Menu
JenProCestovatele
Lyžování v ČR

Kam na běžky v Krušných horách? Známe 5 míst s nejhezčími stezkami

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 11. 2016

V Rudohoří lze aktivně strávit jak letní, tak i zimní dovolenou. Kam vyrazit v Krušných horách na běžky? Přinášíme vám přehled nejlepších středisek a běžeckých tras, které zde najdete.

Kam na běžky v Krušných horách – Boží dar

Krušnohorskou stálicí pro běžkaře je Boží dar, který jim má díky své neobyčejné horské poloze mnohé co nabídnout – jedná se totiž o nejvýše položené město v Čechách. Velkou výhodou je především to, že zde sníh napadá velmi brzy – na běžky sem tak můžete vyrazit už v době, kdy se jiná střediska teprve začínají připravovat.

Pro běžkaře je na Božím daru připraveno celkem 120 km běžkařských tras, které tvoří 12 stezek. Nejdelší je okruh Karlův běh, který má 20 km, za ním s 15 km následuje Boží Dar – Pernink a Boží dar – Plešivec s 11 km. Pokud byste chtěli ještě delší stezky, není problém přejít přes turistický přechod do blízkého Německa, kde si přijdete na své.

Běžkařské trasy Krušné hory – Nové Hamry

Z Božího daru se můžete po běžkařské trase dostat do Perninku, z kterého je to pak kousek do obce Nové Hamry. Jedná se o často vyhledávané středisko, jelikož se zde nachází ski areál s 5 sjezdovkami, i běžkařům má však co nabídnout. V bezprostřední blízkosti Nových Hamrů najdete 34 km běžkařských tras, v nedalekém Nejdeku pak 14 km a v Prebuzu 12 km.

Na běžky Krušné hory – Kurort Oberwiesenthal

Německá strana Krušných hor je pro běžkaře neméně zajímavá – například kolem lázeňského městečka Oberwiesenthal je k dispozici 75 km běžkařských tras, jež jsou propojené s Božím darem. Mezi nejpěknější okruhy patří Kreuzbrückfelsenloipe, Aussichtsloipe a Loipe zur Skiarena.

Bežecké trasy Oberwiesenthalu jsou navíc propojeny s okruhy dalších oblíbených německých středisek – Tellerhäuser, Bärenstein, Neudorf, Crottendorf, Markersbach a Rittersgrün. Kromě běžkařských okruhů zde najdete také mnoho turistických stezek, Oberwiesenthal, který je nejvýše položeným místem v Německu, je tak pěkní destinace pro aktivní dovolenou i pokud není sníh.

Kam na běžky v Krušných horách – Klínovec

Pěkné běžkařské trasy najdete i kolem Klínovce, což je nevyšší vrchol Krušných hor. Nachází se zde tři známé okruhy, z kterých si můžete vybrat podle toho, jak pokročilí jste běžkař. Pro zdatné sportovce je k dispozici těžký okruh s 15 km a celkovým převýšením 304 m. Dále se zde můžete vydat na dva středně těžké okruhy – první se 4 km a převýšením 192 m, druhý se 7 km a převýšením 304 m.

Běžkařské tratě Krušné hory – Abertamy

Na běžky můžete vyrazit také do Abertam, v jejichž okolí najdete 80 km běžkařských tratí, které zde vyrostly v rámci projektu Krušnohorské trasy – ten měl za úkol podpořit běžecké lyžování ve středním Krušnohoří. Síť běžeckých tras je pečlivě udržována a navíc je propojená i se stezkami na německé straně. Z Abertam se snadno dostanete i do zmiňovaných známějších středisek – Nové Hamry, Abertamy, Boží Dar, a také Pernink a Horní Blatná jsou propojená Krušnohorskou magistrálou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kam na běžky v Krušných horách? Známe 5 míst s nejhezčími stezkami