Menu
JenProCestovatele
Afrika

Maroko: pouštní země plná zázraků. Proč byste ho měli navštívit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 3. 2018

Království Maroko je místem plným zázraků. Navzdory tomu, že je známé svým drsným horským interiérem a rozptýlenou pouští, má Maroko krásné a dlouho pobřeží táhnoucí se podél Atlantického oceánu a Středozemního moře. Pobřeží, kultura a historie země jsou jedním z největších lákadel, pokud jde o cestovní ruch.

V zemi je cestovní ruch druhým největším zahraničním příjmem a vláda se rozhodla pro ještě větší růst díky své Vision 2020, podlé které by se měla země stát jednou z top 20 turistických destinací na světě. Výhodou Maroka je to, že se jedná o bezpečnou zemi pro turisty. Létají tam i nízkonákladové společnosti jako Ryanair nebo Easyjet. Když si včas zarezervujete let, vyjde vás cesta na pár korun.

Maroko nabízí vše, co si turista může přát

Kasbah z Udayas, pevnost, která se nachází u ústí řeky Bou Regreg v hlavním městě Rabat, je oblíbenou destinací pro turisty. Oblíbená lokalita je i zahrada Majorelle, botanická zahrada o rozloze dva a půl akru, ve které švýcarský malíř Jacques Majorelle tvořil čtyřicet let.

V Maroku si můžete vychutnat pěší turistiku, horolezectví, lyžování i projížďky na velbloudech po saharských dunách.

Pro ty, kdo mají zájem o windsurfing, je oblíbenou destinací Essaouira, krásné město na pobřeží Atlantiku. Několik moderních hotelů a středisek se nachází podél moře a uvnitř města.

Užijte si krásné moře a pláže

V Maroku se můžete vykoupat v klidnějším Středozemním moři nebo v divočejším Atlantském oceánu. Obě varianty mají něco do sebe. Oblíbené letovisko u oceánu je Agadir, který se může pochlubit širokou písečnou pláží ve tvaru půlměsíce. Před nepříjemnými vlnami chrání pobřeží okolní hory. Navíc vytváří i velmi příjemnou zrakovou kulisu. Nemusíte se bát, že umřete na pláži hlady. Všude jsou přítomné stánky s občerstvením a nechybí ani střediska vodních sportů či pobřežní hlídka.

Víte, co znamenají barvy vlajek na pláži? Jejich znalost vám může zachránit život

Na své si přijdou i nadšenci velkých vln. Velké vyžití jim poskytne ráj surfařů, vesnička Taghazout. Pro rodiny s dětmi je to pravé ořechové letovisko Saidia s menšími písčitými plážemi a pozvolným vstupem do moře. Za kvalitu a čistotu vody získalo mnoho marockých pláží ocenění Modrá vlajka.

Dovolená v Egyptě. Co navštívit a proč nabízí mnohem víc než jen pyramidy

Ochutnejte marocké speciality

V Maroku si můžete vychutnat vynikající speciality v marockých hotelích, lepších restauracích i na ulici. Poslední varianty se rozhodně bát nemusíte. Jídlo v pouličních stáncích je velmi levné, skvěle kořeněné a čerstvé. Vynikající a kvalitní džusy z čerstvého ovoce se prodávají na každém rohu a bohatě nahradí jedno jídlo. Na trzích, které se pořádají hlavně ve starších částech města, dostanete ty nejlepší suroviny, čerstvé ryby, plody moře, různé ovoce, zeleninu, olivový olej i potřeby do domácnosti.

Kdo nenavštíví Saharu, neví, o co přichází

Navštívit Saharu, když jste v Maroku, to je takřka nutnost. Možná si hned představíte jen hrozné horko, hromady písku, škorpiony a jiné potvory, které rozhodně potkat nepotřebujete. Ale uvidíte, že přímo na poušti se budete cítit úplně jinak. Je to nekonečný a ohromující svět. Nikde nevidíte nic jiného než obří duny a slyšíte šumět vítr. V Maroku je část pouště kamenná a velmi pustá, ale najdou se i krásná místa s nejkrásnějšími dunami. Nejznámější jsou Erg Chebbi a Erg Chigaga.

Kam vycestovat v roce 2018? Máme tipy na sedm atypických destinací

Tak trochu jiné město – Chefchaouen

Město Chefchaouen je tak specifické, že ho musíme zmínit samostatně. Když nic jiného, modré město vidět určitě musíte. Je tak odlišné od ostatní v Maroku, ale i v Africe. Chefchaouen má své centrum natřené na modro. A ne jen stěny domů, jak byste čekali, ale i chodníky, okna, cesty. A navíc ani neleží u moře, aby se dala vysvětlit modrá barva. Nachází se uprostřed hor v pohoří Ríf. O původu modré barvy kolují různé historky. Někdo tvrdí, že se jedná o pozůstatek po původních židovských obyvatelích, pro které byla modrá barva symbol nebe. Jiní zase, že se jedná o ochranu proti komárům.

Ochutnejte atmosféru marockých měst

V Maroku se nachází spousta měst, která si chrání svoji atmosféru a tradiční život. Takřka v každém z nich se nachází staré centrum (medína). Tam můžete vidět tradiční trhy a ochutnat mnoho lahodného a levného jídla. Kolem starého centra rostou moderní města, kde už se budete cítit jako v každé jiné civilizované zemi. Tam si zajdete do obchodů, divadel či parku.

Magický Mys Dobré naděje hlídají opice. Turistům kradou svačiny

Zelené lesy a údolí pro milovníky přírody

I když je Maroko pouštní zemí, nechybí zde mnoho krásných zelených lesů a údolí. Na severu nejsou hory příliš veliké, ale příroda tam stojí za vidění. Můžete se vydat na výlet s přespáním například v některé z místních turistických ubytoven (gites). V Rífu i Středním Atlase žijí divocí makaci, což jsou jediné opice na severu Afriky.

Maroko má vše pro každého cestovatele

Maroko je země bohatá na kulturní památky, městský život, koupání v moři i přírodní krásy. A dostat se tam není vůbec složité a ani tak drahé. Vydejte se do této africké země a přesvědčte se sami.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Maroko: pouštní země plná zázraků. Proč byste ho měli navštívit?