Menu
JenProCestovatele
Výlety Karlovarský kraj

Lázně Jáchymov byly proslulé svou radiovou léčbou už za první republiky

Lázně Jáchymov leží v Karlovarském kraji nedaleko hranic s Německem, obklopeny krušnohorskými lesy. Jsou již od roku 1906 vyhlášené první radonovou léčbou na světě. Jak si stojí lázně dnes, jak funguje radiologická léčba, nebo co můžete navštívit v samotném městě Jáchymov?

Historie lázní Jáchymov se pojí s horníky i Marií Curií-Skłodowskou

Příběh lázní se vine spoustou náhod i vědeckého poznání. Když v roce 1864 horníci fárali rudu v dole Svornost, v necelé kilometrové hloubce se objevil pramen, který postupně zaléval šachtu až se úplně zatopila. Do toho se připletla Marie Curie-Skłodowská, která tehdy pracovala na výzkumu radioaktivity u uranové rudy, díky níž objevila nejenom polonium, ale také mnohem významnější a také radioaktivnější radium – první gram radia totiž izolovala z horniny pocházející právě z Jáchymova. Následně si pár chytrých hlav spojilo pramen a zatopenou šachtu s nově objevenými účinky radia.

V roce 1911 se otevřela první lázeňská budova, do níž byl naveden léčivý pramen. O rok později byl vybudován vyhlášený neoklasicistní palác Radium, inspirovaný vídeňskou architekturou. Toho času byl svým moderním vybavením zařazen do deseti nejluxusnějších hotelů v Evropě. Budova byla postavena vídeňským architektem Burianem na místě bývalého hostince na popud hraběte Taroucca. V každém pokoji byla například zavedená teplá a studená voda, což na tehdejší poměry nebylo zcela běžné.

Po celé 19. století byly lázeňské pobyty oblíbeným turistickým lákadlem v celém Rakousko-Uhersku. Lázně byly doporučovány nejširším společenským vrstvám, od horníků po vyšší šlechtu. Lázeňství máme zkrátka tak nějak historicky v krvi a lázně Jáchymov se o tuto moderní tradici hluboce zasadily. Roku 1924 jsou lázně spravovány Československým státem, buduje se tu lesní kavárna a tenisové kurty. V lázních se léčily takové osobnosti jako je J. W. Goethe, Alois Jirásek, Richard Strauss či Max Švabinský. Častým návštěvníkem byl nepřekvapivě i T. G. Masaryk, který v lázních Jáchymov pobýval celkem sedmkrát, nebo také druhý československý prezident Eduard Beneš.

Krušné hory: Klínovec a Boží Dar. Ráj cyklistů, chodců i běžkařů

Nacistická okupace i socialistický režim měly na lázně Jáchymov negativní dopad

Během druhé světové války se přímo v Paláci Radium vybudovala vojenská nemocnice. Souběžně s tím se stalo město Jáchymov svou blízkou polohou Nacistické říši městem Wehrmachtu. Po druhé světové válce se za komunistické vlády rozšířila masivní těžba uranu, což mělo další negativní dopad na celé město Jáchymov – industriální těžba znečistila město a okolí, ale také poškodila věhlas lázní. Lázeňské budovy sloužili jako ubytovny pro horníky z Jáchymovských dolů a Radium palace byl přeměněn na léčebnu.

Až v šedesátých letech, kdy byla těžba uranu ukončena, se městu i lázním pozvolna vracela síla a věhlas. Jáchymov získal status lázeňského města a v polovině šedesátých let se opět otevřely světu. Městu najednou chyběly kapacity na ubytování a proto se staví funkcionalistické Sanatorium Františka Běhounka. Stát dál investuje i do oprav okolních budov jako jsou Union, Lužice, Blaník atd. Po změně režimu se vrací akciová společnost, která dále investuje do rekonstrukce lázeňského dolu a jeho pramenů, modernizuje Palace Radium, buduje lázeňské sanatorium a lázeňský ústav Curie.

Terapeutický účinek v lázních Jáchymov nemá evropského srovnání

Přírodní radiová voda má své vynikající účinky díky ideálním hodnotám radonu 4-5 Kbq/litr, což lázně Jáchymov řadí do hodnot, které nemají v evropském měřítku konkurenta. Radium je zdrojem měkkého alfa záření, které při správném užití působí proti bolesti, zlepšuje prokrvení a hybnost kloubů, podporuje hojení a regeneraci pohybového ústrojí, a také má protizánětlivé účinky. Podrobnější informace o druzích léčby najdete v indikačním seznamu lázní Jáchymov. Absolvované procedury mají účinek až devět měsíců po ukončení pobytu v lázních. Rozhodně se nemusíte obávat, že by vám léčba radonovou vodou způsobila nějaké poškození. Jak uvádí MUDr. Jindřich Maršík, vedoucí lékař v lázních Jáchymov: „Při doporučeném počtu osmnácti koupelí totiž není dávka záření vyšší, než při jednom rentgenovém snímku krční páteře.“

V lázních Jáchymov se však neléčí pouze pomocí pramenů, ale používá se také brachyradiumterapie, které se někdy lidově říká jáchymovské krabičky. Jedná se o terapii, která se provádí prostřednictvím radiového záření – v krabičkách jsou zataveny soli radia, které se přikládají na tělo pacienta. Jde o pomalé a déletrvající působení záření na určité místo, kdy své účinky přináší po pěti až šesti týdnech po ozáření. Pokud tedy trpíte chronickými bolestmi velkých kloubů při artróze či například revmatismem, tato terapie by vám měla pomoci. Je však nutné mít doporučení od lékaře, neboť se terapie neindikuje každému na požádání.

Své vynikající zkušenosti s lázněmi popisuje dlouholetá návštěvnice paní Eva Pokorná (92 let): „V jáchymovských lázních jsem byla desetkrát. Když mě před časem začala bolet kolena, kromě prášků mi zkušený ortopéd na počínající artrózu doporučil, abych zkusila tamní radonové koupele. Vypravila jsem se do Jáchymova poprvé – a ono to zafungovalo. Celý rok mě kolena netrápila. Tak jsem si to každý rok zopakovala. Navíc se mi tam velmi líbilo.“

Kam se vydat v Karlovarském kraji? Ochutnejte kousek lázeňské historie

Široké spektrum rekreačního vybavení lázně Jáchymov

Při pobytu v lázních Jáchymov si můžete vybrat z široké nabídky lázeňských služeb jako jsou wellness masáže, solná jeskyně a další. I s dětmi lze navštěvovat moderní aquacentrum – zde se nachází tréningové dráhy o délce 25 metrů, whirpool, tobogán a třeba i dětské brouzdaliště. V lázeňském centru si můžete zapůjčit horské kolo či Nordic Walking hole. Pobyt v lázních si lze v zimě také zpříjemnit lyžováním v nedalekých areálech na Klínovci a Božím daru.

Město Jáchymov a jeho okolí

Jáchymov je obklopen Krušnými horami s nalezišti stříbra. Již roku 1516 se stává hornickým městem bohatým na další nerostné suroviny, je druhým nejlidnatějším městem v Českém království. Razí se zde stříbrné mince, které později svou známostí na evropských trzích dostávají jméno Thaler a v češtině Tolar, kterými se platilo ještě za Marie Terezie. Bohužel za expanze kolonialismu region upadá, jelikož se rozmohl dovoz drahých kovů, které se těžily právě v koloniích. Následná rekatolizace protestanského města definitivně potvrzuje úpadek. Dnes je město Jáchymov závislý především na lázeňských hostech a v zimě na lyžařské turistice.

Pro milovníky kultury se tu nachází mnoho starých i novějších památek. Zmínit určitě musíme architektonické skvosty Kostel Všech svatých (nejstarší památka Jáchymova roku 1520) a Jáchymovskou radnici s kaskádovitým cimbuřím. Město má také dochované latinské prvotisky historických knih, jež se našly na půdě zmíněné radnice. Uloženy jsou v knihovně latinské školy. Nachází se tu zbytky nejstaršího vodního mlýnu v Česku Petrův mlýn a naopak pozůstatky nejmladšího hradu v Česku Šilkův hrádek. Pokud budete putovat po Krušných horách, rozhodně byste měli navštívit kamennou rozhlednu Klínovec (poprvé otevřena 1884), která je součástí hotelu na nejvyšším bodě Krušných hor. Je zde vidět do širého okolí a při skvělé viditelnosti lze dohlédnout až na Šumavu a Krkonoše.

Zdroje: laznejachymov.cz, palfi.cz, cesky.radio.cz, mestojachymov.cz, laznetravel.cz, e-lazne.eu, cs.wikipedis.org/jachymov, pamatkovykatalog.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lázně Jáchymov byly proslulé svou radiovou léčbou už za první republiky