Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jídlo do letadla 2020. Povolené potraviny v příručním zavazadle

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

13. 2. 2020

Příruční zavazadlo do letadla může obsahovat překvapivě více potravin, než si obecně myslíme. Které jídlo do letadla si s sebou vzít můžete, a které potraviny podléhají omezení při odbavení?

Příruční zavazadlo do letadla má určitá omezení, co se týká ostrých předmětů, tekutin a hořlavých položek (aerosoly, plnicí zapalovače…). Co se týká jídla, do letadla si můžete vzít svačinu i bonboniéru pro známé.

Tekutiny mají problém

Důležitým pravidlem je rozlišit jídlo, které je vlastně tekutinou, a pevné potraviny. Dejte pozor například na marmeládu, krémové sýry, jogurty, med a samozřejmě nápoje.

Všechny tekutiny musí být v balení do 100ml (např. poloprázdné lahvičky o objemu 125 ml letištní kontrolou neprojdou!) a převážené v uzavíratelném plastovém sáčku společně s dalšími tekutinami, jako je kosmetika apod. Celkový limit pro všechny tekutiny v příručním zavazadle je 1000 ml a musí se vejít do jednoho plastového sáčku.

Letadlo a dětská výživa

Speciální pravidla platí pro dětskou výživu. V příručním zavazadle je možné převážet tekutiny, jako je mléko, ovocné džusy, přesnídávky a další dětskou výživu (i domácí výroby) v zajištěných plastových sáčcích a v množství potřebném pro let.

Termo nádoby a prázdné čajové termosky jsou povoleny v příručním zavazadle. Mateřské mléko v plastové nádobce je povoleno.

Povolené  a zakázané potraviny

Vycházíme z oficiálních stránek Přepravní bezpečnostní správy (Transport Security Administration, TSA), která reguluje povolené a zakázané předměty v odbavených a příručních zavazadlech.

Nicméně, při posuzování přepravovaných předmětů je vždy finální rozhodnutí konkrétního pracovníka letiště, který má právo konkrétní potravinu vyloučit z přepravy (neplatí pro dětskou výživu a tekutiny, které slouží jako léky, ke kterým máte lékařské potvrzení).

Povolené potraviny

 • alkoholické nápoje v balení do 100ml (přeprava dle pravidel pro tekutiny)
 • cukrovinky (čokoláda, sladkosti, žvýkačky v původním balení)
 • obložený chléb koupený nebo připravený doma (zabalte do plastové folie)
 • cereálie, sušenky, krekry
 • sušené ovoce, ořechy
 • tvrdé a polotvrdé sýry
 • zrnková káva (mletá či celá zrna), sypaný a sáčkový čaj
 • vařené maso, ryby, zelenina, mořské plody (bez omáček a tekutin)
 • jídlo na cestu z fastfoodů v letištním prostoru (zakoupené po odbavení příručního zavazadla)
 • vejce uvařená i čerstvá (to jen tak pro zajímavost)
 • čerstvé celé ovoce (ne rozmačkané, pozor na ovocné saláty, které pouští tekutinu)
 • pomazánky, krémové sýry, marmelády, med, jogurty a jiné (pouze v plastových nádobách do 100ml)
 • domácí buchta, dort, domácí pečivo, pizza
 • proteinový prášek

Povolené potraviny záleží na konkrétním letišti

Dejte pozor na různé lety mezi zeměmi, které se nemají rády, nebo které mají speciální omezení a předpisy ohledně převozu zemědělských výrobků. Například do Chile se nesmí převážet ovoce a zelenina, kvůli ochraně místního zemědělství. Naopak například z Thajska a Brazílie jsme na několik evropských letišť převáželi dračí ovoce, papáju atd. bez problémů.

Co s sebou do letadla. Příruční zavazadlo, rozměry a zakázané předměty

Zmrzlina a mražené výrobky mohou být převáženy, pokud jsou v momentě kontroly příručního zavazadla zcela zmražené (což nelze zcela naplánovat). Pro kostky ledu nebo ledovou tříšť platí stejné pravidlo. Výjimkou je suchý led, který můžete převážet (jako chladič potravin nebo samostatně) do 2 kg.

Další stravování po příletu bude již čistě ve vaší režii. Vše záleží, zda se budete pohybovat spíše ve městech nebo navštívíte divokou přírodu. Pokud se chystáte do přírody, podívejte se zde na tipy na nejlepší potřeby pro outdoor vaření.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jídlo do letadla 2020. Povolené potraviny v příručním zavazadle