Menu
JenProCestovatele
Asie

Malajsie nabízí dobrodružství v džungli, pláže i kulturní všehochuť

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

2. 3. 2024

Máte chuť poznávat teplé krajiny Asie? Kromě oblíbeného Thajska můžete začít třeba diverzní a turisticky vyspělou Malajsií. Dovolená u moře vám umožní nejen koupání. Také poznáte jedinečný ráz městské krajiny a ochutnáte typickou jihoasijskou kuchyni. Na ostrovech se nachází několik etnik a pozůstatky kolonizace, takže vás čeká unikátní kulturní zážitek.

Čím zaujme Malajsie – historie a kultura

Jaký stát je vlastně Malajsie? Ostrovy jižně od Zadní Indie patří hlavně Indonésii, ale severní část Bornea zaujímá Malajsie. Druhá velká část území státu včetně metropole Kuala Lumpur pak leží na jižním cípu Malajského poloostrova. V těchto místech žila nejen domorodá populace, ale také zde od pradávna zakládali Indové a Číňané osady. Jejich genetika a kultura má obrovský význam i v dnešní malajské populaci.

Samotní Malajci se dnes definují z velké části podle geografické příslušnosti a vymezují se oproti malajským Číňanům a malajským Indům. Jejich etnická identita je vlastně celkem různorodá: dodnes se mluví v Malajsii asi stovkou jazyků, většinou austronéských. Oficiálním jazykem je standardizovaná malajština, domluvíte se tu snadno i anglicky. Ke kultuře etnika Malajců již po staletí patří také islám.

Ko Lanta – autentické Thajsko i plážový ráj pro turisty

Asi od roku 1400 fungoval na poloostrově Malacký sultanát. Jeho zakladatel Parameswara byl Malajec, uprchlý král Singapuru, kde se vyznával hinduismus a buddhismus. Poloha u moře však sultanátu zajistila mnoho obchodních příležitostí i šíření islámu ze západu. Místní jazyky však nepřeválcovala arabština. Místo toho vznikla forma malajštiny s mezinárodními přejímkami, která se stala literárním jazykem i jazykem obchodu.

Malaku v roce 1511 dobylo Portugalsko, v roce 1641 území získalo Nizozemsko a v raném 19. století Velká Británie. Teprve potom se k Malajsii připojila její dnešní rozsáhlá ostrovní část na východě – britská někdejší kolonie Severní Borneo. Tato část je méně civilizovaná a dodnes tam žije několik kmenů původním způsobem života. Malajsie se na základě historie dodnes považuje za federaci. Od roku 1957 je nezávislá, v roce 1963 se přidalo ostrovní území a o dva roky později se od ní odtrhl Singapur.

Populární regiony Malajsie, památky a atrakce

Kuala Lumpur

Po příletu vás uvítá v Malajsii hlavní město Kuala Lumpur. Co byste si v metropoli neměli nechat ujít?

  • Petronas Twin Towers – ikonické architektonické dílo města
  • Royal Selangor Visitor Centre – dějiny zdejších cínových dolů
  • muzeum islámského umění
  • Kuala Lumpur Bird Park
  • MinNature – muzeum miniatur
  • buddhistický chrám Thean Hou
  • hinduistický chrám Sri Maha Mariamman
  • Sultan Abdul Samad Building
  • Jamek – nejstarší mešita ve městě
  • národní muzeum

Za návštěvu stojí ale i zbytek malajského území. Ukažme si pár dalších dílčích států Malajsie! Co vidět v největších městech?

Terengganu

  • Křišťálová mešita
  • čínská čtvrť v Kuala Terengganu
  • mešita Tengku Tengah Zaharah
  • Taman Tamadun Islam – místo s replikami slavných mešit světa
  • Muzium Negeri Terengganu – místní muzeum

Malakka

  • Jonker Street
  • Baba & Nyonya Heritage Museum
  • Dutch Square
  • chrám Cheng Hoon Teng
  • živé muzeum Villa Sentosa
  • kostel sv. Petra
  • kostel Františka Xaverského
  • Zoo Melaka

Ipoh

  • historické muzeum Ipoh World
  • zábavní park Lost World Of Tambun
  • Ho Yan Hor – muzeum čajů s ochutnávkami
  • jeskynní chrám Perak Tong
  • Qing Xin Ling – oddechová vesnička s vyhlídkou
  • hodinová věž Birch Memorial

Kuching

  • Kuching Esplanade
  • Sarawak Museum
  • The Brook Gallery
  • čínské muzeum
  • orchidejová zahrada
  • muzeum koček
  • muzeum kultury Bornea

Tropický ráj Malajsie: Pláže, potápění i pěší turistika

I kdybyste navštívili každé město Malajsie, cestování po této zemi nebude kompletní bez výletu do přírody. Překrásné pláže, vodopády a další přírodní útvary jsme v předchozím seznamu nejmenovali. Oba malajské pevninské celky jsou jich totiž plné a my vám nyní souhrnně nastíníme, proč tomu tak je.

Najděte si svou perfektní vysněnou lokaci ke koupání! Ty nejvíce vyhlášené vám nabídnou i české cestovní kanceláře. Moře omývající Malajsii je nejen dost teplé na plavání, ale také skýtá celou řadu možností potápění. Prozkoumejte život u mořského dna a vychutnejte si zlatý písek pod palmami. Jako nejkrásnější (ale pokročilé) místo k potápění lidé často označují břehy Sipadanu na samém východě spolkového státu Sabah.

Mnoho návštěv přitahuje do Malajsie fauna. Kalimantan neboli Borneo je jediným domovem orangutanů, se kterými se můžete seznámit v záchranné stanici Sepilok. Ve volné džungli na území země se celkově nachází přes 200 druhů savců, přes 600 druhů savců a 250 druhů plazů, jakožto i velmi bohaté rostlinstvo a široká škála hub.

V kontinentální Malajsii navštivte nejslavnější malajský národní park Taman Negara s jedním z nejstarších pralesů světa, kde žijí populární savci jako levharti a sloni. Donedávna tu existovali také vzácní nosorožci sumaterští, teď už kriticky ohrožený druh přežívá v divočině pouze v Indonésii. Malajsie má pár dalších cenných národních parků, ovšem území porostlé bující zelení je mnohem větší – hlavně na východě.

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

Malajská krajina kromě snadného přístupu k moři skýtá i spoustu možností pro horskou turistiku. Nejvyšší hora Kinabalu měří 4095 metrů nad mořem a cesta na vrchol a zpátky trvá cca dva dny. Patří k místům, kam se chodí výhradně s průvodcem, a kapacita povolených návštěvníků je zde omezená. Jiná vyhlášená místa k výšlapu jsou například vodopád Telaga Tujuh, Bukit Beruang, Penang Hill či Tawau Hills.

Klima v Malajsii, kdy jet a co s sebou

Podnebí se celoročně pohybuje většinou mezi 23 a 32 °C, dokonce i v noci. Počítejte také s vysokou vzdušnou vlhkostí. Západní část země zastihují největší srážky přes léto, východ spíše na podzim. Univerzálně nejmokřejší bývá prosinec až únor. Nejpohodlnější pro turisty je klima od března do června, než se udělá moc horko – to navíc začíná sezóna pozorování divoké zvěře. Pokud se ale hodně zajímáte o asijskou kulturu, zvažte i návštěvu počátkem roku. Slaví se totiž čínský nový rok a tamilský svátek Thaipusam.

Připravte se na to, že má Malajsie čas UTC +8, tedy o 7 hodin více než Česko. To pro případ, až budete volat domů… Relevantnější ale bude, abyste měli s sebou všechno podstatné. Vzhledem k tropické poloze ostrovů si sežeňte dobrou ochranu proti slunci, která vydrží i ve vodě. Na ubytování vám přijde k duhu adaptér typu G na zástrčky vašich nabíječek a jiných zařízení.

Po příletu si směňte nějaké peníze na místní měnu ringgit. Turistické oblasti naštěstí bývají dobře vybavené i pro bezhotovostní platby. Pozitivní zpráva je, že v Malajsii ceny dosahují v přepočtu podobných čísel jako u nás. Některé hodnoty jsou i nižší. Voda z kohoutku se tam nedá pít, ale u balené vody dáte za 3 dcl cca 10 Kč. Když využijete levné ubytování a za potraviny budete smlouvat na tržištích, vejdete se denně do 600 Kč.

Je Malajsie bezpečná? Na co dát pozor?

Chcete-li se pohybovat po Malajsii bez cestovky, zjistěte si, kam se přesně chcete vydat. Některé trasy v deštných lesech musíte ze zákona absolvovat s průvodcem. Když si žádného neseženete, riskujete obzvlášť nepřízeň terénu a počasí. Malajsie má také velký problém s únosy a obchody s lidmi, to se ovšem týká hlavně místních. Pro turisty je to údajně jedna z nejbezpečnějších zemí. Ve městech se však mějte na pozoru před kapsáři, ty turisté přitahují rozhodně.

Vzhledem k vlhkosti je místní příroda plná komárů. Přírodu vidět samozřejmě chcete, od toho tam jste – takže se doporučuje nosit s sebou rozhodně repelent. Ve východních končinách se občas objeví případy malárie, sítě a spreje by však měly stačit. Druhá taková tropická nemoc je dengue, také ne moc častá. Zákony nenařizují pro cestu do Malajsie očkování, vakcína proti žluté zimnici a žloutence A se však označuje jako „naléhavě doporučovaná“. Ti, kdo se chtějí hodně pohybovat po džunglích a vesnicích, by se měli naočkovat proti japonské encefalitidě a břišnímu tyfu.

Velký problém může nastat, pokud dovolenou trávíte s partnerem stejného pohlaví. Chovejte se jen jako kamarádi! Když například provedl zpěvák kapely The 1975 gesto na podporu LGBT+ komunity tím, že na pódiu v Kuala Lumpur dal pusu druhému členovi kapely, vláda okamžitě nařídila zastavit celý třídenní festival. Malajské zákony trestají homosexuální chování fyzickými tresty nebo dokonce popravou, stejně jako terorismus a únos. Trest smrti se dává i za pašování drog. Výjimkou je v Malajsii alkohol, ale většině populace zakazuje pití muslimské právo. Nemuslimové a turisté seženou pivo či lihoviny s jednou z nejvyšších daní na světě (15 %) a to jen jsou-li starší 21 let.

Jak se dostat do Malajsie, doba letu a místní doprava

Tak teď zbývá jediná otázka, máte-li chuť zajet si do Malajsie: Jak letět? Internetové vyhledávače navrhují samozřejmě více možností. Z Vídně nebo z Prahy přes Athény a Singapur do Kuala Lumpur se dá trasa absolvovat pod 20 hodin a za 20 tisíc, nízkonákladově i za 10 tisíc. Z Katowic můžete letět i přes Abú Dhabí a indické Čennai. Většina dostupných možností cesty letadlem trvá přes 20 hodin a obsahuje aspoň dva přestupy.

Není ale nutné mít až do Malajsie letenku. Pokud se na to cítíte, vyjděte z letiště v Singapuru, kde byste stejně přesedali na jiný let, a vydejte se do Malajsie jinak. Letadlem je to zdaleka nejpohodlnější, ale cesta autobusem člověka vyjde o něco levněji. Do Kuala Lumpuru se takto dostanete během 5 hodin.

Zdroje:

Google Maps, Malaysia.travel, Cestuj levně, Trip Advisor, Responsible Travel, Fit for Travel, Vakcíny.net, Electrical Safety First, Numbeo, Lonely Planet, Kiwi.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malajsie nabízí dobrodružství v džungli, pláže i kulturní všehochuť