Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Dovolená karavanem? 5 věcí, na které třeba myslet, než vyrazíte

Výlety karavanem jsou stále populárnější. Pro řadu lidí představují ideální kombinaci svobody a pohodlí při cestování. Pokud jste se také vy letos rozhodli konečně to zkusit a vydat se dovolenou karavanem, pořádně se na cestu připravte. Poradíme vám, na co nezapomenout.

1. Vytvořte si podrobné seznamy

Na dovolenou karavanem s sebou musíte sbalit spoustu věcí, zvlášť, pokud vyrážíte s celou rodinou. Připravte si proto podrobné a přehledně rozdělené seznamy, které vám před odjezdem poslouží jako kontrola, že jste na něco nezapomněli.

První seznam by měl obsahovat ty nejdůležitější věci, které nesmíte zapomenout jako léky, potřebné doklady a do některých zemí dokonce i hotovost. Zapomenuté oblečené nebo potraviny snadno koupíte také po cestě.

Další seznam by měl být váš předběžný itinerář se všemi zastávkami. Ještě před odjezdem si podrobně projděte mapu, naplánujte si přestávky na jídlo, případné výlety po cestě, zjistěte, kde jsou čerpací stanice.

Pokud nemáte zarezervovaný žádný kemp a chcete každý den spát jinde, užitečným pomocník vám budou také aplikace jako Park4night, díky kterým snadno najdete, kde můžete s karavanem strávit noc. Často je ale třeba vaše stanoviště rezervovat dopředu. Především v hlavní sezoně během letních prázdnin se vám totiž může stát, že bude vše beznadějně plné.

2. Seznamte se s půjčeným karavanem

Pokud si na dovolenou karavan pronajímáte, nechte si vše potřebné vysvětlit od firmy, která vám jej půjčuje. Následně se s půjčeným domečkem na kolech vydejte alespoň na krátkou zkušební jízdu. Zjistíte, jak reaguje, brzdí, zatáčí a jak se ovládá topení, klima či připojování mobilních zařízení přes bluetooth. Určitě si s ním vyzkoušejte parkování a couvání. Díky tomu pak budete na cestách jistější.

3. Zkontrolujte, zda je vše funkční

Bezpečnost v karavanu je extrémně důležitá. Ještě před cestou proto důkladně zkontrolujte jeho stav a vybavení. Hlavně se zaměřte na elektřinu, vytápění a vodu. Ujistěte se také, že má funkční zámky. Chcete-li být extra opatrní, zvažte investici do alarmu.

Nezapomeňte také na základní bezpečnostní výbavu, která by měla obsahovat:

  • hasičský přístroj,
  • lékárničku,
  • rezervu,
  • zvedák karavanu,
  • chladicí kapalinu a olej,
  • baterku,
  • mapy,
  • izolační pásku.

Během jízdy může dojít k menším škrábancům, které způsobíte nedopatřením při couvání či průjezdu úzké uličky. Škody na karavanu ale může způsobit také krupobití nebo vichřice. Proto je lepší, když před cestou uzavřete havarijní pojištění na konkrétní cestu.

Dovolená karavanem

Zdroj: Pexels

4. Vezměte si dostatek jídla

Pokud chcete během cesty ušetřit čas i peníze, pak si na delší cestu vezměte větší zásoby jídla. Karavanové ledničky nebývají příliš velké, proto nezapomeňte ani na trvanlivé potraviny, třeba trvanlivé mléko, a pochutiny jako olej, cukr, sůl, pepř a další koření podle chuti. Při vysokých teplotách vám vydrží také těstoviny, zavařené omáčky ve sklenici, cereálie, konzervované potraviny, ořechy či sušené ovoce.

Pokud plánujete během kempování vařit nebo grilovat, budete potřebovat také hrnce, pánev, talíře, hrnky a příbory. Naštěstí, řada půjčoven nabízí možnost půjčit si společně s karavanem také základní sadu nádobí. Pokud to ale není možné, vezměte si z domu jen to nejdůležitější a pokud možno nerozbitné. Určitě si neberte celou kuchyni. Nezapomeňte ale na kvalitní nože či otvírák na pivo a víno ty často v karavanech chybí.

5. Buďte opatrní a vše kontrolujte dvakrát

Jelikož karavan není jako osobní auto, ale spíše dům na kolečkách, při jeho opuštění nezapomeňte na zavření všech oken a dveří. Před odchodem zhasněte všechna světla a zasuňte markýzu, aby ji nepoškodil vítr nebo déšť. Před jízdou zkontrolujte uzavření všech dvířek, oken, skříněk i ledničky, aby se vám za jízdy něco nezničilo nebo dokonce neutrhlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená karavanem? 5 věcí, na které třeba myslet, než vyrazíte