Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Litoměřice – jedno z nejstarších českých měst přitahuje památkami i nevšedními zážitky

Petr Gorás

Petr Gorás

12. 5. 2022

Nedaleko Ústí nad Labem se na soutoku Labe a Ohře rozprostírá město Litoměřice. Jedno z nejstarších českých měst vůbec si zachovalo především spoustu gotických památek. Mimo jiné i rozsáhlé podzemní chodby, ve kterých se můžete i naobědvat. To a mnohem více můžete navštívit v Litoměřicích.

Historie Litoměřicka v místním muzeu

S dávnou i novější historií Litoměřicka se můžete na vlastní oči seznámit v Oblastním muzeum v Litoměřicích. Kamenné nástroje a prvotní keramika dosvědčují již pravěké osídlení oblasti. Zajímavé to však začíná být teprve s dobou bronzovou, z které pochází nálezy bronzových zbraní, nástrojů i šperků. Z dob raného středověku pochází místní chlouba, meč typu Ulfberht z dávných porýnských dílen. Ve své době to byl možná nejlepší, a především nejdražší meč na celém kontinentu. Záhadou však je, koho tak význačného tu s takovým mečem pohřbili.

Litoměřice byly za královské město prohlášeny již kolem roku 1225, což z nich činí jedno z nejstarších českých měst vůbec. Z této doby pochází vystavená městská pečeť, nástroje různých středověkých řemeslníků i těžké truhly. Ukázkou následující renesance je především muzeum samo – nachází se totiž v budově staré radnice, která byla za renesance v podstatě postavena a svou podobu si nese dodnes. Uvnitř pak dokonce najdete i zachovalou zasedací síň s umělecky vyrytým obložením stěn z roku 1541. Návštěvníky také zaujmou modely ve dvou vitrínách – tím prvním je původní středověký hrad, tím druhým pak detailní model celých Litoměřic v období baroka. V současnosti se muzeum rekonstruuje, můžete však stále navštívit expozici zvanou Máchova světnička.

Vrch Boreč v Českém středohoří ohřívá okolní vzduch. V zimě zmrzne jen částečně!

Máchova stopa (a lebka) v Litoměřicích

Karel Hynek Mácha přišel do Litoměřic roku 1836, aby zde pracoval jako advokátní koncipient. Neuběhly však ani dva měsíce a náš velký český básník smrtelně onemocněl, nejspíš na jakousi mírnější formu cholery. Zemřel v pouhých pětadvaceti letech. Za svého života stačil vydat jen jednu knihu, která však vstoupila do literárního kánonu a učí se o ní každý Čech – sbírku básní Máj. V Litoměřicích byl Mácha pochován jako obyčejný občan a teprve až z iniciativy Karla Havlíčka Borovského zde dostal po letech i pomník. Ten původní tu už dnes ale nestojí. Dějiny se totiž daly do pohybu, Němci roku 1938 zabrali Sudety, a tak bylo jeho tělo i s původním pomníkem přesunuto do Prahy.

Životu Karla Hynka Máchy je v rámci litoměřického Oblastního muzea věnována stálá expozice, a to přímo v místě, kde básník naposledy žil a zemřel. Místo se nazývá Máchova světnička a je třeba sem jít s doprovodem z hlavní budovy litoměřického muzea – prohlídky se konají v 11:00, 13:00 a 15:00 každý den, mimo pondělky. Kromě autentických prostor jeho pobytu si můžete prohlédnout například i sádrový odlitek Máchovy lebky, různé rekonstrukce jeho podoby (nikdo neví, jak přesně vypadal) a další zajímavosti z jeho pobytu. Dozvíte se, proč Mácha vlastně odešel z Prahy zrovna do Litoměřic a jakou tu plánoval budoucnost.

Pivo versus víno

Litoměřice mají dlouhou tradici v oblasti vinařství i pivařství. Vinařská tradice regionu se datuje nejmíň od 14. století. Chcete-li proniknout do jejích tajů i chutí, můžete navštívit vinařskou expozici v litoměřickém gotickém hradu, který je minimálně tak starý, jako zdejší víno. O vinicích vám tu povypráví i sám Karel IV. prostřednictvím trojrozměrného obrazu. Vstupné do expozice činí 50 Kč. Pokud se navíc objednáte předem a seženete dostatek přátel, můžete k tomu přidat i degustaci tří až pěti českých vín. Středověký hrad se nachází hned na okraji historického centra Litoměřic, kousek od náměstí.

Anebo je tu konkurenční expozice „Litoměřické pivovarnictví od minulosti k dnešku“, nacházející se v pivovaru kousek od hradu. První zmínky o využívání chmele v Litoměřicích opět pochází ze 14. století, ačkoliv jeho historie bude nejspíš ještě dávnější. Dnešní litoměřický pivovar byl pak založen roku 1720. Na světové výstavě v Paříži roku 1900 dostalo litoměřické pivo zlatou medaili a za Rakousko-Uherska se exportovalo až za oceán do Ameriky. V roce 2002 pivovar zkrachoval a málem i úplně zaniknul, avšak nově obnovila jeho činnost rodinná firma z Litoměřic. O prohlídku expozice (a části výrobní haly) si můžete zažádat v infocentru na náměstí. Vstupné je opět 50 Kč za osobu.

Velké Březno je domovem piva Březňák a destinací milovníků historie

Památky a muzea na litoměřickém náměstí

Na hlavním Mírovém náměstí se shlukuje velká část atrakcí, které můžete navštívit či alespoň obdivovat zvenčí. Kromě zmiňovaného Oblastního muzea je to i Diecézní muzeum v původně gotickém domě z roku 1513. Jeho prostory uchovávají sbírku prastarého náboženského umění již od 13. století – sochy, obrazy i oltáře. Pod radnicí můžete navštívit jedno z největších podzemních sklepení v Čechách. Z původních desítek kilometrů je dnes veřejnosti přístupno 366 metrů chodeb, které fungují především jako lapidárium. Součástí je však i restaurace Radniční Sklípek, kam si můžete zajít na oběd.

V podzemí se pak nachází i expozice Důl Richard v proměnách času. V tomto skutečném dole nedaleko Litoměřic se původně těžil vápenec, za války se v něm budovala tajná nacistická továrna a dnes tam už jen uchováváme jaderný odpad. Celou touhle historií a dochovanými artefakty (avšak bezpečně bez radioaktivity) vás provede průvodce za přibližně 30 minut. A nakonec na radnici můžete navštívit i Galerii Felixe Holzmana, česko-německého komika s ikonickými kulatými brýlemi a tralaláčkem. V Litoměřicích strávil část života, je zde pohřben a od roku 2018 tu má i tuto galerii s jeho artefakty, fotkami a anekdotickými scénkami.

Gotické dvojče

A pokud se na náměstí zatouláte do postranních uliček, narazíte například na sochu Karla Hynka Máchy, pozůstatky městského opevnění (celkem 1800 metrů) nebo třeba na Gotické dvojče. Je to nejspíš nejstarší dochovaný obytný dům v Litoměřicích. Od svého vzniku (na štítku má dataci 1513) si víceméně zachoval svou gotickou podobu. Dnes v něm sídlí litografická dílna, která využívá 200 let staré techniky kamenotisku a pořádá i workshopy pro veřejnost. A také galerie, která se v těchto prastarých prostorách zasazuje o dialog českého a německého umění. Vstup zdarma.

 

Zdroje: muzeumlitomerice.cz, litomerice.cz, pivovary.info, galerie-ltm.cz, radnicni-sklipek.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Litoměřice – jedno z nejstarších českých měst přitahuje památkami i nevšedními zážitky