Menu
JenProCestovatele
Lotyšsko

Lotyšská metropole Rīga je zároveň středověká i secesní. Z tamních atrakcí si vyberete i vy!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

10. 10. 2023

Významný přístav Riga, lotyšské hlavní město, je také metropolí celé pobaltské oblasti. Jako turisté zde můžete zažít romantické procházky mezi skvosty secesní architektury, navštívit zámek a další historické památky či si užít populární vánoční trhy. A až se vám omrzí městské prostředí, vydejte se třeba objevovat lotyšský folklor ve skanzenu nebo vychutnávat panorama Baltského moře na písčité pláži Vecāķi. Co vás zaujme jako první?

Jakou má město Riga historii? Přístav funguje už 800 let

Přístav se správně lotyšsky nazývá a píše Rīga, v cizokrajných přepisech však narazíme hlavně na podobu „Riga“. Řeka Daugava, jež v těchto místech ústí do Baltu, tu má spoustu zákrut a vedlejších ramen. Je tedy možné, že název pochází z livonského slova ringa znamenajícího smyčku. Livonci, příbuzní Estonců, tu totiž také žili, i když jejich jazykem už se dnes nemluví. Samotná Riga má dnes 600 tisíc obyvatel – to je třetina Lotyšska. K malému baltskému národu se přitom hlásí jen polovina města, zbytek tvoří Rusové, Bělorusové, Poláci a další národnosti.

Už lidé, kteří před tisíci lety osídlili dnešní oblast Rigy, moře a přístup k němu velmi cenili. Nejen že se tu usadili Livonci, ale také sem zajížděli a obchodovali tu vikingové – Severogermáni. Ve 12. století si tu svou stanici zřídili i Němci. Jak rostl vliv ze střední Evropy, přidala se k tomu i křížová výprava. Křesťanství sice u Baltu už bylo, jak katolické, tak i pravoslavné, ale mnoho místních stále praktikovalo svůj folklor a pohanství. Výprava nebyla úplně úspěšná – jednoho biskupa místní zabili. V této době, přesněji v roce 1198, vznikla první psaná zmínka názvu Riga.

Estonské hlavní město Tallinn má nezaměnitelné kouzlo. Co všechno tam lze vidět?

Za rok vzniku Rigy se pokládá rok 1201, kdy se sem přistěhoval biskup Albert a dal místo opevnit. Rižští Livonci spolu s německými kolonisty čelili čím dál více roztahujícím se kmenům Balťanů, předků dnešních Litevců a Lotyšů. Mezitím tu na nějakou dobu byla také nadvláda Dánů, kteří v roce 1221 dobyli část území v dnešním Lotyšsku a Estonsku. Význam Rigy jako přístavu byl obrovský a stále rostl, město se navíc na konci 13. století stalo součástí Hanzovní ligy.

Novověké proměny Lotyšska a Rigy

V 16. století do Rigy přišla náboženská reformace a město se zbavilo moci arcibiskupů. Livonci však jako národ ztratili na síle. V letech 1558–1583 se vedla válka mezi jinými zeměmi o to, komu jejich území připadne. Rigu získala Polsko-litevská unie do třicetileté války, kdy ji vyhráli Švédové. Ve Švédské říši byla Riga největším a nejvýznamnějším městem. Potom na počátku 18. století se však vedla Severní válka s Ruskem. Vzhledem k tomu, že ve městě zrovna řádila morová epidemie, Riga podlehla dlouhému obléhání Rusů. I po kapitulaci si však zachovala mnohá městská práva.

Obrovský rozvoj města nastal s industrializací – jeho rozloha se v 19. století zdesetinásobila. Riga se tak dokonce stala druhým největším přístavním městě i v západním Rusku, větší byl jen Petrohrad. Pak ale přišla první světová válka. Riga byla velmi snadno na ráně, mnoho lidí se proto evakuovalo do Ruska.

Po válce Lotyšsko stejně jako Československo vyhlásilo samostatnou republiku. Na rozdíl od nás se však stala součástí Sovětského svazu – potom, co sem v roce 1940 Sověti najeli s tanky. Potom za druhé světové války vzniklo v Rize ghetto pro Židy, jehož historii dodnes upomíná muzeum ve čtvrti Lastādija. Město utrpělo za války velké ztráty. Roky 1950–1980 se samozřejmě nesly v duchu budování a aby se kompenzovalo za válečný úbytek a měl to tu kdo budovat, imigrovalo do Rigy mnoho lidí z ostatních částí SSSR. To se do demografie města promítá dodnes.

Pobaltské země mají velmi vlasteneckou mentalitu, protože zažily mnoho okupace a dobývání: Německo, Dánsko, Polsko, Švédsko, Rusko… Pozitivní může být pro Lotyše, že alespoň nad ugrofinskými Livonci „zvítězili“ – a hlavně že nakonec na Sovětech vydobyli samostatnost Lotyšska. To bylo v roce 1991. Vzpomeňte na baltský řetěz a zpívající revoluci, která tolik odráží, jak je hudba důležitá v kultuře tří pobaltských republik…

Cesta do Rigy – letiště i spoje pozemní dopravou

Vzhledem k tomu, že je Riga centrum severoevropského obchodu, cest tam vede dohromady opravdu mnoho. Nás ale budou samozřejmě zajímat ty nejkratší a nejrychlejší z České republiky. Letecky je možné dostat se do Lotyšska za hodinu či dvě. Nízkonákladovou letenku přitom seženete klidně za 300 Kč. Přímé spoje létají do Rigy z Varšavy, z Prahy se přestupuje ve Stockholmu.

Co vidět ve Stockholmu: Poznejte krásy hlavního města Švédska

Když pak přistanete v Rize, doprava z letiště do centra vychází nejlevněji FlixBusem, ten tam ale projíždí jen dvakrát denně. Spíše využijte MHD linku 22 nebo taxík. Flix vás ostatně může zavézt až do Lotyšska přímo z Prahy. Linka začíná na Florenci a za 24 hodin přijíždí do Rigy, odkud ještě pokračuje do Tallinna.

Chce-li se vám vydat se do Rigy zájezdem, vězte, že možností není mnoho. Těch pár, co existuje, vychází cenově zhruba na 20 tisíc korun. Jejich zvolený způsob dopravy je letecky z Prahy a na seznamu je buď letní objevování památek či zimní silvestrovská atmosféra.

Naštěstí není vůbec těžké si cestu do Rigy naplánovat a zajet se tam podívat. Není to moc daleko, platí se tam eurem a kulturně se není třeba připravovat na nic příliš exotického. Čekejte trochu severské introverze, ale to zrovna národu, jak jsme my, zase tolik nevadí. Ostatně není vůbec problém naskočit do auta a vydat se s přáteli na roadtrip! Z Prahy přes Polsko a Litvu jste tam za 15 hodin (plus čekání na polských dálnicích).

Historické centrum Rigy – co vidět a navštívit?

Nejvíce památek se koncentruje na východním břehu řeky u Kamenného mostu (Akmens tilts). Zde má město Riga náměstí Rathausplatz s radnicí a Domem Černohlavců, hned několik významných muzeí i překrásné kostely. Na kraji této centrální čtvrti se pak nad řekou tyčí také prezidentské sídlo – historický Rižský hrad přestavěný za ta staletí existence na zámek. Nedaleko se pak rozkládá park s národním muzeem historie.

Kam v Rize za vzděláním a kulturou? Takových možností je spousta! Začít můžete ve třech muzeích v prostorách zámku: lotyšského umění, lotyšských dějin a zahraničního umění. Velmi poučná místa se v hlavním městě nacházejí snadno. Z historických památek má Riga KGB muzeum, muzeum okupace, židovské muzeum a mnoho dalších. K must-see patří také památník Svobody.

Projděte se po těchto atrakcích, bude-li chuť:

  • Švédská brána
  • synagoga
  • muzeum čokolády
  • muzeum módy
  • železniční muzeum
  • centrální tržiště (bývalý hangár vzducholodí)středověký kostel sv. Petra s vyhlídkovou věží
  • motoristické muzeum
  • výškový dominanta Rigy – věž televizního vysílače
  • Riga Aréna

Galerie a muzea města Rigy, festivaly i akce

Co se týče umění, to uvidíte, už jenom když se budete procházet ulicemi. Mimo jiné proslula Riga památkami architektury minulého století. Patří k městům, na jejichž vývoji se nejvíce podepsal zdobný a harmonický umělecký sloh secese. Nejvíce takových budov najdete na ulici Alberta iela, ale po celém městě se secesních staveb nachází přes 800. Fasády jsou překrásné! Secese spolu se středověkým půdorysem patří k důvodům, proč je centrum Rigy na seznamu UNESCO. Více se dozvíte v muzeu Riga Art Nouveau Centre.

Další konkrétní místa, kde se setkáte s výtvarnou tvorbou a klasickou hudbou jsou národní muzeum umění, opera a balet, muzeum architektury, kinomuzeum a samozřejmě také soukromé galerie místních umělců. A nezapomeňme na tradiční i moderní akce!

  • oslavy narozenin města
  • divadelní festival Homo Novus
  • letní koncerty v zahradě Vērmanes
  • pivní festival tamtéž
  • veletržní výstava umění Wings of Riga
  • mezinárodní filmový festival
  • varhanní festival
  • advent v Rize – vánoční trhy

Potom se zastavte v centru Rigy U Švejka – ve vyhlášené české hospodě, kde vám budou dokonce snad i rozumět. Mají tam i českou kuchyni.

Okrajové čtvrtě a okolí Rigy: Kam na výlet?

Naprostou klasikou, která lidi stahuje z centra na okraj města, je etnografické muzeum. Na skoro 80 hektarech uvidíte 118 budov přivezených z míst po celém Lotyšsku. Jedná se o jeden z nejstarších evropských skanzenů vůbec – založili jej v roce 1924. Lidovou architekturu doplňují lidé v dobových kostýmech, kteří vám hlavně v letní sezóně mohou předvést řemesla a podělit se o své znalosti folkloru. Konají se tu samozřejmě také různé slavnosti a události.

O kousek dále směrem k moři se rozkládá na severu Rigy zoo s 500 živočišnými druhy. Instituci spravuje město. Kromě péče o mnoho exotických zvířat je to místo významné zejména projekty snažícími se o znovuzavedení některých ohrožených druhů ptáků do evropské přírody.

Koupání v Rize – pláže pro otužilé, líné i romantické

Když chce někdo zažít u Baltu, třeba v Rize, dovolenou, nemůže úplně čekat ráchání se v moři. Okoupat se však koneckonců můžete – spousta lidí to tu dělá. V červnu je průměrná teplota vody 15,8 °C, v červenci 19,7 °C a v srpnu okolo 19,2 °C. Není to sice pro každého, ale možnost to určitě je. A komu se nepozdává voda, může přesto relaxovat na plážích.

Nejkrásnější pláže má v okolí Rigy Jūrmala. Jedná se o sousední resortní město táhnoucí se podél Rižského zálivu severozápadně od hlavního města. Z centra se tam můžete dostat přímou autobusovou linkou za 35 minut, vede tam také železnice. Skoro po celé délce Jūrmaly jsou pěkné mořské pláže, z opačné strany město navíc lemuje velká řeka Lielupe. Můžete se také zajít podívat na rozhlednu, do jūrmalského muzea či do překrásného domu sloužícího jako muzeum významné lotyšské básnířky Aspazije.

Pár pěkných míst u moře je i v samotné Rize. Koupání je velmi populární na místech zvaných Vecāķi a Vakarbuļļi. A když je to město, samozřejmě je tam pro ty pohodlnější i pro ty, co naopak vyhledávají zábavu a atrakce, také pár aquaparků.

Zdroje:

Mapy.cz, Trip Advisor, Rady na cestu, Riga.lv, SeaTemperatu.re, Latvia.travel, Live Riga, BrivdabasMuzejs.lv, RigaZoo.lv

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Lotyšská metropole Rīga je zároveň středověká i secesní. Z tamních atrakcí si vyberete i vy!