Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Hrad Střekov. Zřícenina v Ústí nad Labem, kterou navštívil i Goethe

Střekov je už dnes zřícenina hradu v Ústí nad Labem. Pozůstatky hradu se nacházejí na skále nad pravým břehem Labe ve Střekově – jen kousek od centra města. Rozhodně je to skvělý tip na rodinný výlet, tak neváhejte! Ke Střekově se také váží zajímavé pověsti, a pokud uvažujete o sňatku, může být právě zřícenina hradu Střekov tím pravým místem pro vaši svatbu.

Hrad Střekov a jeho historie

Hrad Střekov je kulturní památka od roku 1963. Jeho historie je poměrně bohatá. Střekov založil nejspíše panovník Jan Lucemburský, který hrad nechal postavit pod vedením Pešíka z Veit mile.  Hrad Střekov měl sloužit k ochraně labské plavby. Až do 15. století pak Střekov patřil rodu Vartenberků a dále se na hradě vystřídala celá řada majitelů. V 16. století byl hrad přestavěn v gotickém slohu. Nejznámějšími majiteli Střekova však byli Lobkovicové, kteří hrad drželi od 16. století až do konce 2. světové války. Poté se znovu stali majiteli Střekova až v roce 1992, kdy jim byl hrad v restituci vrácen.

Lobkovicové v minulosti na hradě Střekov nebydleli, ale udržovali jej tak, aby nechátral a byl obyvatelný. V době romantismu už byl Střekov poctěn návštěvami turistů, romantiků i tehdejších umělců. Z důvodu narůstajícího turismu byla tehdy zřízená na Střekově restaurace, která byla založena v roce 1830. Na počátku 20. století pak probíhala na zřícenině hradu Střekov rekonstrukce.

Zříceninu Střekov navštívil i Goethe

Z romantických umělců hrad Střekov navštívil například básník Johann Wolfgang Goethe, hudební skladatel Richard Wagner, který zde našel inspiraci pro svou operu Tannhäuser, nebo malíř Adrian Ludwig Richter. Z našich umělců Střekov poctil svou návštěvou třeba Karel Hynek Mácha, který byl ostatně návštěvami různých hradů a zřícenin pověstný.

Svatba na Střekově a kdy můžete hrad navštívit

Hrad Střekov se těší na vaši návštěvu v letní sezóně od dubna do října a můžete si prohlédnout také různé expozice a repliky historických zbraní. Kromě toho se na Střekově, jako na každém hradě, konají různé kulturní akce nebo hudební festivaly. V prostorách bývalé kovárny můžete navštívit restauraci. Ničím neobvyklým není ani svatba na Střekově.

Svatba na hradě může být velice romantická a Střekov je v Čechách rozhodně oblíbené místo, kde můžete uzavřít sňatek nebo registrované partnerství.

Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách

Hrad Střekov a pověst o dívce, co skočila ze skály

Protože se zřícenina hradu Střekov nachází na skále nad řekou Labe, vznikaly také pověsti vážící se k hradu v souvislosti se skálou. Jak už to tak totiž bývá, pokud jde o skály, často z nich někdo v zoufalství skočí či v nich tragicky nešťastně zahyne. Nejinak tomu bylo i v případě Střekova. Matylda – dcera pána z Vrabince – údajně zabránila loupežnému rytíři Jakubovi ze Střekova, aby zabil jejího otce. Jakub však žádal výměnou za život otce Matyldy ji – a přál si, aby se stala jeho ženou. Jakub se chtěl pomstít rytířům, kteří jej nepustili na turnaj díky jeho špatné pověsti a napadl hrad pána z Vrabince.

Matylda se ocitla v pravý čas na pravém místě a zachránila svému otci život. Dívka se však sňatkem obětovala a rytíř Jakub se k ní choval krutě. Jakubova žena se proto časem zamilovala do podkoního. Jakub tomu však učinil rychlou přítrž a nechal podkoního vyhladovět k smrti ve sklepě. Když Jakub zabil ještě ke všemu i bratra Matyldy, pohár trpělivosti jí přetekl a rozhodla se ukončit svůj život plný utrpení skokem ze skály. Verzí příběhu ale existuje více. Podle jiné verze Matyldu ze skály shodil Jakub poté, co vysvobodila svého bratra ze sklepení, anebo jí otec vybral Jakuba za muže, když přitom milovala podkoního – a ze skály do Labe tak skočila z nešťastné lásky.

Po Matyldině smrti prý okolní rytíři dobyli Střekov, Jakuba poslali do rukou kata a Matylda prý na Střekově straší jako bílá paní. Od té doby na skále rostou a krásně kvetou žluté kvítky tařice skalní, které prý připomínají dlouhé plavé Matyldiny vlasy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hrad Střekov. Zřícenina v Ústí nad Labem, kterou navštívil i Goethe