Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Triky gurmánů jak najít nejlepší podniky, ve kterých se můžete kdekoliv na světě dobře najíst?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 3. 2018

Jak zjistit, kde se dobře najíte, ať jste kdekoliv? Není to vůbec těžké a možná vás to už také napadlo. Pomohou vám sociální sítě.

Dnes používá Instagram a jiné sociální sítě takřka každý. Sledujte různé kuchaře nebo nadšence cestující po světě, kteří své zkušenosti sdílí na fotografiích i prostřednictvím videí. Tak snadno zjistíte, kde se můžete dobře najíst a jaká jídla raději vynechat.

A věřte, že to vždy bude dobré. Kuchaři vám najdou to nejlepší jídlo. Sledujte třeba Dana Honga, výkonného kuchaře v restauraci Sydney Wong Wong nebo šéfkuchařku Christine Manfiel. A jak to dělají? Jak se vyhnou pastím na turisty i různým neférovým obchodníkům a najdou autentické a velmi kvalitní potraviny na místech, která lidé běžně neznají? A co je nejdůležitější. Jak to můžete udělat také? Odpověď je překvapivě jednoduchá a zazněla již v úvodu článku. Důležitý je pořádný průzkum a sledování internetu.

Odborníci prozrazují své „fígle“

„První věc, kterou musím udělat, je zjistit, jestli někoho v určitém městě znám, aby mi ukázal místa pro turisty nedostupná,“ říká Dan Hong. „Ale i když ne, používám Google a najdu nejlepší místa, kde podávají určitý pokrm. Zkontroluji místní blogery a instagramové účty turistů orientovaných na potraviny, kteří cestují po světě jen proto, aby jedli.“

Cílem je vždy najít tolik zdrojů, kolik můžete. Zatímco tradiční průvodci jsou skvělí jen na určité věci – turistické zajímavosti, mapy a další – nejsou vždy vynikající ohledně hledání jídla. Většinou je to proto, že kulinářské scény se mění velmi rychle.

Média se mnohem pravděpodobněji budou věnovat nejnovějším trendům a tradiční jídla oblíbená místními obyvateli mohou míjet. Určitě velmi dobrou radou je i vyhledávání přes Google. Najděte si samotnou destinaci a přečtěte si něco o místních specialitách, abyste věděli, co byste měli hledat s ohledem na to, že by to mohlo být dostupné jen v jedné lokalitě – například jedete-li do Itálie a bude chtít ochutnat pravé carbonara v Římě, asi se nebudete chtít kvůli tomu trmácet až z Florencie.

Jakmile získáte základní informace, vyhledejte místní blogery zabývající se potravinami a podívejte se na jejich stránky. Často se jedná o místní obyvatele, kteří mají nejlepší představu o tom, co jíst a nejíst ve svém vlastním městě a jakmile najdete někoho, jehož chutě odpovídají těm vašim, jste na nejlepší cestě se opravdu dobře najíst.

Brazilské jídlo. 10 typických pokrmů, které jsme ochutnali v ulicích Brazílie

Nebojte se komunikovat

Existují samozřejmě i blogeři, kteří sice nejsou místní, ale už ve vámi zvolené destinaci výzkum provedli a ledacos ochutnali. Americký gurmán Mark Wiens má na svém blogu Migrationology mnoho špičkových tipů, také Eat Like a Girl nebo Our Tasty Travels  a z českých například My Cooking Diary, ale existuje mnoho kulinářských stránek s inspirací na skvělé jídlo z celého světa.

Po Google se nebojte sáhnout i po sociálních médiích. Projděte Instagram a vyhledejte hashtagy pro vaše konkrétní pokrmy, které chcete vyzkoušet. Zjistěte, kde všichni jedí i jak jídlo skutečně vypadá. A nebojte se cizince i kontaktovat, možná by vám mohli dát nějaké konkrétní tipy – lidé, kteří milují jídlo, jsou obvykle šťastní, když mohou pomáhat dalším s podobným smýšlením.

Využijte i své přátele na Facebooku nebo jinde. Kontaktujte je a zeptejte se jich na jejich tipy. Budete se divit, kolik lidí miluje jídlo a poznává rádo nové chutě.

Chystáte se navštívit Jordánsko? Ochutnejte 10 místních top jídel a nápojů

Poznávejte a ochutnávejte osobně

A nakonec přichází to nejlepší – cestování. Dokonce, i když přijedete a vaše dovolená teprve začíná, existují triky, které vám zajistí dobré jídlo. Pokud jde o pouliční jídlo, projděte se a podívejte, u kterých stánků stojí největší fronty lidí, kteří vypadají, že v dané lokalitě žijí. Zeptejte se i samotných prodejců, jaké jídlo by vám doporučili. Existuje totiž velká šance, že budou hrdí na své speciality a rádi vám je doporučí.

Nebojte se ani rozhovoru s místními lidmi, které potkáte na ulici. Požádejte každého, koho poznáte, aby vám řekl, kde rád jí nebo jedl. Počítejte s tím, že ne vždy se setkáte s úspěchem, ale je to dobrý začátek.

A nakonec ještě rada na závěr. Udělali jste svůj průzkum, už víte, jaké jídlo je ve vaší destinaci to nej i kam na něj jít. Pak zbývá už jen jedno. Nezapomeňte si sebou vzít dostatečnou hotovost, abyste nebyli překvapeni, až vám přinesou účet.

S trochou štěstí budete brzy na Instagramu nebo jinde sdílet své vlastní fotografie s lahodným jídlem, které bude vyvolávat chutě u všech vašich známých.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Triky gurmánů jak najít nejlepší podniky, ve kterých se můžete kdekoliv na světě dobře najíst?