Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Letíte poprvé letadlem? Na co se připravit?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

23. 10. 2021

Cestování letadlem může být vzrušující. Bývá ale také často dost náročné, protože na letišti i na palubě letadla jsou striktní pravidla bezpečnosti, která musíte dodržet. Na co se připravit, když letíte poprvé? Poradíme vám.

Ať už jedete na delší dovolenou nebo jen na víkend, u leteckých dopravců musíte dodržovat určitá pravidla. Není ale třeba se strachovat, jen si musíte dopředu zjistit potřebné informace a na cestu se vždy řádně připravit.

Co děla před cestou

Než vyrazíte na letiště, musíte mít všechny doklady v pořádku. Bez platného pasu, občanského průkazu či víza vás nepustí. Dopředu si připravte plán cesty na letiště, kde musíte být minimálně dvě hodiny před odletem. Pokud se rozhodnete pro cestu na letiště využít hromadnou dopravu, zjistěte si, jak dlouho vám bude cesta trvat. To samé platí v případě, že na letiště jedete autem. Zajistěte si i parkovací místo. Zvolte volnější a pohodlné oblečení.

Co vás čeká u odbavovací přepážky

Na cestu si můžete vzít cestovní kufr do letadla a příruční zavazadlo ve správné velikosti a hmotnosti, jinak musíte doplatit. Kufr by neměl vážit více než 23 kg, u některých společností i 15 kg, příruční zavazadla  10 kg. U odbavovací přepážky odevzdáte kufr a po kontrole dokladů dostanete palubní vstupenku. Vždy si informace před odletem zkontrolujte na stránkách letecké společnosti. Na vzlet i přistání doporučujeme žvýkačku nebo bonbon kvůli tlaku.

Kontroly a duty free

Jakmile opustíte odbavovací přepážku s palubní vstupenkou, jdete k pasové kontrole. Tam zkontrolují totožnost pomocí dokladu, platnost víza a palubní vstupenku. Pak vstupujete do tranzitní zóny, kde mají duty free obchody, kde zboží nepodléhá clu, mnoho produktů a jsou zde i restaurace. Vždy si hlídejte číslo gate, tedy číslo brány na palubní vstupence, které se občas před odletem mění.

Prohlídka zavazadla

Před vstupem do gate proběhne osobní prohlídka a kontrola příručního zavazadla. Na menších letištích jsou hned po pasové kontrole. Příruční zavazadlo je kontrolováno rentgenem a nesmíte mít v něm větší balení tekutin nebo ostré předměty. Tekutiny musí být v uzavíratelných obalech, které nebudou přesahovat 100 ml a dohromady 1 litr. Odděleně musíte položit na pás klíče, mobil, notebook, tablet, kameru a foťák. Až projdete detekčními rámy, své věci si vezmete zpět.

Nástup do letadla

K nástupu do letadla vás vyzvou pracovníci letecké společnosti, kteří si znovu zkontrolují doklady a palubní vstupenky. Před usednutím na své místo umístíte své věci do úložného prostoru nad sedadlem. Pak už jen přepnete svoji elektroniku do módu letadlo a užijte si šťastnou cestu. Během cesty se můžete i občerstvit.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Letíte poprvé letadlem? Na co se připravit?