Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Kde může být koupání nebezpečné? Na těchto plážích určitě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 4. 2018

S plážemi máme obvykle spojenou pohodu, odpočinek, koupání, bílý písek a třeba i palmy. Koupání v zahraničí ale může být i nebezpečné. Existují pláže, kde se vyskytují ohrožující proudy, žraloci a jiná nebezpečí. Zde je seznam 11 pláží, které patří k nejnebezpečnějším na světě.

1. Hanakapiai Beach, Kauai, Havaj

Pláž na havajských ostrovech je překrásná a vede na ní dech beroucí stezka pro pěší. Zároveň ale i nebezpečná, protože zde ohrožují plavce silné proudy či mohutné vlny. Dokonce i lidé, kteří plavou blízko u břehu, jsou v ohrožení. Stalo se, že byli smeteni náhle vlnou a utopili se. V průběhu let se zde utopilo již minimálně 83 lidí.

 

2. Praia de Boa Viagem, Brazílie

Boa Viagem je nejznámější městská pláž města Recife. Měří asi sedm kilometrů a většinu pláže chrání bariéra přírodních útesů. Úřady nedoporučují koupání za útesy kvůli útoku žraloků. Zakázáno je v místě i surfování. Za posledních dvacet let zde žraloci útočili více než padesátkrát a v devatenácti případech přišel napadený o život. Díky různým opatřením se počet napadení sice snižuje, přesto zůstává oblast nebezpečná. A to nejen kvůli žralokům, ale i kvůli poměrně velké násilné trestné činnosti.

Ko Lanta pláže – kam vyrazit na divokou party a kde v klidu meditovat

3. Playa Zipolite, Mexiko

Ve starém jazyce se dá tato pláž přeložit jako „pláž mrtvých“. Místo, které je oblíbené u turistů a zejména u nudistů, protože se zde nachází první a jediná legální veřejná nudistická pláž v Mexiku, je proslulé svými nebezpečnými a silnými proudy a vlnami. V průběhu let už měla pláž nejednu oběť.

4. Devils Pool, Viktoriiny vodopády, Zambie

Viktoriiny vodopády se svou šířkou 1700 metrů a výškou 105 metrů, jsou jedním ze sedmi přírodních divů světa. Na okraji vodopádů se nachází ostrov Livingstone, ke kterému je přilehlý Devils Pool (Divoký bazén). Turisté milují vzrušující plavání na okraji vodopádu. Bazén bývá otevřen od poloviny srpna do poloviny ledna – v závislosti na stavu vody v řece Zambezi. Bazén ale může být velmi nebezpečný. Proto je nutné dodržovat veškeré bezpečnostní pokyny. Byly hlášeny případy úmrtí.

Nejlepší nudistické pláže světa. Kde máte povoleno odhodit plavky?

5. Gansbaai, Jižní Afrika

Vody v okolí Gansbaai v Jižní Africe jsou plné bílých žraloků a dobře se zde dají sledovat i velryby. Hlavní turistickou atrakcí v Gansbaai je potápění v kleci s velkými bílými žraloky. Bez ní to ale raději nezkoušejte. Bílé žraloky na toto místo láká především obrovská kolonie tuleňů, která čítá asi 60 000 kusů.

6. Severní pobřeží Austrálie

Zdejší vody jsou domovem mnoha živočichů, kterým je lepší se obloukem vyhnout. Zejména oblast kolem ostrova Fraser Island je jich plná. Žijí zde žraloci, jedovaté chobotnice a toxické medúzy. Mezi říjnem a dubnem často zamoří pobřeží a mnoho pláží je kvůli nim zavřeno. Medúzy mají na svědomí až 200 lidí za rok. Jejich ožehnutí je tak bolestivé, že mnoho zasažených zemře na infarkt ještě dříve, než se dostane na břeh.

7. Pláž New Smyrna, Florida

New Smyrna na Floridě je malebné přímořské městečko s krásnými, více jak 13 kilometrů, dlouhými plážemi s bílým pískem. Mimo koupání je zde povoleno i surfování, protože podle úřadů není riziko napadení žralokem příliš vysoké. I přesto je potřeba mít se na pozoru, protože k napadení zde už došlo.

Ponořte se do nejlepších potápěčských lokalit na světě. Žraloci, vraky lodí a korálové útesy

8. Solana Beach, Kalifornie

Úsek podlé severní části pobřeží Kalifornie pojem velké kolonie tuleňů, vyder a lachtanů, které lákají velké bílé žraloky. Setkaní s těmito tvory tak rozhodně není žádnou raritou. Vyskytují se zde v hojném počtu a došlo už k nejednomu napadení lidí.

9. Velzyland Beach, Havaj

Zde musí být návštěvník také velmi opatrný. Pláž s černým pískem se nachází hned vedle nechvalně známé sopky Kilauea, která patří k těm nejvíce aktivním na světě. V posledních třiceti letech zde dochází k pravidelným erupcím. Mimo to na pobřeží často útočí žraloci. Rozhodně se nedá říct, že by zde byla pláž snů.

10. Atol Bikini, Marshallovy ostrovy (USA)

Mezi lety 1946 a 1958 se na tomto místě provedlo přes dvacet testů s jadernou bombou. Kvůli vysoké radioaktivitě se zde takřka 70 let nic nelovilo a ryb je tu požehnaně. Což zahrnuje také spoustu žraloků.

11. Bahamské ostrovy

Bahamské ostrovy jsou místem exotiky, nádherných pláží a dokonale čistou vodou. Ale není radno vstupovat do vody s nějakým poraněním. Místo je známé výskytem tygřích žraloků, kteří dokáží být velmi nebezpeční, zejména v houfu. A zdejší moře se jimi hemží.

Ať už se chystáte kamkoliv, vždy si o vybraném místě vše zjistěte a dbejte místních doporučení. Zbytečné riskování se nemusí vyplatit. Ať za svou dovolenou nezaplatíte něčím mnohem dražším než penězi – svým životem.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Kde může být koupání nebezpečné? Na těchto plážích určitě