Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Javoříčské jeskyně patří mezi nejkrásnější v České republice. Kdy je navštívit?

Javoříčské jeskyně se nacházejí poblíž Javoříčka v Olomouckém kraji nedaleko Litovle. Tyto jeskyně jsou proslulé svou úchvatnou atmosférou a mají vysokou turistikou návštěvnost. Jejich krápníková výzdoba patří mezi nejkrásnější a nejbohatší v České republice. Co všechno o těchto jeskyních víme a kdy je nejlepší je navštívit?

Javoříčské jeskyně a co nabízí

Jeskyně jsou součástí Národní přírodní rezervace Špraněk kousek od obce Javoříčko. Tyto podzemní prostory vznikly tokem potoka Špraňku. Jsou dlouhé až 6 km a uspořádány do tří pater s přibližně třicetimetrovým rozdílem nadmořských výšek. Horní patro tvoří nejkrásnější krápníkovou výzdobu, nejpůsobivější krápníky jsou v Suťovém dómu, Dómu Gigantů a Pohádkových jeskyních. Nacházejí se zde také heliktity, které na rozdíl od klasický stalaktitů nerostou  typicky shora dolů. Nejznámější krápníkový útvar a symbol těchto jeskyní je sintrová záclona, která je dlouhá dva metry a půl metru široká. Střední patro je už menší a mezi patry se nachází zhruba třicetimetrová propast. Spodní patro se spíše předpokládá a odhadem by mělo být také menších rozměrů.

Historie speleologického výzkumu Javoříčských jeskyní

Z historie se dochovala informace o Svěcené díře, a sice v časopise Světozor z roku 1873 od anonymního autora. Svěcená díra stejně jako propast Zátvořice jsou známé skalní prostory na Špraňku, které byly z povrchu přístupné. Výzkumy v této oblasti prováděl revírník Vilém Švec se svým synem a lesními dělníky, který bydlel v 30. letech 20. století v javoříčské hájence. Prokopali se z povrchu jeskyně dolů a v roce 1938 objevili mohutné prostory dnešního Dómu Gigantů a posléze i další prostory Javoříčských jeskyní. Dále se kopalo, aby byly jeskyně snadněji přístupné. Dne 15. května 1939 byly Javoříčské jeskyně poprvé otevřeny pro veřejnost.

Další výzkumy se pak prováděly v letech 1949–1958. Brněnská skupina speleologů pod vedením docenta Vladimíra Panoše tehdy objevila Hlinité jeskyně a Jeskyně Míru, které byly zpřístupněny v roce 1961 a které dnes tvoří dlouhou trasu druhé poloviny prohlídky. V roce 1983 se jeskyně prozkoumávaly dále, byl odstřelen zával a objeven dnešní Panošův dóm. Později ještě Olomoucký dóm. Další velké závaly však dosud nebyly odstraněny a jeskyně se nadále prozkoumávají. V roce 2017 speleologové z Prostějova objevili Svatováclavský dóm s krápníky o délce 1,4 metru.

Javoříčské jeskyně a otevírací doba

Javoříčské jeskyně jsou přes sezónu otevřeny pro veřejnost kromě pondělka každý den včetně víkendu, a to až do 17:00 hodin. Od září se doba zkracuje, v říjnu je to pouze do 15:00 hodin. V listopadu jsou jeskyně otevřeny jen v pondělí a přes týden, počet vstupů je však omezen na dva, jeskyni je možné navštívit jen v 10:00 a ve 13:00 hodin. Celý prosinec je zavřeno a přes zimu až do dubna platí jen tyto dva vstupy přes týden, v 10:00 a 13:00 hodin. Od dubna do října pak začíná sezóna, kdy je otevřeno normálně.

Prohlídka je tak na hodinu a připravte se na to, že v jeskyni bude pořádná zima bez ohledu na roční období, a také velká vlhkost, která nemusí každému vyhovovat. Teplota vnitřních prostor jeskyní se uvádí kolem 7 až 8 °C.

Tipy na výlety v okolí

Pokud už si uděláte hezký výlet do Javoříčských jeskyní, nezapomeňte se trochu porozhlédnout po okolí. Za návštěvu určitě stojí další turistické cíle, například Mladečské jeskyně, pokud by vám to ještě nestačilo a měli byste chuť prozkoumat další podzemní prostory. Dále si určitě zajděte na nádherný hrad Bouzov.

Hrad Bouzov: Studna plná pokladů, Trojský kůň a oblíbené místo filmařů

Zdroje: wikipedie, tipynavylety.cz, caves.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Javoříčské jeskyně patří mezi nejkrásnější v České republice. Kdy je navštívit?