Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Hrad Bouzov: Studna plná pokladů, Trojský kůň a oblíbené místo filmařů

Státní hrad Bouzov na Moravě patří k nejnavštěvovanějším hradům, který mají v oblibě také filmaři. Bouzov a jeho okolí určitě stojí za návštěvu. Potěšit vás může nejen romantický areál a vzpomínky na řadu českých pohádek a filmů, které se zde natáčely, ale přitáhnout vás může třeba i tajemství bouzovské studny.

Bouzov: Hrad, kde se narodil Jiří z Poděbrad

Hrad Bouzov se nachází v obci Bouzov nedaleko Loštic na Moravě. Současná podoba hradu byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století. Hrad je pod správou Národního památkového ústavu a patří mezi nejnavštěvovanější moravské hrady a zámky.

Původní hrad pochází z období středověku. Vystřídalo se na něm více majitelů, například pánové z Vildenberka, markrabě Jošt, pánové z Kunštátu nebo Haugvicové z Biskupic. V období třicetileté války sloužil hrad jako císařská pevnost i jako vězení pro zajaté Švédy. Podle pověsti se na Bouzově narodil král Jiří z Poděbrad.

V 18. století vlastnil hrad Řád německých rytířů, který nechal Bouzov pořádně zchátrat. Na počátku 20. století byl hrad Bouzov zabaven Habsburkům a hrad byl obsazen vojáky až do roku 1923, kdy tehdejší majitel hradu arcivévoda a velmistr Řádu německých rytířů Evžen Rakousko – Těšínský odstoupil ze své funkce. V roce 1929 hrad dokonce i navštívil prezident Masaryk se svým státním doprovodem.

Bouzov a Řád německých rytířů

Řád německých rytířů odkoupil vnitřní vybavení hradu Bouzov od státu a vlastnil vzácné sbírky i interiér až do roku 1939, kdy vše bylo zabaveno jednotkami SS, které obsadily hrad a vypálily nedalekou obec Javoříčko. Údajně prý hrad Bouzov daroval A. Hitler H. Himmlerovi. Po 2. světové válce hrad Bouzov a veškerý jeho majetek připadl státu. V posledních letech se současný Řád německých rytířů, Německý řád, snaží o navrácení majetku, avšak prozatím neúspěšně.

Na přelomu 19. a 20. století provedl arcivévoda Evžen Rakousko – Těšínský přestavbu hradu Bouzov, která vydržela až do současnosti. Prostředky na rekonstrukci hradil Řád německých rytířů a hrad byl také vystavěn pro účely Řádu a náležitě vyzdoben patřičnými artefakty. Hrad byl úmyslně vystavěn tak, aby připomínal středověk.

Bouzov: Pohádky a české filmy

Pohádkový hrad Bouzov proslul jako oblíbené místo pro natáčení pohádek a filmů. Na Bouzově se natáčely například tyto pohádky a české filmy: O medvědu Ondřejovi, Třetí sudička, Kopretiny pro zámeckou paní, O Janovi a jeho podivuhodném příteli, O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Rumplcimprcampr. Z novějších pohádek to bylo Království potoků, O zakletém králi a odvážném Martinovi, Princezna a půl království a zbrusu nová pohádka Princezna zakletá v čase.

Na Bouzově se ale také natáčelo pokračování úspěšného pohádkového seriálu Arabela a oblíbená koprodukční pohádka Princezna Fantaghiro z 90. let.

Na kterých hradech a zámcích se natáčely vánoční pohádky?

Hrad Bouzov: Výlet pro celou rodinu

Cesta k hradu Bouzov je lemovaná lipami a před hradem se nacházejí dva funkční padací mosty a padací mříž, které navozují pocit té správné historické atmosféry. Kousek od mostu je umístěna významná socha Jana Nepomuckého a v předhradí stojí také kaple Panny Marie. Turisty může potěšit i rozsáhlý park s rytířským kolbištěm v areálu hradu. Na nádvoří hradu Bouzov se tradičně pořádají nejrůznější akce a jarmarky. Dobová atmosféra bývá rozhodně zajištěna. Skvělý výhled na okolí pak poskytuje 58 metrů vysoká hlásná věž.

Ve středověkém duchu můžete v areálu hradu Bouzov absolvovat řadu vzdělávacích programů a prohlédnout si zajímavé expozice. K dispozici jsou i válečné stroje, zbraně, divadlo a spousta atrakcí pro děti. Zaujmout může i sklářská mini huť Bouzov, kde si můžete prohlédnout repliky historického skla a dozvědět se zajímavosti o výrobě skla ve středověku.

Trojský kůň na Bouzově

Trojský kůň na Bouzově je oblíbenou atrakcí pro malé i velké návštěvníky. Tato unikátní dřevěná stavba ve tvaru koně, která je vysoká přibližně 15 metrů a 16 metrů dlouhá, poskytuje zábavnou vyhlídku pro turisty. Trojský kůň je originální atrakcí, kterou jinde nenajdete. Váží 55 tun a představuje základ expozice válečných strojů. Přístupné jsou také útroby koně, ve kterých se nachází výstava kreseb s historickou tématikou. Trojského koně na Bouzově projektoval stavitel lodi a jeho trup také loď připomíná. Rozhledna Trojský kůň se nachází v koňské hlavě, kam lze vystoupat po 52 schodech.

Bouzov – studna plná pokladů

Na hradním nádvoří najdeme také kašnu se studnou, která měří až 52 metrů. Tato studna byla vytesaná do skály.

V 90. letech, mezi roky 1993 – 1996, byl na hradě Bouzov prováděn výzkum hradní studny. Práce musely být prováděny ručně kvůli příliš hrubým usazeninám ve studni. Zkoumalo se, jak je vlastně studna hluboká, dno bylo nalezeno zhruba 43 metrů pod povrchem studny. Samozřejmě tyto náročné a zajímavé práce přinesly i své nálezy historických předmětů, které se obvykle v takových studních nacházejí. Byly to například rubínové poháry z českého skla, míšeňské zlacené talíře, anglický kameninový talíř, samozřejmě spousta střepů skleněných, porcelánových, kameninových nádob, ale také celé nádoby – džbánky, mísy na ovoce, šálky nebo vázy.

Hrad Veveří je opředen tajemstvím. Ukrývá poklad Templářů?

Dalšími nalezenými předměty ve studně byly úlomky stavebního materiálu, věder a nádob na vodu – nejstarší zásobnice vody pochází ze 13. století. Kromě toho studna ukrývala asi 100 kg převážně současných mincí a současných předmětů jako například knoflíky, brýle, odznaky nebo fotoaparáty, kterém tam upadly turistům.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Hrad Bouzov: Studna plná pokladů, Trojský kůň a oblíbené místo filmařů