Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Hořovice – město cvokařů obklopené přírodou a zámky

Petr Gorás

Petr Gorás

9. 2. 2022

Hořovice jsou malým městem ve Středočeském kraji, na půl cesty mezi Prahou a Plzní. Anebo ještě jinak: Hořovice naleznete přesně mezi chráněnými krajinnými oblastmi Křivoklátsko a Brdy. Kromě blízké přírody zde naleznete především honosný barokní zámek, jehož prohlídka vám zabere nejmíň tři hodiny. Za zmínku ale stojí i pohnutá historie zchudlých cvokařů a cvočkářů.

Starý zámek a Muzeum Hořovicka

Pomineme-li prehistorické a keltské osídlení, základ dnešních Hořovic vzniknul nejméně v 10. století. Z původních staveb tu však téměř nic nezbylo, protože si Hořovice prošly za svou historii až nezvykle mnoha požáry. Město totiž zasáhly požáry v roce 1540, 1590, 1624, 1639, 1690 a nakonec 1694. Jen si to představte – v každé generaci tu byli lidé, kteří nějaký ten požár buď sami zažili, nebo jej znali z vyprávění rodičů a prarodičů. Ačkoli tu však hodně hořelo, původ názvu obce s tím nesouvisí.

Zmínky o Hořovicích jsou doloženy již od 13. století a předpokládá se nějaký zakladatel jménem Hoř či Hora. Z té doby totiž máme zmínky o místní tvrzi, která později patřila králi Václavu IV. a předpokládá se tu i narození „husitského krále“ Jiřího z Poděbrad.  Na konci 15. století pak tuto původní gotickou tvrz přestavěli na zámek, kterému se zde říká „Starý zámek“.

Dnes ve starém zámku můžete nalézt Muzeum Hořovicka. Expozice muzea se kromě „klasických“ přírodovědných a vlastivědných výstav specializuje i na historii místního brdského lesa, a především pak na místní tradiční řemeslo – cvočkářství. V zámku také naleznete informační centrum, kam si můžete zajít pro turistické mapy, nebo třeba jen pro radu.

Cvokařská horečka

S minulostí Hořovic je úzce spjato jedno řemeslo, které zde svého času vykonávala spousta obyvatel – hřebíkářství, případně cvočkářství či cvokařství. Vyráběly se tu hřebíky a cvoky velké i malé, pro boty i kopyta, na šindele i podlahy… Člověk by ani netušil, kolik druhů hřebíků vůbec existovalo. Počátky místního řemesla se datují už někdy od začátku 18. století a zaměstnávalo celé Hořovicko.

I když jde zdánlivě jen o „pouhé“ hřebíky, jednalo se o velice namáhavou kovářskou práci, která kdysi měla svou hrdost a uznání. Svého času se odsud hřebíky vyvážely do celého Rakousko-Uherska i za hranice. Teprve až když se v polovině 19. století vlivem průmyslové revoluce začaly některé druhy hřebíků a cvoků vyrábět ve velkém v továrnách, cvočkářství přestalo vynášet a cvočkaře zasáhla velká bída.

O tomto podivuhodném řemesle a jeho historii na Hořovicku se pak můžete více dozvědět ve zmiňovaném hořovickém muzeu, kterému věnuje stálou expozici. A jen tak pro zajímavost, po řemesle se jmenuje i místní hokejový klub – HC Cvočkaři Hořovice.

Hořovický Nový zámek

Ze všech pamětihodností tu přitahuje pozornost především velký barokní zámek, vystavěný na přelomu 17. a 18. století. Prohlídky interiéru s průvodcem se zde konají od dubna do října. Zámek je poměrně obrovský a nabízí celkem tři prohlídkové okruhy, které dohromady zaberou na dvě a půl hodiny. Celoročně také můžete navštívit zámeckou zahradu.

V prvním i druhém okruhu můžete vidět vznešené salóny a sály, knihovny, ložnice i zázemí služebnictva. Rozdíl spočívá především v tom, že zatímco první okruh vás provede částmi zámku, které si zachovávají historičnost 18. a 19. století, druhý okruh vás provede po moderněji upraveném křídle. Poslední sídlící šlechticové jej totiž zařídili podle svého vkusu krátce po 1. světové válce, tedy před rovnými sty lety.

A pak je tu ještě třetí prohlídkový okruh. Ten je koncipován jako výstava historických hraček, s kterými si kdysi hráli malí šlechticové. Je tu vše od miniaturního nádobí a porcelánových panenek až po všemožné stavebnice a modely. Místní chloubou je především dům pro panenky ze 17. století, ale i obrovský funkční model kolejiště starý sto let.

Žebrák i Točník byly hrady krále Václava IV. s moderním topením. Navštivte místo, kde se točí pohádky a jsou tam medvědi

Hrady a zámky v okolí

Jen asi 6 km na sever od Hořovic se nachází Žebrák a Točník, bývalé hrady Václava IV. Nachází se od sebe jen půl hodiny chůze a lze je navštívit a prozkoumat volně na vlastní pěst i s komentářem průvodce. Na oficiálních stránkách hořovického kulturního centra si můžete stáhnout pěší trasy, které vás sem z Hořovic spolehlivě dovedou. Navíc právě u těchto zřícenin začínají nádherné křivoklátské lesy, které rozhodně stojí za výlet.

Nedaleko odsud je i Zámek Zbiroh, který mimo jiné slouží i jako hotel. Kdysi v něm sídlili Přemysl Otakar II. či císař Rudolf II. Později tu bydlel například i náš světoznámý malíř Alfons Mucha, který zde několik let pracoval na Slovanské epopeji. Mimochodem zde měl prsty i v založení místní zednářské lóže. A v době protektorátu zde zase nacisté měli provádět jakési rituály.  Více se této zajímavé historii zámku můžete dozvědět při prohlídce a mimo jiné si zde můžete prohlédnout výstavu Muchových fotografií a zednářský salonek.

Zdroje: mkc-horovice.cz, mesto-horovice.eu, cvočkařství na Hořovicku, zamek-horovice.cz

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Hořovice – město cvokařů obklopené přírodou a zámky