Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jak správně fotit na dovolené. 9 tipů pro skvělé snímky

I vy si můžete z dovolené přivézt kromě suvenýrů skvělé cestovatelské fotky, ze kterých dýchá atmosféra exotiky a na kterých je jasně vidět, o co jde. Jak správně fotit na dovolené?

To jsme my na pláži, to jsme my na trhu, to jsme my pod vodou s rybama…a co takhle zkusit něco nového, co bude vaše kamarády doma opravdu bavit?

Jak správně fotit na dovolené

Chystáte se sdílet fotky na blogu nebo je použít při prezentaci zážitků veřejnosti při přednášce? Někdy to chce prostě cvaknout ve správnou chvíli a jindy musíme parádní fotce trochu pomoci. Každopádně nezáleží zase tolik na použitém aparátu, skvělé snímky můžete pořídit i mobilem – stačí vědět, jak na to.

Špatné počasí – super fotky

Neodcházejte z pláže, když prší. Na koupání to možná není, ale můžete pořídit snímky plné barev. Déšť a sníh jsou super pro vytvoření výjimečné atmosféry. Pokud navíc fotíte nějakou osobu, bude se tvářit daleko přirozeněji, protože si bude daleko více všímat přírodních podmínek než vašeho zařízení.

Taky mraky můžou za nepříznivého počasí vytvořit zajímavé útvary a hrát všemi barvami – proto vykročte alespoň na terasu hotelu a foťte, co to dá.

Buďte voděodolní

Waterproof, neboli vodě a vlhkosti odolný obal, vám může pomoci s fotkami tam, kde byste si jinak svůj telefon zničili. Plastovou pomůcku pořídíte za pár desítek korun i v zahraničí a můžete fotit pod vodou nebo aspoň na lodi.

Vaše fotky tak získají život – foťte, jak voda cáká na pozadí zlatavých hor, jak si vaše přítelkyně užívá ve vlnách, nebo když se moře rozdivočí ve chvíli, kdy jste si naplánovali klidnou projížďku na dřevěném voru.

Foťte místní

Nic nemá takovou moc jako fotografie místních lidí. Když uvidíte objekt vaší fotografické touhy, jednoduše se zeptejte. Většinou nebudete mít problém, případně si osoba za fotku v turistické oblasti vyžádá nějaký ten bakšiš…vy ale chcete skvělou fotku, a za ni můžete i zaplatit…

Ať je v tom akce

Není nic lepšího než vyprávět fotkou příběh. Když už fotíte na ovocném trhu, nezaměřujte jen ovoce, ale taky prodejce, jejich výrazy při pokřikování, úsměv, když prodají, soustředění při vážení a krájení…denní činnosti jsou pro foťák potěšením.

Komponujte jako profík

Kompozice je klíčem ke skvělým fotkám. I neprofesionální fotoaparáty umožňují rozdělení celého záběru na třetiny. Uvědomte si, co fotíte, a objekt umístěte do osy nejlépe vpravo dole nebo vpravo nahoře, vlevo dole a vlevo nahoře. Je to mnohem zajímavější. než snímat objekt vždycky uprostřed záběru.

Využijte všechny možnosti

Máte s sebou go-pro? Tak ho vyhoďte do vzduchu se spuštěnou samospouští – vznikne akční fotka. Další možností je přilepit ho k čepici na hlavě, k veslu převozníka, přivázat na k pasu, když jdete nějaký pochod.

Jak správně fotit na dovolené? Buďte jiní

Milenci pod Eiffelovkou, Socha svobody, selfie v restauraci…už jste to někdy viděli? Nejspíš máte podobných fotek plný facebook. A co takhle pořídit netradiční fotku, kterou vám kámoši lajknou ne ze slušnosti, ale protože se jim fakt líbí?

Vyfoťte sami sebe v místní hromadné dopravě, vyfoťte modlící se bezdomovkyni…zkrátka zachyťte něco netradičního.

Využívejte rámů

Okna, tunely, vstupy a dveře – to všechno jsou záležitosti, které můžou obohatit vaše fotky. Postavte si objekt (děti, přítelkyni, kamarády…) do rámu (nebo napravo, nalevo od rámu) a získáte netradiční pojetí.

Čtěte také: 7 důvodů, proč z vás cestování udělá lepšího člověka

Sledujte linie

Každá fotka s liniemi je pro oko harmonická. A tak můžete vytvořit skvělou fotku s dráhou metra, polní cestičkou nebo vyskládaným ovocem. Hrajte si a získáte parádní kompozici.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak správně fotit na dovolené. 9 tipů pro skvělé snímky