Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Hrad Kašperk v tajemných Kašperských Horách. Co zajímavého v okolí můžete navštívit?

Pokud se pohybujete v oblasti Šumavy, určitě stojí za návštěvu hrad Kašperk, který se nachází v Klatovském okrese. Čím je hrad zajímavý a co všechno si ještě můžete v okolí Kašperka prohlédnout?

Kašperk a jeho tajemná historie

Hrad Kašperk se nachází poblíž města Kašperské Hory v Šumavském podhůří. Je chráněnou kulturní památkou a oblíbeným místem návštěvy turistů. Kašperk také využívají filmaři, točila se na něm spousta pohádek, například velice oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha z roku 2005 Anděl Páně.

Na kterých hradech a zámcích se natáčely vánoční pohádky?

Hrad byl postaven ve 14. století a spadá do období gotiky. Původně se jmenoval Karlsberg podle jména císaře Karla IV., který jej nechal postavit proto, aby hrad střežil hranici s Bavorskem, ochránil naleziště zlata a zabezpečil obchodní cestu – Zlatou stezku. Jedná se také o nejvýše položený hrad – rozkládá se v nadmořské výšce 886 metrů nad mořem. V Kašperských Horách kdysi také kromě těžby zlata kvetlo hornictví – odtud pocházejí různé pověsti o permonících ve skalách a v podzemí. Kašperské Hory údajně ukrývají mnohá svá tajemství a na hradě – i v okolí hřbitova a kaple svaté Anny ve městě straší, ostatně jako všude jinde. Pověstmi o strašidlech a permonících se to ale po celé oblasti Kašperských Hor jen hemží.

Kašperk nejprve vlastnili Lucemburkové a později Šternberkové, za jejichž působení vzniklo nedaleké opevnění Pustý hrádek, které můžete také navštívit. Hrad ještě vystřídalo několik majitelů, než v roce 1616 připadl městu Kašperské Hory. V této době ale bohužel hrad nikdo neudržoval a po skončení třicetileté války se měly veškeré hradby zbořit. Značně zchátralý hrad Kašperk byl jako většina dalších objektů vydrancován a na dalších 200 let takřka upadl v zapomnění. Až v 19. století v období romantismu se zájem o Kašperk dostal do popředí a díky němu byly postupně provedeny rekonstrukce jednotlivých částí hradu, z nichž mnohé se začaly provádět až po roce 2000 a trvají dodnes.

Hrad Kašperk

Prohlídka hradu Kašperk s průvodcem

Hrad Kašperk si můžete prohlédnout také s průvodcem. Maximální kapacita osob je 32 a prohlídka, která začíná u padacího mostu hradu, trvá zhruba hodinu. Co na vás čeká?

Prohlídka místního purkrabství s výkladem týkajícím se přípravy jídla a hospodářského života na hradě, dále návštěva zříceniny hradního jádra, prostoru bývalé kaple a výstup do 5. patra východní věže, povídání o životě na hradě, historii a hygieně středověku spojené s promítáním.

Pustý hrádek a rozhledna Na Sedle

Nedaleko hradu se ve výšce 924 m. n. m. nachází také již zmiňovaný Pustý hrádek, který si můžete prohlédnout i bez průvodce. Najdete jej zhruba 400 metrů od zříceniny hradu. Pustý hrádek již rovněž není stavebně kompletní, ale je to výše položené kouzelné a romantické místo, které vám poskytne krásný výhled nejen na Kašperk, ale i na celé okolí.

Pokud se toužíte rozhlédnout ještě více – po celé Šumavě, můžete navštívit rozhlednu Na Sedle, která se nachází přibližně 4 km od hradu Kašperk. Rozhledna je volně přístupná a lze si k ní udělat krásnou procházku přírodou přibližně 1,5 km od posledního místa, kde se dá zaparkovat – v Albrechticích u Penzionu pod Sedlem. Rozhledna je vysoká 27,75 metrů a má 138 schodů.

Šumava: 5 tipů na rodinný výlet

Obří hrad je opředen tajemstvím

Navštívit můžete také přímo město Kašperské Hory nebo nedaleké hradiště Obří hrad, které je vzdáleno jen pár kilometrů od města. Toto místo je údajně opředeno tajemstvím. Jedná se o původní pravěké sídliště a keltské kultovní místo, které je položeno skoro ve výšce okolo 1 000 metrů nad mořem. V minulosti zde byly nalezeny i nějaké předměty, například obří třímetrová kost, která vzbuzuje spoustu otázek – údajně zde kdysi žili obři.

Kostel svatého Mikuláše a kaple svaté Anny v Kašperských Horách

Ve městě určitě stojí za návštěvu kostel svatého Mikuláše, hřbitov a kaple svaté Anny. Tyto památky patří v Kašperských Horách k těm architektonicky nejzajímavějším. Kostel se nachází necelé 2 km severozápadně od centra města. Zajímavostí je, že byl kostel z roku 1330 postaven na tak odlehlém místě mimo centrum historického města. Tato záhada je předmětem bádání mnoha historických nadšenců a vědců. Kostel patří k velmi cenným a originálním památkám s dochovanými zajímavými interiéry a celé místo vzbuzuje posvátnou i tajemnou atmosféru.

Která strašidla můžete spatřit na českých a moravských hradech?

V okolí hřbitova a kaple sv. Anny prý straší.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad Kašperk v tajemných Kašperských Horách. Co zajímavého v okolí můžete navštívit?