Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak správně nastavit sedlo na kole. Máme jednoduchý návod

Adéla Lišková

Adéla Lišková

10. 7. 2016

Přicházející teplé počasí přímo vybízí k výletům do přírody i za památkami. Pokud vyrážíte poznávat krásy okolní krajiny na kole, pak byste měli věnovat zvýšenou pozornost jedné věci – nastavení správné výšky sedla. Jak nastavit sedlo na silničním kole a proč je to tak důležité?

Správné nastavení výšky sedla patří mezi cyklisty k nejvíce diskutovaným otázkám. Při občasných krátkých vyjížďkách si špatně nastaveného sedla možná nevšimnete, ovšem na delší cyklotúře jistě zaregistrujete problémy.

Správná výška sedla – proč je důležitá

Pokud budete mít sedlo nastavené příliš vysoko, po určité době jízdy vás začnou bolet záda. Jestliže budete mít sedlo naopak příliš nízko, moc toho neujedete, jelikož se vám bude špatně šlapat. Špatně nastavené sedlo však nejen sníží váš výkon a znepříjemní vám jízdu, ale může vám také zanechat vzpomínku v podobě poškození pohybového aparátu. Jak tedy správně nastavit sedlo u kola, abyste problémům předešli?

Jak správně nastavit sedlo na kole

Abyste mohli správně nastavit sedlo u kola, je důležité mít adekvátně velké kolo. Příliš velké kolo je špatně ovladatelné, příliš malé kolo zase omezuje v pohybu. Jestliže jste si vybrali adekvátně velké kolo, můžete přistoupit k nastavování výšky sedla.

Jak nastavit výšku sedla na kole – laicky

Obvyklý postup, jak nastavit sedlo u kola, je následující:

  • Opřete se vnitřní stranou podpaží o sedlo a natáhněte ruku směrem k řídítkům
  • Konečky prstů by měly být namířené do středu řídítek, přičemž ruka by měla být ve vodorovné poloze – pokud to tak není, posuňte sedlo do adekvátní výšky
  • Po tomto rámcovém nastavení byste měli polohu sedla ještě zpřesnit – nasedněte si tedy na sedlo a jednu z klik otočte do spodní úvratě tak, aby byla v rovnoběžné poloze k sedlové trubce
  • Poté se jednou nohou opřete o pedál, přičemž noha by měla být mírně pokrčená – pokud tomu tak není, polohu sedla upravte do adekvátní výšky

Častou chybou bývá, že lidé sedlo nastavují tak, aby byla noha natažená, v tom případě si však sedlo nastavují neadekvátně vysoko. Při jízdě na kole by se vaše pánev neměla překlápět ze strany na stranu, to se ale přesně děje v případě, že je sedlo nastavené příliš vysoko. Sami to při jízdě na kole patrně nepoznáte, ovšem pozorovatel to vidí docela jasně – pokud tedy chcete mít správně nastavené sedlo, požádejte někoho, aby vás při jízdě na kole sledoval.

Jak nastavit sedlo kola – vědecky

Postup nastavování sedla z předchozího odstavce můžete použít u jakéhokoliv bicyklu, ať už nastavujete své staré kolo, půjčené kolo, anebo zcela nové kolo. Drtivá většina neprofesionálních cyklistů se s ním spokojí, nicméně pro fajnšmekry existují i vědečtější metody, jak nastavit sedlo kola.

Jednou z nich je metoda úhlu – pokud se jednou nohou opíráte o pedál, přičemž šlapka je úplně dole, měl by se úhel v koleni pohybovat mezi 25 a 35 stupni. Jen takové nastavení sedla prý maximalizuje potenciální výkon cyklisty a zároveň minimalizuje zátěž svalů, vazů a dalších tkání. Cyklisti s problémy s Achillovou šlachou by pak měli volit úhel spíše blíže 25 stupňům.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Jak správně nastavit sedlo na kole. Máme jednoduchý návod