Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Eyreovo jezero v Austrálii proměňuje déšť do oslnivé duhy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 9. 2018

Opravdu se nejedná o optický klam. Bláznivě zářivé barvy tohoto jezera v Austrálii jsou naprosto přirozené.

Déšť se zde vyskytuje jen zřídka. Když už ale přijde, přemění se vyprahlé slané jezero na velkolepou vodní oázu s pozoruhodným spektrem barev od akvamarínové až po růžovou a jasně bílou.

Eyreovo jezero – kde leží?

Eyreovo jezero (anglicky Kati Thanda-Lake Eyre) je slané jezero v Jižní Austrálii, které nemá odtok. V Austrálii je největším jezerem. Leží na suchém pouštním místě a jeho rozloha činní 15 000 kilometrů čtverečních. Jeho maximální hloubka dosahuje až do 20 metrů. Nachází se 12 n pod úrovní mořské hladiny.

Vodou se jezero plní jenom v létě, kdy do něj v určitých časových intervalech ústí několik řek. Ze severu Werburton a Macuba, z jihu Warriner, Margaret, Stuart, Gregory a Frome a ze západu Neales, Davenport a Douglas. Po zbývající část roku se mění na slanisko. Jen málokdy je v něm voda a kvůli oblasti s nízkým výskytem srážek je jezero většinu času suchou slanou pánví. Solná kůra může být i metr silná.

Eyreovo jezero je ještě spolu s dalšími menšími jezery i okolní krajinou součástí národního parku Lake Eyre National Park. Na základě úmluvy místního australského obyvatelstva z kmene Arabana a vládou byl park přejmenován na Kati Thanda-Lake Eyre National Park v roce 2013. V jižní části jezera se nachází Huntův poloostrov a Brooksův ostrov a ty spolu s okolím vytvářejí přírodní rezervaci Elliot Price Conservation Park.

Zážitek, který přijde jen jednou za čas

Pouštní jezero je nejnižším bodem na kontinentu. K jeho zaplavení dojde přibližně jednou za tři roky až deset let, ale jen do určité výšky. K úplnému zaplavení pak dojde pouze třikrát každých 160 let.

Proč ale vznikají vícebarevné odstíny? Může za to voda, která zředí sůl a rostou na jezeře řasy. Tento rok voda jezero zaplavila kvůli tropickým dešťům v Queenslandu.

Jezero ihned obklopili turisté a fotografové, aby tuto neuvěřitelnou podívanou mohli obdivovat a zdokumentovat. Nikdo totiž neví, jak dlouho zůstane zaplavené. Pro některé osoby to může být zážitek, který uvidí jen jedenkrát za život a víckrát k němu příležitost nedostanou.

Když do jezera začne téct voda, objevuje se také život. Kolem jasně zbarvené vody jsou ve velkém vidět třeba pelikáni. A po nějakou dobu z něj profitují i cestovní kanceláře a místní průvodci. Jestli někdy budete mít tu možnost, rozhodně si fascinující zážitek nenechte ujít.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eyreovo jezero v Austrálii proměňuje déšť do oslnivé duhy