Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jídlo na cesty. Co si přibalit s sebou, když chcete na dovolené ušetřit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 5. 2018

Češi byli v zahraničí známí především zabalenými řízky s chlebem v igelitovém pytlíku, šiškou salámu a lahví piva. Ty doby jsou už snad naštěstí za námi. Přesto můžete tápat nad tím, jaké jídlo si máte s sebou na cesty vzít nebo jak se na cestách najíst, aniž byste ohrozili své zdraví?

Vše máte sbalené a uložené v kufru auta. Teď už jen vymyslet, jaké jídlo si vzít na cestu. Vezměte toho tak akorát. Ceny potravin už v zahraničí nevyjdou o tolik dráž než u nás a někde nakoupíte i levněji. A když jste v cizině, měli byste mimo kultury a historie určitě zabrouzdat i do zdejší kuchyně.

Jaké jídlo si vézt v autě?

Do auta potřebujete ideálně nějaké hotové jídlo, které jen vyndáte a můžete jíst. Při zastávce asi nechcete hledat všude možně jednotlivé suroviny a s jídlem se dělat. Nezapomeňte si s sebou vzít i dostatek ovoce a zeleniny, a především dostatek pitné vody. Na chuť se hodí nějaké sušenky. Mezi chutné svačiny, které se dají jíst i studené, patří například:

  • karbanátky,
  • luštěninový nebo i jiný salát,
  • sekaná s chlebem,
  • palačinky slané i sladké,
  • těstovinový salát,
  • toasty,
  • zeleninový salát s tuňákem, vajíčkem, masem,
  • tortilla,
  • obložený chléb, bageta,
  • kuskus s masem,
  • domácí pizza.

Jak převážet jídlo v autě?

 

Ne každé jídlo je vhodné pro převážení v autě jen tak. Potraviny, které potřebují chlad, můžete dát do autochladničky, která je výborným pomocníkem na cesty. Službu vám udělá i termotaška, která ale není tak efektivní a potraviny udrží v chladu kratší dobu.

Jídlo do letadla

Pokud letíte na dovolenou letadlem, je mnohem lepší převážet jídlo v odbaveném zavazadle. V příručním zavazadle nesmíte mít žádné jídlo v tekuté konzistenci. Zapomeňte na jogurty, měkké sýry, omáčky, marmelády apod. Výjimku tvoří dětská výživa, která musí být v zajištěné plastové nádobce nebo v sáčku, ale jen v takovém množství, které je na let potřebné. Klidně si vezměte sušenky, žvýkačky, čokoládu, bonbony, cereálie, sušené ovoce, ořechy, tvrdé sýry, pytlíkový čaj, vařené maso, mořské plody, ryby, ovoce čerstvé a zeleninu a nápoje do 100 ml

Než si zabalíte jídlo do odbaveného zavazadla, informujte se, zda do dané destinace vůbec takové jídlo můžete dovézt.

Jídlo do letadla 2020. Povolené potraviny v příručním zavazadle

Jaké jídlo si berte s sebou do hor

Na cestě do hor budete jídlo a pití potřebovat zcela určitě. Na nějakém treku často nepotkáte jediného člověka, natož abyste doufali, že si nějaké občerstvení koupíte. Samozřejmě teď nemluvíme o frekventovaných horách, kde se denně objevují stovky turistů a restaurace stojí na každém rohu.

Vybírejte jídla, která uvolňují pomalu energii a delší dobu. Zázrakem jsou v tomto případě ovesné vločky a ořechy. Obsahují spoustu minerálních látek, bílkovin, tuků a vitamínů. Energii dodají i proteinové tyčinky, čokoláda, sušené maso a různé hotové pokrmy.

Na náročné výšlapy by vám mohla přijít vhod i profesionální expediční strava. Ta je naprosto vyvážená, chutná a bez konzervantů. Potřebujete na ní ale vařič a jedna porce vychází přibližně na 250 Kč.

Stravování na dovolené

Na dovolené se můžete stravovat buď tak, že si zaplatíte stravování přímo na místě formou polopenze, plné penze apod., chodit do restaurací nebo si vařit samostatně. Vaření v příjemném kempu na svém vařiči a v kotlíku má určitě své kouzlo. U moře si koupíte čerstvou rybu přímo od rybáře a pak si jí upravíte podle své chuti. Pohádka.

Pokud nechcete na dovolené kupovat místní suroviny, dovezte si je z domova. Je vhodné balit trvanlivé potraviny, které vydrží dlouho a vysoké teploty. Mezi ně patří cereálie, sušenky, sušené ovoce, ořechy, med, marmeláda, paštiky, trvanlivé salámy, masové konzervy, vakuově balené pečivo, těstoviny, rýže, luštěniny, dětská krupička, tuňák v plechovce, pár vajec, cukr, sůl, pepř, koření, olej, čaj, káva, pudinky, ovesná kaše nebo vločky apod. Čerstvé ovoce a zeleninu nevozte ve velkém množství, zkazilo by se. Raději si kupte čerstvé.

Variantou jídel mohou být i zavařené pokrmy. Jednoduše si doma připravíte oblíbené chuťovky, zavaříte do sklenic a na dovolené už jen vyklopíte do kastrolu a ohřejete.

Triky gurmánů jak najít nejlepší podniky, ve kterých se můžete kdekoliv na světě dobře najíst?

Co na dovolené vařit?

Vařit můžete samozřejmě cokoliv, ale komu by se chtělo strávit půl dne u sporáku. Proto si naplánujte raději jednodušší jídla, která budou připravená během chvilky. Ideální variantou budou určitě těstoviny, které se dají připravit na nekonečně mnoho způsobů, různé zeleninové a ovocné saláty, polévky, rizoto, palačinky, lečo apod.

Využít můžete také hotová jídla na cesty, která se vakuově zabalená, dají koupit v každém větším supermarketu. Myslete ale na kvalitu, ne každé jídlo je totiž poživatelné. Vybírejte pokrmy bez konzervantů, stabilizátorů a dalších přidaných věcí, které v něm nemají být. Kvalitní bývají ty se surovinami od regionálních dodavatelů. Druhů je hodně a vybrat si můžete podle chuti. Jsou trvanlivé a jejich příprava trvá pár minut.

Peruánská kuchyně: Specialní jídla, která musíte ochutnat v Peru

Přivezte si jídlo domů

Jídlo na cesty

V zahraničí mají mnoho různých dobrot, které byste si měli určitě přivézt domů, protože u nás jsou sice většinou k dostání, ale ne v takové kvalitě a často za mnohem vyšší ceny. Které to jsou?

  • Itálie: olivový olej, těstoviny, pršut, parmazán,
  • Francie: sýry, víno, Dijonská hořčice, husí játra, provensálské koření,
  • Španělsko: marcipán, turecký med, brandy, sangrie, panenský olivový olej,
  • Chorvatsko: sušené maso, pálenky z bylinek,
  • Švýcarsko: čokoláda, pálenky z ovoce, sýr,
  • Egypt, Maroko, Tunis: koření,
  • Řecko: nakládané olivy, metaxa, ouzo, fíky,
  • Velká Británie: anglický čaj, sušenky v plechových krabicích,
  • Slovensko: borovička, ovčí sýr, víno,
  • Maďarsko: červená paprika, uherský salám, tokajské víno, pálenka.

Až pojedete na dovolenou, myslete na jedno, jedete si odpočinout od všedních starostí, stresu a práce a užít si čas s přáteli nebo rodinou. Rozhodně byste neměli strávit půl dne v kuchyni vařením jídel. Raději si připlaťte za hotová jídla nebo nějakou formu stravování, ať nepřijedete z dovolené ještě více unavení, než před odjezdem na ní.

Ohodnoťte tento článek:
2,1
Právě čtete

Jídlo na cesty. Co si přibalit s sebou, když chcete na dovolené ušetřit