Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Víte, co znamenají barvy vlajek na pláži? Jejich znalost vám může zachránit život

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 5. 2018

Výstražné vlajky se v zahraničí na plážích objevují velmi často. V Čechách na ně zvyklí nejsme, a tak není nikterak zvláštní, že lidé neví, co jednotlivé barvy znamenají. Potřebné znalosti ale mohou zachránit váš život nebo vám ušetřit peníze na pokutách. Víte, co znamenají barvy na výstražných vlajkách?

Podceňovat výstražné vlajky se nevyplácí. Jaký význam má třeba červená nebo zelená vlajka? Můžete do vody, když uvidíte fialovou? Existuje dokonce i dvojitá červená vlajka nebo modrá s vlnami. Přečtěte si náš seznam s vysvětlením a už se nestane, že nebudete na dovolené vědět, co která vlajka znamená.

Význam výstražných vlajek

Jaký mají jednotlivé barvy význam?

Červená vlajka

Červená vlajka upozorňuje na velké nebezpečí. Často se vyvěšuje, když jsou velké vlny, silný proud nebo spodní proudy. V některých zemích se používají dvě červené vlajky jako zákaz vstupu do vody.

Dvě červené vlajky

Hrozí velké riziko a pláž je pro veřejnost uzavřená. Zákaz koupání. Ve Spojených státech můžete být za ignorování dvou červených vlajek pokutováni vysokou pokutou.

Černé vlajky

Namísto dvou červených vlajek se mohou objevit také vlajky černé. Jejich význam je ale stejný. Zákaz koupání.

Žlutá vlajka s černým bodem

Objevuje se ve Spojených státech a značí zákaz surfování. Oblast je vyhrazena jen pro koupání, aby si lidé mohli užívat plážových radovánek, aniž by je obtěžovala surfovací prkna.

Zelená vlajka

Ideální podmínky ke koupání. Pláže je otevřená.

Kde může být koupání nebezpečné? Na těchto plážích určitě

Žlutá vlajka

Značí mírné nebezpečí. Neměli byste třeba nechat koupat děti nebo jen pod zvýšeným dohledem. Více se objevují vlny nebo spodní proudy.

Červenožlutá vlajka

Tyto vlajky ohraničují místo, na které dohlíží plavčík. Jedná se o bezpečné místo ke koupání.

Bíločerná kostkovaná vlajka

Vlajka označuje místo vyhrazené pro vodní stroje (lodě, surfy, čluny, skútry apod.). Plavání zde je jen na vlastní nebezpečí.

Modrá vlajka s vyobrazením vln

Modrá vlajka se objevuje v případě, že dotyčná pláž získala uznání za svou kvalitu vody, bezpečnost, služby a informace o životním prostředí. Není to tedy žádný varovný signál, ale známka toho, že jste si vybrali opravdu dobré místo.

Červenobílá vlajka s kostkami

Vyvěšení takové vlajky vás nabádá k okamžitému opuštění vody a evakuaci pláže. Označuje krajní nebezpečí.

Fialová vlajka

Upozorňuje na zvýšené nebezpečí živočichů jako jsou medúzy, žraloci, rejnoci a jiné ryby, které mohou ohrozit zdraví a život člověka.

Bílomodrá vlajka

Označuje prostor vyhrazený potápěčům. Plavat zde můžete, ale musíte dbát zvýšené opatrnosti.

Modrá s vyobrazením

Oranžový konus

Ukazuje směr větru. Větší riziko se objeví ve chvíli, kdy větry vanou směrem od pobřeží. V takové chvíli je lepší se nekoupat s nafukovacími lehátky a dalšími nafukovacími pomůckami.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Víte, co znamenají barvy vlajek na pláži? Jejich znalost vám může zachránit život