Menu
JenProCestovatele
Egypt

Dovolená v Egyptě. Co navštívit a proč nabízí mnohem víc než jen pyramidy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 2. 2018

Egypt není jen místo se slunečným počasím a krásným mořem. Odnepaměti ho obestírají různé záhady a tajemství. Nabízí bezpočet míst, která musíte vidět a často vám k tomu ani nebude jedna dovolená stačit. Proč si ho nenechat ujít a co byste o Egyptě měli vědět?

Když se řekne Egypt, asi každému se ihned vybaví pyramidy nebo Sfinga. Ovšem na turisty toho čeká mnohem víc. Egypt patří k nejlidnatějším zemím v Africe. Asi polovina lidí žije ve městech, především v hustě osídlených centrech Káhiry, Alexandrie a dalších velkých měst podél Nilské delty.

Díky příznivým cenám jízdenek i poměrně dobře fungující železniční a autobusové dopravě je možné procestovat Egypt křížem krážem. Pro individuální cestovatele jsou k dispozici levné hostely a pro ty náročnější komfortnější hotely zajišťující kompletní servis.

Významná místa v Egyptě

 

Egypt jsou samozřejmě i jedinečné památky. Mezi nejvyhledávanější patří město Luxor, které je v podstatě muzeem pod otevřeným nebem. Ukrývá chrámový komplex v Karnaku nebo Luxorský chrám. Na západním břehu řeky Nil se nachází skalní hrobky v Údolí králů nebo chrám královny Hatšepsut. Úžasné dobrodružství zažijete v egyptských pouštních oázách. Nejznámější jsou Baharíja, Chárga, Dachla. Faráfra nebo malebná Síwa. Pokud vás nadchnou chrámy v Karnaku, nenechte si ujít i ty v Abú Simbel. Byly vytvořeny v podstatě jen z pýchy, když chtěl faraon Ramssess II. zapůsobit na svou ženu Nefertari. Řadí se k nejkrásnějším na světě a hlídají ho 4 obrovské sochy sedícího krále, které mají přes 21 metrů.

Asi nikdo, kdo vycestuje do Egypta, si nenechá ujít pyramidy v Gíze. V historii bývalo toto místo obrovským pohřebištěm významných osobností, především panovníků. Nejznámější pyramida je tzv. Cheopsova (Velká), která je vysoká necelých 140 metrů. Velká pyramida leží přesně v jedné třetině vzdálenosti rovníku od pólu a zároveň i v centru obydleného světa, jak v době, kdy byla postavena, tak i dnes. Při stavbě se jako jednotka měření délky použil pyramidální palec. Tato jednotka je odvozená od zemských rozměrů, stejně jako náš metr. Přesné délky je možné nalézt vyznačené u vchodu do předsíně u hlavní královské hrobky. V Gíze si rozhodně nenechte ujít slavnou Sfingu, která je dlouhá 74 m, široká 19 m a vysoká 21 m. Jedná se o největší vytesanou sochu z jednoho kusu kamene a dodnes se vedou spory o jejím vzniku.

Kdo miluje městský ruch, rozhodně by neměl minout hlavní město Egypta, Káhiru. Obdivovat můžete Káhirskou věž, citadelu, mešitu Mohammeda Aliho nebo Egyptské muzeum, kde je vystavena maska faraona Tutanchamona.

V Egyptě se nalézá také největší poušť světa Sahara, která zaujímá takřka takovou plochu území, jako například Čína či USA. Sahara zasahuje do území deseti států a mezi nimi i do Egypta. V oblasti Fayoum se nachází jedna z nejzachovalejších paleontologických lokalit na světě, Údolí velryb. Ve zkamenělinách se zde představuje celý příběh vzniku velryb.

 

A nesmíme zapomenout ani na nádherné Rudé moře, které mnoha turistům naprosto stačí ke štěstí. Užijte si nádherné koupání a úchvatnou faunu a flóru, která přímo vybízí k potápění. A kdo by si chtěl na chvíli od moře odpočinout, může se podívat k jiné vodě, k jezeru Nasser. I když je to jezero vytvořené lidmi, podívaná je to velkolepá. V okolí jezera žijí tisíce ptáků, lišky, gazely, krokodýli nebo ještěrky.

Jak smlouvat v Turecku, Thajsku i Egyptě. Užijte si nákupy

Zajímavé informace o Egyptě

Egypt, Sfinga

 • Ve starém Egyptě byla kočka posvátným zvířetem. Kolují o nich i různé historky. Asi nejznámější je ta o Peršanech, kteří měli pochytat všechny kočky a udělat si z nich rukojmí. Lidé se jim prý pak raději vzdali, než aby ohrozili svá posvátná zvířata.
 • Velká pyramida je postavena z 2,3 milionu vápencových skal.
 • Egyptské hieroglyfy jako první rozluštil Jean Francois Champollion díky Rossetské desce. Na ní byl jeden text přepsaný ve třech jazycích (14 řádků hieroglyfy, 32 řádků démotickým písmem a 55 řádků řeckým písmem).
 • V Egyptě je nejdůležitější součástí stravy jejich arabský chléb.
 • V Egyptě se nachází nejstarší toaletní deska na světě, která je starší více než 3000 let.
 • Místním jazykem je arabština.
 • V Egyptě se platí egyptskou librou.
 • Na tržištích vždy smlouvejte. Smlouvání patří mezi základní rysy místního obchodu.
 • Kvůli vysokým teplotám je vždy dobré nosit u sebe vodu. Ne vodu z kohoutku, která může být zdrojem zdravotních potíží. Vždy jen balenou.
 • Vysoké teploty i místní strava mají vliv na fenoménu zvaném faraonova pomsta. Mnoho lidí má potíže s trávením a trápí je při pobytu průjmy.
 • Jídlo je v Egyptě velmi pestré. Najdete zde pochutiny mnoha různých kultur (arabské, řecké, turecké i kultury z Přední Asie).
 • Národním sportem je zde fotbal, ovšem v poněkud vyhrocenějším podání než jsme zvyklí.
 • Luxusní hotely nabízí turistům veškerý komfort i dobré bezpečnostní podmínky.

Kam za šnorchlováním a potápěním? 6 míst překypujících podmořským bohatstvím

Co zobrazuje Egyptský kříž?

Egyptský kříž se objevuje v egyptských reliéfech a malbách. Tento znak zobrazuje význam života, narození, žití apod. Často ho mají v rukou bohové a ženy, někdy i muži při činnosti, které s uvedenými pojmy souvisí.

Některé teorie hovoří o tom, že se jedná o znak spojení symbolů aktivity a pasivity. Jiné se přiklánějí k vysvětlení, že symbolizuje magickou smyčku s kouzelnou mocí. Nejobecnější teorie hovoří o tom, že kříž kombinuje pozitivní a negativní, světlo a tmu, ženu a muže nebo život a smrt.

Egypt rady na dovolenou

Chystáte-li se na dovolenou do Egypta, jistě vás zajímají i některé praktické informace. V první řadě je tu otázka, zda budete potřebovat vízum. Do resortů Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab a Taba nepotřebujete. Pro zbytek země je nejlepší požádat o vízum na letišti. Požádat můžete i online.

Kdo cestuje s cestovní kanceláří, má to obvykle bez práce, protože ty nabízejí vyřízení víz za poplatek. Nemusíte se tak o nic starat. Jestliže chcete ušetřit, musíte si vše vyřídit osobně. Na cestu také potřebujete pas, který má platnost ještě alespoň šest měsíců od konce pobytu v Egyptě. Při žádosti online to musí být osm měsíců od žádosti. Víza existují 30denní bez možnosti opakovaného vstupu a 6měsíční s možností opakovaného vstupu.

Doprava do Egypta

Egypt je letecky velmi dobře dostupný a obecně se dá říct, že v zemi budete za pár hodin. I proto je velmi oblíbenou destinací pro turisty z České republiky.

Počasí v Egyptě

Egypt je jedno z nejsušších míst na Zemi a tomu odpovídají i místní teploty. Přes 300 dní v roce je zde slunečno, léta jsou horká a zimy mírné. Srážky se objevují spíše na mořském pobřeží. Zima v zemi probíhá od 15. listopadu do 15. března, první léto začíná 15. března a končí 15. července a druhé léto začíná 15. července a končí 15. listopadu. Kdy do Egypta vyrazit? Pokud chcete užívat pláže a koupání, jsou lepší teplejší měsíce. Kdo se vydává hlavně za památkami, užije si je více v chladnějších měsících. Pamatujte na to, že v létě se teploty mohou vyšplhat přes 40 °C, což už příliš příjemné teploty nejsou. V zimních měsících se teplota pohybuje v průměru kolem 25 °C, v letních kolem 35 °C a víc.

Kam na dovolenou do Egypta? Vyrazte se potápět s delfíny

Suvenýry z Egypta

Jaká by to byla dovolená bez suvenýrů. A tím nemyslíme žádné nemoci nebo brouky, které si domů přivezete v zavazadlech. V Egyptě mezi oblíbené suvenýry patří pravý papyrus s motivy staré říše, bohů i krajin země. Kvalitní papyrus vydrží velmi dlouho a můžete si ho nechat i zarámovat. Oblíbené jsou i alabastrové výrobky, které zobrazují typické znaky (soška skarabea, královna Nefertiti, bůh Anubis apod.). A velmi levné, ale zato kvalitní, zde můžete sehnat parfémy. Koncentrované esence se vyrábí přímo z rostlin a neobsahují alkohol. Prodávají se za skvělé ceny a vydrží vonět dlouho a krásně.

Egypt je země s obrovskou a dlouhou historií. Fascinuje turisty i badatele po celá staletí a stále si dokázal uchovat mnohá svá tajemství. Zkuste je odhalit a naplánujte si svou další dovolenou právě zde.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Dovolená v Egyptě. Co navštívit a proč nabízí mnohem víc než jen pyramidy