Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Kam za agroturistikou? 6 míst, kde poznat český venkov z blízka

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 8. 2016

Agroturistika patří ke stále oblíbenějším způsobům prožití volného času. Mnoho lidí si rádo odpočne od stresu a uspěchanosti velkoměst a stráví volno třeba na ekofarmě. Láká vás to také? Přinášíme vám pár tipů, kam za agroturistikou v ČR vyrazit!

Přestože obliba agroturistiky rychle stoupá, stále se najde dost lidí, kteří o ní nikdy neslyšeli. Ba co víc, najdou se mezi nimi tací, kteří už takovou činnost provozovali, ale nevědí, že se tomu říká agroturistika. O co se tedy jedná?

Co je to agroturistika?

Agroturistika je v podstatě trávení volného času pobytem v tradičních venkovských podmínkách. Často je spojena s dobrovolnickou prací v zemědělství a provozováním starých venkovských zvyků. Turisté jsou typicky ubytováni na statcích, farmách či ekofarmách, kde se zapojují do hospodářských prací a seznamují se s prostým venkovským životem. Za agroturistiku je však možné považovat i návštěvy vinic a vinných sklípků a míst, kde se zachovává určitý typ tradiční zemědělské výroby.

1. Agroturistika Beskydy

Pokud jste fanouškem biopotravin, mohlo by se vám líbit na rodinné biofarmě Menšík v Beskydech, kde chovají krávy a produkují vlastní biomléko. Ubytování na farmě vám umožní nahlédnout do jejího života, zároveň nabízí možnost turistiky po Beskydech spolu s nádherným výhledem na beskydské vrcholy.

2. Agroturistika Jižní Čechy

Jestliže to máte blíž na Šumavu, můžete vyrazit na ekofarmu Mošna nacházející se v Národním parku Šumava. K té přiléhá obrovská louka, kde farmáři podle ekologických pravidel chovají šumavské ovce a hovězí skot. Ubytování na farmě v moderních apartmánech s vlastní kuchyňkou si lze zpestřit cyklistickými výlety po šumavských lesích, využitím tamní sauny či vířivky, anebo třeba projížďkou na koni.

3. Agroturistika Karlovarský kraj

Příležitost pro agroturistiku s dětmi nabízí AGHITOUR – agroturistické centrum dětí a mládeže Nejdek, kde se vaše ratolesti mohou projet na koni v sympatické jízdárně. V Karlovarském kraji najdete také ekologickou farmu Arnika, kde se vedle skotu a ovcí specializují na chov čistokrevných huculských koní. Také zde můžete nahlédnout do tajů ekologicky šetrného pěstování zemědělských plodin.

4. Agroturistika Jižní Morava

Naším tipem pro agroturistiku na Jižní Moravě je rodinná farma v Němčičkách, kde chovají východofríské ovce, z jejichž mléka vyrábějí vlastní sýry. Součástí farmy je restaurace, kde se vaří výhradně z lokálních surovin, tedy z vlastní výroby či výroby blízkých farem. Ubytování na farmě si můžete ozvláštnit výletem po Modrých horách či degustací sýrů a vín.

5. Agroturistika Vysočina

Kam za agroturistikou na Vysočině? K nejzajímavějším místům zde bezpochyby patří včelí farma Nosek, kde můžete nahlédnout do procesu chovu včel a rovněž výroby široké škály včelích produktů. Součástí farmy je také obchod, kde si lze koupit různé druhy medu, medovinu či medovou tinkturu, anebo se osvěžit pověstnou včelí vodou.

6. Agroturistika Plzeňský kraj

V okolí Plzně můžete za agroturistikou vyrazit na Dvůr Kraslíkov, rozsáhlý zemědělský areál, který kdysi býval knížecím dvorem s pivovarem, kovárnou, špejcharem a spoustou dalšího. Dnes zde najdete jízdárnu s koňmi, sýrárnu – výrobnu kozích sýrů a Amálčinu mýdlárnu – výrobnu přírodních mýdel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam za agroturistikou? 6 míst, kde poznat český venkov z blízka