Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Na kterých hradech a zámcích se natáčely vánoční pohádky?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

23. 12. 2019

Zajímá vás, kde se natáčely nejkrásnější vánoční pohádky, na které se můžeme těšit o Vánocích? Až si zapnete o svátcích televizi, dobře se dívejte, ať si při skutečné návštěvě daného místa můžete osvěžit paměť. Pojďme si přiblížit kouzelnou atmosféru českých a moravských hradů a zámků, jaké znáte z pohádek a filmů!

Anděl Páně a hrad Kašperk

Impozantní gotický hrad Kašperk se nachází na vyvýšeném místě Šumavského podhůří poblíž městečka Kašperské hory. V roce 1361 jej nechal postavit císař Karel IV. a hrad se původně jmenoval Karlsberg. Hrad má také své předsunuté opevnění, které se nazývá Pustý Hrádek. Bylo vybudováno v 15. století jako ochrana před možným útokem královských vojsk kvůli snaze majitelů hradu, Šternberků, o sesazení panovníka Jiřího z Poděbrad.

Hrad Kašperk v tajemných Kašperských Horách. Co zajímavého v okolí můžete navštívit?

Na hradě se vystřídala spousta majitelů a samozřejmě má také své pověsti o strašidlech. Natáčela se zde pohádka Anděl Páně a zahlédnout se dá i v seriálu Policie Modrava. Při návštěvě Kašperku můžete rovnou zavítat i na jiná krásná místa Šumavy.

Z pekla štěstí v Českém Krumlově

Český krumlov

Nádherný zámek v Českém Krumlově má opravdu bohatou historii. Město je od roku 1992 je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Český Krumlov býval sídlem několika silných českých rodů – Vítkovců, pánů z Krumlova, Rožmberků nebo Eggenbergů. Tradičně se v něm konají významné akce a festivaly, například Slavnosti pětilisté růže.

Celý zámecký komplex je rozdělen na několik částí. Nejstarší součástí krumlovského hradu a zámku je Hrádek z 13. století. Významné je barokní divadlo, Plášťový most, který spojuje jednotlivé části zámku, a nádherná zámecká zahrada s letohrádkem Bellarie. Pokud zde někdy zavítáte, mějte na paměti, že tento výlet rozhodně není na jeden den.

V Českém Krumlově se natáčely pohádky Z pekla štěstí, Tři životy nebo částečně také Pyšná princezna, která se natáčela hlavně v Telči a Hluboké nad Vltavou.

Pyšná princezna v Telči

Zámek Telč

Kdo by neznal klasickou českou pohádku Pyšná princezna! Natáčela se také na zámku v Telči. V záběrech je i krásná zahrada, kde se točila i oblíbená pohádka Jak se budí princezny. Telčský zámek i celé historické jádro města v okolí kostela Matky Boží patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Pokud se do Telče někdy vypravíte, můžete si prohlédnout i další památky, mezi něž patří některé dochované měšťanské domy, například Telčský dům, dále třeba kostel svatého Jakuba Staršího, kostel svatého Ducha nebo barokní morový sloup.

Některé záběry z Pyšné princezny ale pochází z Dolského mlýna, který se nachází v Českém Švýcarsku. Právě na tomto místě král Miroslav a princezna přemohli skupinu vojáků, kteří je pronásledovali. Kromě Pyšné princezny se zde například točila i pohádka O ztraceném štěstí nebo Peklo s princeznou. Tato krásná místa rozhodně stojí za výlet! V okolí určitě nevynechejte Pravčickou bránu, děčínský zámek, skalní hrádky nebo některou z krásných rozhleden, například Vlčí horu nebo Mariinu vyhlídku.

Čert ví proč na Pernštejně

Hrad Pernštějn

Jedním z oblíbených a vyhledávaných hradů pro natáčení filmů a pohádek je jihomoravský Pernštejn, který rozhodně stojí za návštěvu. Ve 13. století jej založil Vilém z Pernštejna. Zajímavostí hradu je lávka spojující hradní jádro s Hranolovou věží. A Pernštejn má samozřejmě také svou Bílou paní.

Na tomto hradě se natáčela spousta pohádek, například Kam čert nemůže, Čert ví proč, Sen o zlaté panně, Jak se budí princezny, Pták Ohnivák nebo O ztracené lásce. Z novějších filmů to byl například také film Juraje Jakubiska Báthory.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci na Bouzově

Hrad Bouzov

Další krásná pohádka, která bývá spojována s Vánocemi, je O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Natáčela se na moravském Bouzově, stejně jako spousta dalších pohádek a filmů – některé díly pohádkového seriálu Arabela, výpravná pohádka Království potoků, O medvědu Ondřejovi, Princezna Fantaghiro nebo Rumplcimprcampr.

Honza málem králem na Křivoklátě

Hrad Křivoklát

Z mnohých dalších pohádek můžeme jmenovat třeba pohádku Honza málem králem, která byla natáčena na Křivoklátě, kde se točil i Třetí princ nebo pohádka Sůl nad zlato. Pokud vás zajímá, kde se dá najít peklo z pohádky S čerty nejsou žerty, tak je to poblíž Svitavy a Velenice. Kočičí princ a Nejkrásnější hádanka se točily na Sychrově, Šíleně smutná princezna zase na zámku v Blatné. Klasická Zlatovláska se natáčela na zámku Červená Lhota a Tři oříšky pro Popelku na Švihově.

Užijte si pohádek dosytosti a nezapomeňte brzy vyrazit na nějaký parádní výlet!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na kterých hradech a zámcích se natáčely vánoční pohádky?