Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Levné cestování. 22 tipů, jak cestovat, když nemáte (skoro) žádné peníze

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

15. 3. 2017

Náš průvodce levným cestováním vás naučí, jak cestovat s omezeným rozpočtem nebo pokud nemáte skoro žádné peníze.

Na to, abyste mohli poznat svět, nemusíte být bohatí. Už jste to někde slyšeli? Ukážeme vám, jak na to.

Cestování je levné

Nezávisle na tom, co vám říkají cestovky a známí, cestování není drahé a můžete si ho dovolit, pokud opravdu chcete. Vše, co vás ve skutečnosti dělí od vaší vysněné cesty, není tučné konto, ale změna myšlení.

To, že začnete cestovat, neznamená, že musíte pustit k vodě svojí kariéru – naopak, ze zahraničí ji můžete rozvíjet, navštěvovat kurzy, kde se zdokonalíte, založit online byznys jen tak bokem…možností je neomezeně.

Jak cestovat levně?

Způsoby, jak ušetřit na letenkách, už možná znáte. Jak ale ušetřit peníze ještě před cestou a v průběhu? Stačí se vyhnout turistickým klišé a trochu přemýšlet.

1. Pracujte v zahraničí

Existují (dobře) placené pozice, které můžete vykonávat v zahraničí a nemusíte být zrovna digitální nomád, který pracuje s notebookem odkudkoliv.

Jak práci v zahraničí najít? Jednoduchou a bezpečnou cestou, kterou ale najdete pouze omezené množství zaměstnání, je hledání práce na internetu. Další možností je prostě vyrazit, a obejít možné příležitosti po svých. Nabídněte své znalosti a dovednosti za lokální měnu.

V případě offline pracovních pozic je potřeba si pohlídat pracovní povolení (v Shenghenu to bude jendodušší, než v Jihovýchodní Asii) a vízum – v případě práce přes agenturu je vyřízení pracovního víza zahrnuto v jednorázovém registračním poplatku za zprostředkování práce.

Profese, za které vám v zahraničí zaplatí:

Au pair – hledejte na stránkách agentur, omezeno věkem. Je dobré mít zkušenost s dětmi.

Barman – hledejte přímo na místě.

Recepční v hotelu – na stránkách hotelu, na místě.

Jazykový lektor – přes agenturu (oficiálně, často se ale zaměřují jen na studenty nebo rodilé mluvčí) nebo na místě (jako soukromý lektor)

Pracovník na farmě – přes agenturu, populární a dobře placené v Austrálii a Novém Zélandu

Turistický průvodce, pub crawl průvodce – přímo na místě

Instruktor potápění (a dalších vodních sportů) – na místě nebo přes webové stránky outdoor agentur a firem na místě, kam se chystáte (je potřeba certifikát), podobně jako Ski (snowboard) instruktor v lyžařských centrech

Animátor v turistických resortech – najdete na serverech pro hledání práce v sekci Práce v zahraničí (např. jobs nebo prace.cz)

2. Využijte studentské agentury

Jste student, ale přemýšlíte, co s tím a studium samo o sobě vás úplně nenaplňuje? Utečte ze školy na placenou nebo dobrovolnickou stáž – získáte zkušenosti, kamarády z celého světa a ubytování zdarma (v případě dobrovolnictví) nebo v bytě s ostatními stážisty a studenty (v případě placené stáže). Pokud je vám méně než 25, můžete vyjet i rok po ukončeném studiu.

3. Buďte dobrovolníkem

Dobrovolnictví výměnou za ubytování a stravu je dnes jedním z nejrozšířenějších způsobů, díky kterým si dlouhodobí cestovatelé mohou dovolit být ve světě. Jaké jsou nejlepší agentury, kde můžete neplacenou práci s ubytováním získat?

Workaway – tady můžete hledat příležitosti a až když si vyberete, zaplatit roční poplatek,

Helpx – jedna z nejstarších a ověřených služeb

Volunteer Latin America – tady vám někdy zaplatí i letenku

Hosteljobs – práce v ubytovacích zařízeních

4. Wwoofing – žijte zadarmo na farmě

Jednoznačně nejlepší způsob, jak žít nějaký čas úplně bez pěnez. Služba Woof nabízí práci na farmách za registrační poplatek (zhruba 800 Kč na rok), během kterého můžete zůstat na jedné farmě nebo navštívit více zařízení v rámci jedné země. Samozřejmě výměnou za několik hodin práce denně.

Výhody: zdravé a čerstvé jídlo (zkontrolujte v profilu farmy, kolik jídel denně dostanete za kolik hodin práce a jestli strava odpovídá vašim potřebám a hodnotám – někde je pouze vegetariánská strava, někde jíte s celou rodinnou a jinde si sami vaříte).

Nevyděláte si nic, životem na farmě ale taky nic neutratíte – pokud zrovna nepotřebujete např. léky, alkohol, dobít kredit a podobně. V Argentině jsem na farmě strávila měsíc úplně zadarmo – prostě jsem neměla za co utrácet a měla jsem vše, co bylo potřeba – jídlo, střechu nad hlavou a výhled na Andy.

5. Přestaňte kouřit a pít kávu

Jak to souvisí s cestováním? Jednodušše. Spočítejte si, kolik peněz utrácíte za cigarety měsíčně a ročně a vyjde vám částka, kterou máte k dispozici. A kafíčko ze Starbucks, s kámoškou, po cestě na metro…vynechte a vařte si kávu doma.

6. Nechoďte do hospody

Tady je to také příjemná částka, kterou můžete získat ve svůj prospěch. Samozřejmě jednou za čas zajděte na jedno, o tom řeč není. Zvyk chodit do baru každý víkend a utratit tu za whisky s ledem, tam za drink pro slečnu vyměňte za příjemné posezení doma na balkoně nebo uspořádejte domácí večeři – každý přinese jídlo a pití. Uvidíte, kolik ušetříte oproti placení marže restauračním podnikům.

7. Práce v hostelu

Máte v podstatě dvě možnosti. Můžete jít na jistotu a práci si domluvit na jednom ze serverů, který zprostředkovává dobrovolnickou práci, nebo prostě přijeďte na místo a projděte ubytovací zařízení – zvlášť, pokud mluvíte lokálním jazykem (kromě povinné angličtiny), máte slušnou šanci domluvit si placenou pozici.

V případě dobrovolničení získáte stravu a ubytování přímo v hostelu – neutratíte za metro kvůli dojíždění do práce ani za pronájem pokoje v zahraničí. Zpravidla máte volné dva nebo tři dny v týdnu. Někdy pracujete na noční, jindy přes den, to vše lze domluvit s konkrétním hostelem.

8. Housesitting – bydlete zdarma za hlídání domu

Pohlídejte někomu na druhém konci dům nebo kočku. Milujete psy? Můžete se o ně starat výměnou za ubytování. Vyzkoušejte služby Trusted House Sitters nebo Mind my house.

9. Buďte instruktorem jógy

Lektoři, kteří mluví anglicky, jsou v turistických oblastech žádaní. Práci můžete získat v hotelech nebo cestovních agenturách. Některé hotely nabízejí kromě ubytování a jídla i nějaké peníze navíc, zvlášť pokud se vyznáte i v masážích. Vyzkoušejte službu Yoga Trade.

Nevýhody: pro některé příležitosti je třeba mít certifikát profesora jógy. Proč si na něj ale nevydělat pomocí šetření za kávu a drobnosti doma?

Lektorem jógy nebo osobním trenérem můžete být i soukromě. Nabídněte lekce zdarma v parku a získejte tak kontakty pro soukromé lekce. Tady si můžete vydělat opravdu hezké peníze.

10. Učte angličtinu (a další jazyky)

Výuka jazyků je jedním z nejlepších způsobů, jak si vydělat hezké peníze v zahraničí. Nemusí to být angličtina, uspějete i se španělštinou, francouzštinou, němčinou nebo ruštinou. Ano, nejste sice rodilí mluvčí – to vám ale naopak může přinést výhody: zaprvé umíte vysvětlit gramatiku lépe než rodilí mluvčí, protože jste jazyk studovali a za druhé si můžete nastavit nižší cenu, protože rodilí mluvčí mnohdy účtují za soukromé hodiny astronomické částky.

Pokud máte jazykovou zkoušku nebo certifikát, můžete zkusit štěstí v jazykovce. Celkově je ale výhodnější začít učit indiviuálně jako soukromý lektor – nepotřebujete pracovní povolení (pro země, kde je vyžadováno) a sami si řídíte svůj čas. Cenu si dohodnete se studentem a získáváte síť kontaktů. Mnoho zemí má speciální stránky, kde se zaregistrujete za poplatek okolo 200 Kč měsíčně, a váš inzerát se zobrazuje studentům, kteří vás sami kontaktují.

11. Dělejte něco zajímavého

Lidi se rádi baví. V Praze byl před rokem holanďan, který pořádal po celém světě palačinkovou párty. Holandské palačinky plněné vším možným připravoval v prostorech, které získal mezinárodní známostí nebo prostě v pronajatém airbnb a na vstupném slušně vydělal.

Pronajmout si můžete například i bar nebo kavárnu, které nepotřebujete platit provizi, protože vámi pozvaná padesátka hostů utratí slušnou částku na baru.

Na cestování si můžete i přivydělat na crowdfundingových stránkách. Stačí mít originální důvod k cestování, slib (procestuji svět na koloběžce, pošlu vám z každé země pohled, zpracuji pro vás itinerář na míru) a lidé vám rádi pár korun z vlastní kapsy přispějí. Slib musíte samozřejmě dodržet, v tom je vtip.

12. Couchsurfing a další služby vzájemného ubytování

Pokud jste v jedné zemi nebo městě jen pár dní, ideální je zůstat u někoho zadarmo. Ubytování si domluvíte ještě před odjezdem na webu couchsurfing.com a pak už jen doufáte, že váš hostitel bude sympaťák.

Od vás se očekává dodržování základní hygieny a občasná pomoc doma – pokud umíte vařit skvělá česká jídla, máte velkou výhodu – po tom přesně hostitelé touží a je to kvalitní odměna za jejich pohostinnost.

Co je couchsurfing. Tipy jak si to užít a zůstat v bezpečí

Vyzkoušejte také další servery jako je HospitalityClub nebo BeWelcome. Pokud jedete na kole, využijte Warmshowers – to je služba pro vzájemné ubytovávání cyklistů.

13. Kempujte levně a bezpečně

Se stanem cestuje kde kdo. Mnohdy tím ale cestovatelé porušují zákony, když si stan postaví tam, kde nemají a potom se dočkají návštěvy policie a vypakování (pokud ne tučné pokuty). Na některých místech světa je stanování nebezpečné. Se službou Campinmygarden si můžete za malý poplatek postavit stan u někoho na zahradě. Případně si i dát sprchu nebo využít venkovního záchodu – vše záleží na tom, na jak dobrosrdečné lidi narazíte.

14. Využívejte spolujízdy a stopujte

V některých zemích funguje lokální sdílení cest autem pomocí služby BlaBla Cars – např. ve Španělsku, Francii, Itálii…ale i v Jižní Americe (tady se využívá spíše facebookových skupin). Sdílením cestovních nákladů ušetříte vy, řidič i spolucestující a navíc se seznámíte s novými lidmi.

Další možností je stopování. Nemusíte ale stát hodiny u silnice. Využijte vědomostí místních – poradí vám, kde odpočívají kamioňáci, nebo na jakou celnici zajít a objevit auto, které vás odveze třeba z Argentiny do Chile. Na jednu z nich jsme se vydaly se dvěma francouzskami na radu recepční z hostelu. Nečekaly jsme, že jsou na stopaře řidiči zvyklí a budou na nás pořvávat cíl svojí cesty hned jak nás spatří s krosnami u krajnice. Tady jsme si doslova mohly svého řidiče vybrat.

Ve Španělsku (hlavně na jihu) se vám taky mnohdy stane, že vás váš řidič pozve na grilovačku nebo vás nechá zdarma přespat.

15. Pište o svých zážitcích

Až se vrátíte, nebo rovnou v průběhu cesty můžete poslat svoje cestovatelské zkušenosti do tištěných nebo online magazínů. Když bude vaše čtivo originální a chytlavé, pár stovek vám to vynese. A kdo ví, třeba takhle získáte i stálé zaměstnání – pokud vás tedy baví psát.

16. Dostaňte zaplaceno za svoje fotky z dovolené

Nechte si zaplatit za svoje fotky. Všichni na cestách fotíme. A proč byste za povedený snímek nemohli dostat zaplaceno? Prodat můžete i fotky z obyčejného digitálního foťáku nebo mobilu – záleží na kvalitě a momentu, který je na snímku.

S profesionálním vybavením je to pro vás jednodušší, ale není podmínkou. Fotografie pořízené na cestách můžete prodat do fotobanek nebo je nabídnout na serverech jako je Fotolia, iStock photo, Smug Mug. Platí se většinou od pěti dolarů za každé stažení fotky (která samozřejmě musí být zajímavá a nerozmazaná) a o něco více, pokud si nějaká firma vybere váš obrázek pro plakát nebo fotografii. Myslete na to už při mačkání spouště, vyplatí se to.

17. Pracujte online

Že nic online neumíte a už vůbec nejste ajťák? Nemusíte hned spravovat weby nebo vyvíjet aplikace abyste mohli vydělávat z pláže. Kurzů, na kterých se můžete různé online využitelné dovednosti naučit, je dnes spousta. Nezáleží na vaší původní profesi.

Vyzkoušejte například Hubspot Academy, která nabízí zdarma kurzy obsahového marketingu s certifikátem nebo prostě projeďte videa na youtube. Tak zjistíte, jestli by vás některá z prací na dálku bavila (můžete i natáčet videa, čímž si slušně vyděláte díky reklamám před videem).

Začít můžete psaním textů pro známou firmu nebo propagovat kamarádovu společnost na sociálních sítích. Pokud se budete zdokonalovat a sbírat zkušenosti, dříve nebo později vám to placenou práci vynese.

Jsou ale i online příležitosti, pro které nepotřebujete žádné zkušenosti a speciální dovednosti, jako například psaní recenzí pro ubytovací zařízení nebo vyplňování dotazníků za peníze.

Další možnosti, jak získat flexibilní menší práce online:

Upwork – příležitosti z mnoha oblastí, od grafického designu, přes operátory zákaznických center z domova až po redaktory

Elance – server pro profesionály na volné noze, jsou zde i odbornější nabídky (za více peněz)

Mturk – služba pod Amazonem, nabízí přivýdělek formou mikroslužeb, podobně jako upwork

99designs – pokud jste grafik, tady si můžete přivydělat extra peníze ve volném čase

fiverr – web je známý možností získat levně dobře odvedenou práci, ceny začínají na 5 dolarech, ale vydělat si můžete i kolem 5000 tisíc za jeden melouch – záleží to jen na tom, co umíte

18. Po návratu buďte pilní – semináře, workshopy, přednášky

Když se vrátíte z cesty, máte spoustu zážitků, zkušeností, fotek a videí. A ve vašem městě je spousta lidí, kteří rádi chodí na cestovatelské přednášky a workshopy.

Domluvte se například s menší kavárnou, čajovnou nebo základkou, na kterou jste chodili (tip z knihy Travel Bible) a uspořádejte promítání fotek se zajímavými příběhy z cest. Na dobrovolném vstupném můžete vybrat hezkých pár stovek nebo i tisícovku a vrátit si tak část cestovních nákladů.

19. Pracujte na lodi

Jeden z nejrychlejších způsobů, jak ušetřit peníze na další cestování, je pracovat na výletní lodi. Můžete být steward, kuchař, animátor nebo průvodce. Na lodi logicky neutratíte ani korunu, zatímco vyděláte pár desítek tisíc.

Práce může být náročná (pracuje se i 10 hodin denně), ale je efektivnější, než kdybyste pracovali doma, protože neplatíte za nájem ani za jídlo a nemáte žádná pokušení utrácet peníze. Výplata vám chodí měsíčně na účet.

A to nejlepší? Svoje prázdniny si můžete naplánovat tak, že vyrazíte na lodi, dostanete zaplaceno, ukončíte práci a už cestujete – nemusíte se vracet domů a utrácet za letenku. Hledejte na cruiselinejobs.com.

20. Napište e-book

Chystáte se do nějaké oblasti nadlouho? Sepisujte si zkušenosti, zjistěte, co je kde zadarmo a vše vydejte. V češtině zatím nemáte velkou konkurenci – můžete prostě vydat příručku o městě nebo celé zemi. Nebo třeba průvodce Barcelonou na kole.

Malý poplatek, hodně stažení. Na to, abyste svůj e-book vydali, potřebujete jen hodně nervů a času, základní grafické znalosti a emailovou adresu. Knihu nemusíte nabízet jen na svých stránkách (navíc pokud je nemáte), ale klidně i na Facebooku, Instagramu nebo na blogu kamaráda. Tipy člověka, který už v destinaci byl a navíc je Čech a píše v češtině jsou pro ostatní cestovatele k nezaplacení.

21. Choďte pěšky

Ve městech, kde je to možné (kvůli velikosti nebo bezpečnosti) choďte pěšky nebo si půjčte kolo. Je to přirozená forma pohybu, takže kromě toho, že ušetříte za dopravu, zůstanete na cestách zdraví a vychodíte kalorie získané ze zkoušení různých cizokrajných dobrot.

22. Vyražte na kole

Další možností je si kolo prostě přivézt s sebou – odbavením kola sice zaplatíte poplatky letištní společnosti, vrátí se vám to ale při porovnání výdajů na přesun z města do města. Cyklocestování po Evropě je populární, a navíc je to další věc, která je zajímavá a můžete o ní napsat, fotit, a získat spousty zážitků, které při cestování autobusem nezískáte. A další bonus – to, že se budete přesouvat na kole vás donutí vzít si s sebou jen nejnutnější věci a budete tak cestovat nalehko.

Nebo si prostě v cílové destinaci přes skupiny cizinců bydlících v daném městě koupíte použité kolo a potom ho zase prodáte. Cestováním na kole si zajistíte vstupenku do světa Warmshowers, což je služba od cyklistů pro cyklisty a jedná se o vzájemné ubytovávání a sdílení vášně pro cestování v sedle.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Levné cestování. 22 tipů, jak cestovat, když nemáte (skoro) žádné peníze