Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Majitel zámku Bělá pod Bezdězem se ze zoufalství nad smrtí ženy proklál mečem

Ve Středočeském kraji v okrese Mladá Boleslav jen kousek od tohoto okresního města se nachází Bělá pod Bezdězem – město i stejnojmenný zámek. Celé historické městské jádro je od roku 1992 památkovou zónou, proto je také turisticky vyhledávaným místem, kde si můžete užít skvělý rodinný výlet i s dětmi. Co zámek Bělá nabízí, jakou má historii a kam se v okolí stojí za to podívat?

Historie města Bělá pod Bezdězem

Městečko Bělá v nádherném Máchově kraji je pojmenované podle říčky Bělá, která ostatně sehrála velkou úlohu v historii. Obec byla založena pány z Kravař ve 13. století a brzy také povýšena na město. Kvůli nedostatku vody však bylo v roce 1304 Hynkem Berkou z Dubé vystavěno město nové, které se nacházelo poblíž říčky Bělé. Toto nové město bylo nejprve pojmenováno Nový Bezděz, ale právě díky říčce Bělá se ujal název Bělá. V době vlády krále Václava IV. bylo město v držení pánů z Michalovic, jejichž rod vymřel v 15. století.

Během husitských válek bylo město dvakrát dobyto. Později ale dál zažívalo svůj rozvoj: vybudoval se vodovod, vznikla českobratrská tiskárna, vyrábělo se zde sukno. Později vznikla papírna a v 18. století v místním zámku textilní manufaktura zaměstnávající hlavně osiřelé děti a mládež, které se měly naučit plést punčochy a obstarat si pro sebe alespoň skromnou obživu.

V 16. století začal Aleš Berka z Dubé a Lipé přestavovat zámek a také svým konšelům zařídil radnici. Bohužel svůj záměr zcela nedokončil, protože se po smrti manželky v pomatení smyslů probodl mečem. V přestavbě zámku a rozvoji města pak pokračoval jeho strýc, který však o veškerý majetek přišel po bitvě na Bílé hoře. Další důležitou osobností v historii města byl i Albrecht z Valdštejna, jehož rod vlastnil Bělou pod Bezdězem až do roku 1848.

Historické památky města Bělá

Cennou historickou památkou je samozřejmě zámek, dále také děkanský kostel Povýšení svatého Kříže ze 14. století s farním areálem, augustiniánský klášter s kostelem svatého Václava založený roku 1345 Hynkem Berkou z Dubé, barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1722, historická radnice se šatlavou, Mariánský sloup jako památka na záchranu města před morem, některé historické domy, městské opevnění Česká brána, která je vysoká 13 metrů a doplněná hranolovou věží.

Zámek Bělá pod Bezdězem

Svou bohatou historii má i zámek, který byl přestavěn z původní gotické tvrze. Jedná se o barokní pětitraktovou budovu pocházející z přestavby v 17. století. Stejně jako se střídali majitelé města, střídali se i majitelé tohoto zámku: mezi důležité vlastníky patřili páni z Janovic, páni z Michalovic nebo páni z Dubé. V historii zámku má své místo tragický osud již zmiňovaného pana Aleše Berky z Dubé, který se v nepříčetnosti po smrti své ženy sám probodl mečem v roce 1599.

Zámek byl poničen válkami, zejména v husitském období. Významné přestavby provedl právě Aleš Berka a po jeho smrti jeho strýc Bohuchval, který však po stavovském povstání o svůj majetek i zámek přišel. Dalším majitelem se po bitvě na Bílé hoře stal známý Albrecht z Valdštejna, který zámek držel až do té doby, kdy byl zavražděn. Také on prováděl další úpravy zámku, a to rozsáhlou přestavbu zámku podle plánů Jeana-Baptisty Matheyho, které zde realizoval Bernardo Canevalle.

Zámek už se ale později nevyužíval jako sídlo. Kromě již zmíněné manufaktury byl sice na konci 18. století zpět upraven pro potřeby panského sídla, ale nakonec v roce 1855 začal sloužit jako lesnické učiliště, které se docela proslavilo. Toto lesnické učiliště sloužilo do roku 1904, poté přesídlilo do Zákup v okrese Česká Lípa. Od roku 1905 byly na zámku byty pro drobné úředníky. Po druhé světové válce zámek sloužil potřebám státu, většinou jako byty. Zrušen byl od roku 1950 i klášter v Bělé doposud obývaný řeholníky.

Muzeum Podbezdězí a informační centrum s expozicemi

Kromě bytů bylo na zámku již od roku 1939 zřízeno muzeum. Dnes je v zámku umístěno Muzeum Podbezdězí a informační centrum s expozicemi. Součástí je i zámecká kaple svatého Josefa z roku 1629. Zámek vlastní město a postupně jej opravuje a zpřístupňuje veřejnosti. Z expozic se nabízí třeba O K. H. Máchovi a loupežnících, Loutky, arkády i toaletní věž nebo Jihozápadní křídlo a dětská manufaktura. Rozhodně se také dozvíte něco o historii zdejšího kraje, kde se v okolí hradu Bezděz rád potuloval známý romantický básník a spisovatel Karel Hynek Mácha.

Tipy na výlety v okolí

V okolí byste neměli vynechat samotný hrad Bezděz, který rozhodně stojí za návštěvu. O něco dál leží pověstné Máchovo jezero, čeká na vás spousta turistických a cyklistických tras, krásy přírody, nádherné vyhlídky, naučné stezky, koupaliště, rozhledny a také minizoo v Mladé Boleslavi či další místa, kde se zabaví i vaše děti. Pokud milujete hrady a zámky, na seznam si přidejte rovněž zámek Mnichovo Hradiště a zříceninu hradu Michalovice.

Zámek Mnichovo Hradiště – výlet nejen za historií rodu Valdštejnů

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, navylet.cz

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Majitel zámku Bělá pod Bezdězem se ze zoufalství nad smrtí ženy proklál mečem