labi leží město Nymburk. Zaujme především historickým centrem, které je obehnané dvěma vodními valy a cihlovými hradbami. A pro obdivovatele knih a osobnosti Bohumila Hrabala je návštěva tohoto 15tisícového městečka a nedaleké osady Kersko přímo povinností.

Původ Nymburku a Přemyslovna v přestrojení za starou bábu

Poněkud nezvyklý název tohoto českého města je odvozen od cizokrajného názvu Neuenburch – později Neuenburg – znamenající Nový hrad. Nicméně onen hrad byl zbořen v roce 1915 a na jeho místě dnes stojí okresní soud. Hanlivě se Nymburku říkalo i Svinibrod, neboť se tu na březích Labe rochnila divoká prasata.

První osídlení tohoto místa je doloženo již z doby bronzové a pravděpodobně tu lidé žili již od pravěku. Nicméně tak jako mnoho jiných českých měst, i Nymburk odvozuje svůj původ či alespoň rozvoj od Přemysla Otakara II., který jej povýšil na královské město. Historickou zajímavostí je, že jeho vnučka Eliška Přemyslovna se do Nymburka vydala v přestrojení za starou babku. Šlo jí tehdy kvůli politickým pletichám a spiknutím o život a Nymburčané jí ochotně nabídli azyl. Nebýt této pomoci, její syn Karel IV. by se nikdy ani nenarodil.

ZOO Chleby: Malá zoo v Čechách se pyšní vzácnými primáty a prvenstvími v odchovu ptáků

Kde se v Nymburku vzaly ikonické cihlové hradby

Co dělá z Nymburka nezaměnitelné město je především výjimečná cihlová architektura. Z cihel je zde zcela unikátně postaveno především městské opevnění. To pochází už z dob Přemysla Otakara II. stejně jako přilehlý vodní příkop. Husitské války se Nymburku víceméně vyhnuly, avšak třicetiletá válka znamenala pro město velkou zkázu a část hradeb byla zničena. Po dalších válkách a jednom požáru pak hradby čím dál víc ubývaly. Nakonec zbyla jen ikonická panoramatická část opevnění na severu, kterou město zrekonstruovalo na začátku 20. století. Svou krásou lákají tyto hradby návštěvníky dodnes.

Nedaleko hradeb se pak nachází také obdobně výjimečný cihlový Kostel svatého Jiljí, vystavěný v gotickém stylu. Kde se tedy uprostřed Čech zničehonic vzala gotická cihlová architektura? Široko daleko se nenacházel žádný lom a oblast Polabí zase poskytovala kvalitní hlínu. Navíc Nymburk budovali kolonisté, kteří si vlastní architektonický styl přinesli zřejmě odněkud z Porýní.

Hrabalův Nymburk, Nymburský Hrabal

Já žádnou desku nechci, ale když, tak jen ve výšce, kam čůrají psi.

– Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal, jeden z našich největších spisovatelů, vyrůstal a dospíval v Nymburku v letech 1919 až 1947. Obýval místní Pivovar Nymburk, na kterém má i pamětní desku instalovanou ve výšce, kam čůrají psi – a prý tam nymburští psi čůrat skutečně chodívají. Podle Hrabalovy nejznámější knihy Postřižiny, jejíž děj se v pivovaru odehrává, se zde vaří Postřižinské pivo. Milovníci piva si zde mohou předem objednat i exkurzi do pivovaru, přičemž při minimálním počtu 10 osob vyjde její cena na rovných 100 Kč za osobu.

Pouhé dva roky po spisovatelově smrti vzniklo v Nymburku také Muzeum Bohumila Hrabala. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout Hrabalovu pracovnu i s jeho dvěma psacími stroji, jakož i jeho knihovnu a předměty každodenní potřeby. Jak už by mělo být patrné, Hrabal měl otevřený vztah k pivu, a tak se jedna z expozic věnuje i této záležitosti. Můžete se tak rázem ocitnout ve starobylé české hospodě, kde je ke zhlédnutí dokument o spisovateli.

Cestování po českých městech. Vydejte se objevovat krásy Středočeského kraje

Po stopách Bohumila Hrabala

Pěšky i na kole můžete vykonat „pouť“ Po stopách Bohumila Hrabala (15 km) z Nymburka do Kerska. Kersko je osada, kde měl Hrabal chatu a kde později trávil většinu svého života. V turistickém infocentru si můžete pořídit tištěného průvodce. Na začátku trasy si projdete zmiňované Hrabalovo muzeum, vilu rodiny Hrabalových i pamětní desku na pivovaru. Cestou přes pole a vesničky uvidíte jeden z nejstarších mlýnů v Čechách nebo třeba hotel Modrou Hvězdu, kam spisovatel zajížděl na pivo. Zdejší vrchní inspiroval vznik knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Po navštívení Hrabalova hrobu v obci Hradišťko už jste na začátku Kerska, kde si můžete prohlédnout Hrabalovu chatu i spoustu jiných zajímavostí.

Pivnice Hájenka Kersko

Pivnice Hájenka z filmu Slavnosti sněženek, Zdroj: Shutterstock

Pokud už jednou budete v Kersku, můžete plynule navázat na Naučnou stezku Bohumila Hrabala (7 km), kterou zrealizoval podnik Lesy ČR. Pěšky vám zabere přibližně 3 hodiny. Vede přes celý Přírodní park Kersko a na 13 informačních panelech se seznámíte se střípky Hrabalova života i s místními přírodními a kulturními zajímavostmi. Například potkáte menhir, který možná využívali už keltští druidové. A protože je Kersko dějištěm souboru povídek Slavnosti sněženek, narazíte zde na spoustu odkazů právě z této Hrabalovy knihy. Jednou ze zastávek je i Lesní ateliér Kuba, který se zaměřuje především na keramiku a lidová řemesla. K zakoupení jsou tu ale i knihy o Hrabalově existenci v Kersku a lidech, kteří jej inspirovali.

Nejkrásnější a nejmodernější budova Rakousko-Uherska

Tak ještě jednou a naposledy Hrabal. Místní Gymnázium Bohumila Hrabala, kde spisovatel studoval a propadnul češtiny, by si měli prohlédnout všichni milovníci architektury. V letech 1905-1907 na něm spolupracovali dva architekti. Ten první navrhnul z hlediska funkčnosti vysoce moderní budovu, přičemž ten druhý – proslulý Jan Kříženecký – se postaral o historizující fasádu. V ní ladně propojil novorenesanční a novobarokní formy, zároveň se však držel dobové secesní estetiky. Výsledkem je architektonický skvost, který byl prý považován za nejkrásnější a nejmodernější budovu Rakousko-Uherska.

 

Zdroje: mesto-nymburk.cz, hrabal-nymburk.cz, wikipedia.org, polabskemuzeum.cz, gym-nymburk.cz, obectrebestovice.cz

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Do Nymburka za Bohumilem Hrabalem, do Kerska za Slavnostmi sněženek