Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Hodonín je významným centrem slovácké kultury. Navštivte lázně, Masarykovo muzeum, zoo nebo Svatovavřinecké slavnosti

Město Hodonín se nachází v Jihomoravském kraji. Leží na řece Moravě poblíž hranice se Slovenskem. Toto město je významné tím, že dříve bylo okresním městem, v roce 2021 v Hodoníně řádilo tornádo, narodil se zde prezident T. G. Masaryk, jsou tady lázně a také bývalý zámek, v němž se dnes nachází muzeum. Město dokonce proslavila i písnička V Hodoníně za vojáčka mňa brali. Hodonín je významným centrem slovácké kultury a má velmi bohatou a pestrou historii. Jaká místa si nenechat ujít a co ještě navštívit v okolí?

Historie Hodonína a jeho hradu

Místo dnešního Hodonína v okolí řeky Moravy bylo osídleno již v dávných dobách. Touto oblastí totiž vždy vedla důležitá cesta z Prahy do Uher. Od 11. století zde bylo strážní hradiště, první město a gotický hrad pak údajně založila královna Konstancie, manželka krále Přemysla Otakara I., a to v roce 1228. V roce 1301 do Hodonína na pozvání krále Václava II. přicestovala uherská šlechta, protože právě Václav II. byl nově zvolen i uherským králem. V roce 1327 se v Hodoníně dohodl sňatek syna Karla IV. Zikmunda s uherskou princeznou Marií. Hodonínský hrad byl důležitým Zikmundovým centrem na cestě do Uher. V době husitských válek jej ale ovládli husité a podnikali odtud výpravy do Uher, koncem 15. století pak hrad převzala šlechta.

16. století přineslo přestavbu hradu na renesanční zámek. Nový zámek v barokním slohu vznikl v roce 1642 za doby vlastnictví pánů z Oppersdorfu a ve 40. letech 18. století se po požáru zámku o další významné úpravy snažili Lichtenštejnové, kteří z něj udělali lovecký zámeček. V 17. století město Hodonín utrpělo vlivem válek velké ztráty, již v roce 1605 Hodonín vypálili uherští povstalci, pak v roce 1742 město zase dobyla pruská armáda. Další osudy šlechtického sídla byly zpečetěny a do dnešní doby se jako zámek přístupný veřejnosti celý nedochoval. Osud s ním měl zcela jiné plány. To bývalý barokní zámeček ze 17. století, který postavili Oppersdorfové dnes slouží jako Masarykovo muzeum.

Ze zámku továrna na tabák a další průmyslový rozvoj v 19. století

V roce 1762 koupil panství i s původním šlechtickým sídlem manžel Marie Terezie, František Štěpán Lotrinský, který zde nakonec zřídil továrnu na tabák, hrad tak postupně zanikal a jeho poslední zbytky přestaly existovat roku 1914. Z původního šlechtického sídla se stala továrna, navíc ještě před továrnou na tabák zde byla na konci 18. století textilní továrna. Původní vzhled si zachovaly jen hospodářské budovy naproti této továrně na tabák. 19. století bylo jinak kromě výrazného rozvoje průmyslu pro město bouřlivé a ničivé, ruská armáda prchající po bitvě u Slavkova jej rabovala dopouštěla se na lidu násilností. Později město zasáhlo i pruské povstání.

Továrna na tabák byla založena v roce 1783. Na základě patentu Josefa II. jí byl udělen tabáční monopol. Tabáková továrna se tak stala důležitým průmyslovým střediskem v Hodoníně a zaměstnávala spoustu lidí. Byla to však dřina a pracovalo se 12 hodin denně. A samozřejmě zde i pracovaly děti. Tato tabáková továrna má svou rozsáhlou historii napříč oběma světovými válkami, svou činnost nakonec ukončila v roce 2006. V současné době areál vlastní firma Sklady Hodonín a pronajímá sklady a kanceláře, které jsou ještě v poměrně dobrém stavu.

Hodonínský cukrovar a jeho historie

V Hodoníně byl ale zřízen i cukrovar, a to v roce 1865 vídeňským velkoobchodníkem Stummerem. Druhý cukrovar byl postaven v roce 1886 firmou Bratři Redlichové. Ti koupili první cukrovar, sloučili oba cukrovary dohromady a začali s výrobou cukru ve velkém. Na jeho místě po zbourání v roce 1986 dnes stojí obchodní centrum Cukrovar. Vzpomínkou je jen původní padesát metrů vysoké silo na cukr. Kdysi zde stála i novobarokní Redlichova vila z konce 18. století, kterou navštěvoval skladatel Gustav Mahler a spousta dalších představitelů kultury té doby. Bohužel tato budova byla se zbytky areálu cukrovaru v roce 2004 zbourána.

Lázně Hodonín

V Hodoníně dnes pečují o své návštěvníky lázně, které byly založeny v roce 1985. Přírodním léčivem je jodobromová solanka, jejíž zdroje se vyskytují v blízkém okolí. Lázně se zaměřují na léčbu pohybových onemocnění, především zánětlivých a degenerativních onemocnění páteře, poúrazových stavů, neurologických onemocnění a podobně. Nechybí nabídka sportovních aktivit, krytého i venkovního bazénu, kavárenského posezení a bohatý kulturní program. Lázněmi prochází i naučná stezka nazvaná Po stopách T. G. Masaryka.

Muzeum T. G. Masaryka a Muzeum naftového dobývání

Významným centrem kultury a historie je Masarykovo muzeum, které bylo vybudováno z pozůstatku bývalého zámečku. Uvádí se tedy pro pořádek, že zámky v Hodoníně byly dva. Z původního hradu a přestavěného renesančního zámku byla pak vybudována továrna na tabák, z další části přestavěného zámku v 17. století bylo vytvořeno dnešní muzeum. Toto muzeum bylo založeno v roce 1923 a od té doby letos uplynulo 100 let. Kromě další pestré programové nabídky je zajímavostí stálá expozice týkající se zdejšího rodáka, prezidenta Masaryka, podle něhož je také muzeum pojmenováno.

Zájemci si mohou prohlédnout celou řadu zajímavých předmětů, například kovadlinu z dílny, kde se Masaryk učil kovářem, Masarykův klobouk nebo repliku jeho oblíbeného jezdeckého oděvu včetně bot a kufru. K vidění je i spousta dokumentů, fotografií, kreseb nebo karikatur.
Město zdobí také unikátní socha T. G. Masaryka, kterou v roce 1931 vytvořil akademický sochař Alois Bučánek. Původní Masarykův rodný dům byl zbořen již v 19. století, ale připomíná jej pamětní deska.

Dalším zajímavým místním muzeem je také Muzeum naftového dobývání a geologie, které je jediné takové v naší republice.

Další hodonínské památky a možnosti zábavy

Z dalších hodonínských památek si nenechte ujít Dům umělců z počátku 20. století, který je sídlem Galerie výtvarného umění, spoustu historických budov, park na místě starého židovského hřbitova s nezaměnitelnou atmosférou, kde se pohřbívalo do roku 1920, náhrobky ale byly samozřejmě přemístěny již do nového židovského hřbitova. Na Masarykově náměstí je kostel svatého Vavřince z 18. století, stará historická radnice, morový sloup a kaple svatého Kříže. Z věže radnice každý den třikrát zazní zvonkohra a oblíbenou turistickou atrakcí je i Zpívající fontána umístěna mezi kostelem a radnicí.

Především děti může potěšit zoologická zahrada v městské části Bažantnice, kde je k vidění i mořský svět a terárium pro žraloky, murény a krokodýly. Na zoo navazuje přírodovědná stezka Dúbrava. V Hodoníně je ale i spousta možností sportovního vyžití a též skvělé Centrum vodní turistiky nebo Paintballpark. Začátkem srpna se ve městě konají velkolepé Svatovavřinecké slavnosti s mnoha trhy, bohatým kulturním programem a přehlídkou místního folkloru.

Tipy na výlety v okolí Hodonína

Další skvělé tipy na výlety v blízkosti města Hodonína jsou poměrně pestré. V prvé řadě vás může zaujmout Slovanské hradiště v Mikulčicích, které bylo mnohokrát archeologicky zkoumáno. Z nedalekých hradů a zámků můžete navštívit zámky Milotice a Strážnice, zámeček Pohansko v Lednicko-valtickém areálu, tamtéž i Minaret a Janův hrad, dále spoustu naučných stezek a rozhleden v okolí, kterých je opravdu nespočet a ujít byste si neměli nechat Bylinkový ráj v Čejkovicích.

Čím jsou zajímavé Čejkovice? Bylinkami, templáři i domkem T. G. Masaryka

Prohlédnout si můžete Bylinkovou zahradu svaté Hildegardy, Vyhlídku na výsluní a výrobnu firmy Sonnentor, určitě od nich znáte celou řadu produktů, například čajů nebo koření. Na tomto místě se také pořádá řada zážitkových kurzů a akcí a můžete si zde vychutnat i lahodný čaj přímo ze zahrádky, a to v místním čajovém salonu či kavárně. Nechybí ani domácí limonáda a zákusky.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, hodoninsky.denik.cz, hrady.cz, laznehodonin.cz, masaryk.info

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hodonín je významným centrem slovácké kultury. Navštivte lázně, Masarykovo muzeum, zoo nebo Svatovavřinecké slavnosti