Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak vybrat správný turistický batoh?

Výběr správného batohu je podstatnou součástí každé cesty. Koupíte si moc velký a budou vás bolet záda. A co se stane, když si vyberete moc malý, o tom asi nemusí být řeč. U objemu to ale nekončí. Stejně důležitá je například volba materiálu. Stručně řečeno, je toho spousta, na co je potřeba si při koupi turistického batohu dát pozor.

Abyste nestrávili výběrem batožiny déle, než výstupem na Štrbské pleso, dali jsme vám dohromady seznam kritérií, které stojí za to si pohlídat:

Voděodolný materiál – Váš batoh nemusí být 100% vodotěsný, nějakou tu přírodní spršku by ale vydržet měl. Dbejte proto na to, aby byl vyroben z polo – voděodolného materiálu, který ochrání vaše věci před navlhnutím například během mrholení.

Mnoho batohů koupíte s přídavnou plachtou, kterou můžete použít v případě silnějšího lijáku. Hledejte látku, která je pevná, ale zároveň lehká. I když na ni vylijete sklenici vody, neměla by nic propustit skrz. Nezachrání vás před přívalovými lijáky a monzuny, ale před normálním deštěm budou vaše věci v bezpečí. Materiál by navíc neměl zůstat mokrý příliš dlouho, aby nezatuchl.

Uzamykatelné zipy – Dva oddělené zipy, které můžete zamknout dohromady, to je to, co chcete. Ani ne tak proto, aby vám někdo na horské chatě nebo v hostelu nevybrakoval zásoby spodního prádla, zamykání se hodí především během cestování nejrůznějšími dopravními prostředky. Vlakem počínaje a letadlem konče.

Více částí – Dobrý batoh se musí skládat z několika dílů. Jedna kapsa nestačí. Jen tak můžete své věci logicky rozdělit na menší části, ke kterým budete mít snazší přístup. Rychleji pak cokoli najdete, aniž abyste museli předtím všechno vysypat na hromadu. Oblečení například ubytujete v hlavní, největší části, spacák, deštník a sandále v horní kapse a boty v odděleném prostoru, aby se od nich všechno neušpinilo.

Vnitřní výztuž – Většina batohů má v současné době vnitřní výztuž, což znamená, že jejich podpůrná konstrukce je ukryta uvnitř. Nicméně stále je ještě možné koupit batohy s vnější výztuží, u kterých je konstrukce oddělena od látky a poměrně výrazně přečnívá. Ano, jsou to ty krosny, které jste viděli ve filmech o dobrodruzích, jež křižovali Evropu v 70. letech. Ony a jejich velká, neohrabaná, kovová konstrukce. Tak těm se vyhněte velkým obloukem a rozhodně si pořiďte batoh s vnitřní výztuží. Tak za prvé, lépe vypadá. Zároveň neriskujete, že se vám trčící tyče za něco zachytí. A v neposlední řadě, vaše krosna bude užší, skladnější a praktičtější. Vnitřní konstrukce je navíc vyrobena z hliníku, nebo pevného plastu, takže je lehčí a zároveň poskytuje vašim zádům dostatečnou oporu.

Batoh Gregory

Batoh Gregory

Polstrovaný bederní pás – Většinu váhy, kterou si naložíte na záda, stejně odnesou vaše boky. Abyste jim ulevili, pořiďte si batoh s bederním pásem. Ten pomůže rozložit hmotnost rovnoměrně po celých zádech, sníží nadměrnou zátěž a předchází s ní souvisejícím problémům. Měl by být nastavitelný, aby jste si ho mohli utáhnout pro extra podporu.

Polstrované ramenní popruhy – Aby jste si ještě více ulehčili od nákladu, chtějte polstrované ramenní popruhy. Váha všech vašich věcí totiž bude tlačit právě na ramena. Mekce vycpané polštářky budou klást menší nároky na vaše unavené ramenní svaly, čímž ulevíte i celým zádům. Ujistěte se, že výplň jednotlivých polštářků je tvořena vždy z jednoho kusu materiálu, takže se nebude třepit a řídnout.

Polstrovaná, tvarovaná záda – Ergonomicky tvarovaná zádová část je logicky mnohem pohodlnější, jelikož pomáhá lépe rozložit váhu a poskytuje zádům oporu. Stejný princip se používá u ergonomicky tvarovaných židlí. Pro páteř přirozeně vykrojený oblouk zabrání i následné bolesti zad. Tento tvar navíc vytvoří mezi zády a batohem prostor, který umožní proudění vzduchu. Taková malá přenosná klimatizace.

Na velikosti záleží?

Asi nejčastější kladenou otázkou ohledně batohů je: “Jaká je ideální velikost?”. Žádná taková univerzální velikost ale neexistuje. Podstatné je, aby batoh vyhovoval vašim konkrétním tělesným proporcím. Pokud je příliš velký, váha nebude správně rozložená, což může způsobit už zmíněné bolesti zad, nebo vás dokonce na ta záda převrátit. A určitě nechcete, aby vám ze zad stoupal mrakodrap. Stejně tak vám ale bude k ničemu zavazadlo, do kterého se vám nic pořádně nevejde. V každém dobrém outdoorovém obchodě by měli být schopni naplnit batoh do váhy 15 kg, abyste si mohli vyzkoušet, jak vám sedí na zádech.

Batoh Osprey

Batoh Osprey

A jak je to s cenou?

Levný turistický batoh pořídíte do 1500 Kč. Jedná se většinou o batoh střední velikosti, který můžete koupit v normálním obchodním domě. Celkově cena batohu hodně závisí na velikosti, materiálu a značce. Batohy od profesionálních výrobců outdoorového vybavení, jako je Osprey, nebo Gregory, vás přijdou samozřejmě dráž, než méně známé značky. Na druhou stranu máte jistotu, že nevyhazujete peníze oknem. A že vás váš nový batoh nezklame v té nejméně vhodné situaci, třeba někde na úpatí hor. Samozřejmě není asi nutné pořizovat si superdrahé obří batohy se speciálním polstrováním, zvonky, píšťalkami a vestavěným vrtulníkem. Tedy pokud nejste Cliffhanger. Cokoli mezi 2500 Kč a 5000 Kč bude dobrá volba.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat správný turistický batoh?